Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sahih Sünnete Göre Nasıl Namaz Kılarım?

helix
    Misafir

Sahih Sünnete Göre Nasıl Namaz Kılarım?

Sahih sünnetle nasıl namaz kılarım ?

29/06/2008

Sahih Sünnete göre
    Nasıl namaz kılıyorum ?
    Hamd Allah’a salat ve selam Resulüne olsun,

1.Adım:
    Namaz kılmak için ilkin, kalpten abdest almaya niyet ediyorum.Müslüman kardeşim! Niyet dille edilmez. Dille niyet etmek bidattir.

2.Adım:
    Kıbleye dönüyorum.

3.Adım:
    Ayaklarımı açıyorum:
    a-İstersem omuz büyüklüğünde açabilirim.
    b-İstersem omuz büyüklüğünden küçük açabilirim

4.Adım:
    Namaz kılmak için kalpten niyet yapıyorum. Dille niyet etmek bidattir.

5.Adım:
    Kıbleye dönük bir halde, iki elimin avuç içlerini kıbleye dönük bir şekilde kaldırıyorum. Kaldırırken
    a-Ellerimi kulak hizasına kadar kaldırabilirim
    b-Ellerimi omuz hizasına kadar kaldırabilirim.

6.Adım:
    Allah’u Ekber diyorum.Allah’u Ekber derken
    a-iki elimi kaldırırken diyebilirim.
    b-İki elimi kaldırmadan önce diyebilirim.
    c-İki elimi kaldırdıktan sonra diyebilirim.

7.Adım:
    İki elimi göğsümün üzerine bağlıyorum..İki elimi göğsümün üzerine bağlarken üç şekilde bağlayabilirim.
    a-Sağ avuç içimi sol elimin yüzünün(sırtının) üstüne koyarak göğsümün üzerine koyarak.
    b-Sağ elimin avuç içini sol elimin bileği üzerine bağlayarak göğsümün üzerine bağlayarak.
    c-Sağ elimin avuç içini sol elimin dirseğine(koluna) bağlayarak göğsümün üzerine bağlayarak.

8.Adım :
    İstersem subhaneke istersem de sünnette olan meşhur dualardan birini okuyorum.

9.Adım :
    Sessiz Euzu Besmele okuyorum.

10.Adım :
    Fatiha’yı okuyorum. Cemaatle imam arkasında namaz kılıyorsam fatihayı mutlaka okuyorum. (İmam ardında kılıyorsam Fatiha’nın bitiminde kendi duyacağım kadarıyla sesli Amin diyorum)

11.Adım :
    Zammı Sure okuyorum.(İmam ardında kılıyor isem, dinliyorum.)

12.Adım :
    Rukuya giderken, İki elimi yüzümün hizasına veya omuz hizasına kadar kaldırır, Allah’u Ekber derim ve ruküya giderim.

13.Adım :
    Rükûda ellerimi dizlerim üzerine parmaklarım açık, dirseklerimi vücudumdan uzak bir vaziyette tutarım.

14.Adım :
    Rükuda iken, üç defa Subhane Rabbiye’l Azim diyebileceğim gibi sünnetten gelen meşhur duaları da okuyabilirim.

15.Adım :
    Rükûdan doğrulurken Semiallahu limen Hamideh derim bu duayı yapınca ardından Rabbena ve lekel Hamd diyorum.

16.Adım :
    Allah’u Ekber diyerek secdeye giderim.
    a-Secdede kollarım böğrümden uzak durmalı ve mutmain oluncaya kadar secdede kalmalıyım.
    b-Ellerimi secdeye korken yüzümü de yere koymalıyım.
    c-Secdede üç defa Subhane Rabbiyel Ala derim.
    d-Secdede parmaklarım yerde iken kapalı, dizlerim üzerinde iken hafif açık durmalıdır.

17.Adım.
    Allah’u Ekber derim, secdeden ellerimi yüzümle beraber kaldırırım.
    a-İstersem ika Oturuşu ile oturabilirim(yani Topuklarımın üzerine oturur, ayaklarımın parmak uçlarını da dik tutarım)
    b-İstersem de normal sünnet oturuşu ile oturabilirim
    c-Rabbiğfirliy, diyecek kadar otururum.

18.Adım.
    İkinci secdeye giderim ve Secdede üç defa Subhane Rabbiyel Ala derim.

19.Adım.
    Secdeden alnımı kaldırınca mutmain olacak kadar sırtım dimdik bir süre beklerim ve öne doğru eğilerek (Secdeden kalkarken) ellerimi hamur yoğurur gibi yaparak yere dayanıp kalkarım.

20.Adım:
    Kıyama kalkınca, ellerimi yine göğsümün üzerine koyarım.

21.Adım.
    Ellerim göğsümün üzerinde Fatiha ve zammı süre okurum bitirince,

22.Adım:
    İki elimi yüzümün hizasına kadar kaldırır, Allah’u Ekber der ve rukuya giderim.

23.Adım.
    Rükuda ellerimi dizlerim üzerine parmaklarım açık, dirseklerimi vücudumdan uzak bir vaziyette korum.

24.Adım.
    Rükuda iken, üç defa Subhane Rabbiye’l Azim derim veya sünnet dualardan da okuyabilirim.

25.Adım.
    Rükûdan doğrulurken Semiallahu limen Hamideh derim bu duayı yapınca ardından Rabbena ve lekel Hamd diyorum.

26.Adım.
    a-Secdede kollarım böğrümden uzak durmalı ve mutmain oluncaya kadar secdede kalmalıyım.
    b-Ellerimi secdeye korken yüzümü de yere koymalıyım. c-Secdede üç defa Subhane Rabbiyel Ala derim.
    d-Secdede parmaklarım yerde iken kapalı, dizlerim üzerinde iken hafif açık durmalıdır.

27.Adım.
    Allah’u Ekber der secdeden ellerimi yüzümle beraber kaldırırım.
    a-İstersem ika Oturuşu ile oturabilirim(Topuklarımın üzerine oturur, ayaklarımın parmak uçlarını da dik tutarım)
    b-İstersem de normal sünnet oturuşu ile oturabilirim.(üç şekilde)
    c-Rabbiğfirli, igfirli diyecek kadar otururum.

28.Adım.
    Secdede parmaklarım kıbleye dönük bir şekilde kapalı durmalıdır.

29.Adım.
    Teşehhüt için otururum.

30.Adım.
    Teşehhütte dimdik bir sırtla otururum.

helix
    Misafir
    31.Adım.
    Teşehhütte otururken,
    a-Parmaklarım dizimin üzerinde açık bir şekilde durmalıdır.
    b-Tahiyyat duasını ve salli ve barik duasını sessiz okumalıyım.
    c-Sol uyluk üzerine oturmalı, sağ ayak parmak uçlarını kıbleye dikerek tutmalıdır.
    d-Sağ işaret parmağı kıbleye doğru kaldırmalı işaret etmeli veya hareket etmelidir.

32.Adım.
    Teşehhütten kalkarken ellerimi yine hamur yoğurur gibi yapar ellerime dayanarak kalkarım.

33.Adım.
    Üçüncü Rekata kalkıyorum ve ellerimi göğsümün üzerine bağlıyorum.

34.Adım.
    Fatiha okuyorum.(imam arkasında olsam bile ) Camide isem, kendi duyacağım kadar sesli amin diyorum.

35.Adım.

36.Adım.
    Rükuda ellerimi dizlerim üzerine parmaklarım açık, dirseklerimi vücudumdan uzak bir vaziyette korum.

37.Adım.
    Rükuda iken, üç defa Subhane Rabbiye’l Azim derim istersem başka sünnet duada okuyabilirim.

38.Adım.

39.Adım.

40.Adım.
    a-İstersem ika Oturuşu ile oturabilirim(Topuklarımın üzerine oturur, ayaklarımın parmak uçlarını da dik tutarım)
    b-İstersem de normal sünnet oturuşu ile oturabilirim.(Üç şekilde)

41.Adım.

42.Adım.
    Secdeden alnımı kaldırınca mutmain olacak kadar sırtım dimdik bir süre beklerim ve öne doğru eğilerek(Secdeden kalkarken) ellerimi hamur yoğurur gibi yaparak yere dayanıp kalkarım.

43.Adım:
    Kıyama kalkınca, ellerimi yine göğsümün üzerine koyarım.

44.Adım.
    Dördüncü Rekâta kalkıyorum ve ellerimi göğsümün üzerine bağlıyorum.

45.Adım.
    Fatiha okuyorum.(imam arkasında olsam bile ) Camide isem, kendi duyacağım kadar sesli âmin diyorum.

46.Adım.

47.Adım.

48.Adım.
    Rükuda iken, üç defa Subhane Rabbiye’l Azim derim istersem sünnet dualardan okuyabilirim.

49.Adım.

50.Adım.

51.Adım.
    b-İstersem de normal sünnet oturuşu ile oturabilirim.(Üç şekilde)

52.Adım.

53.Adım.
    Teşehhüt için otururum.

54.Adım.
    Teşehhütte dimdik bir sırtla otururum.

55.Adım.
    Teşehhütte otururken,
    a-Parmaklarım dizimin üzerinde açık bir şekilde durmalıdır.
    b-Tahiyyat duasını ve salli ve barik duasını sessiz okumalıyım.
    c-Sol uyluk üzerine oturmalı, sağ ayak parmak uçlarını kıbleye dikerek tutmalıdır.
    d-Sağ işaret parmağı kıbleye doğru kaldırmalı işaret etmeli veya hareket etmelidir.

56.Adım.
    Sonra, Sağıma ve soluma selam vererek namazdan çıkarım.

kravgali
    Misafir
    ömer nasuhi bilmen'e (büyük islam ilmihali) göre hem niyetin dil ile söylenmesi vede cemaatle namaz kılarken cemaatin okuması konusu farklı, ayrıca kaynak göstermeden yazmanız da insanların kafasını karıştırıyor

Üsteğmen denge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür
    0
    0 Mesajına 0 Teşekkür
    Alıntı kravgali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ömer nasuhi bilmen'e (büyük islam ilmihali) göre hem niyetin dil ile söylenmesi vede cemaatle namaz kılarken cemaatin okuması konusu farklı, ayrıca kaynak göstermeden yazmanız da insanların kafasını karıştırıyor

İbni Abidin niyet konusunu değerlendirken " Niyeti dil ile etmek bid'attır demek ağır olur eğer illa ki bidat denilecekse güzel bir bid'attir denilmeli çünkü dil ile niyet etmek kişiyi toparlar" demiştir Ömer Nasuhi Bilmen hocada aynı noktadan hareket etmiş sanırım. Kaynak konusunda haklısınız kaynak verilerek ve mukayese edilerek yazılsa uygun düşerdi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)