Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 30 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Teğmen
    Alıntı muwahhid202 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kehf suresinde "Allah hükmüne hiç kimseyi ortak etmez" der. Sizler ise "biz büyük alimleri ve Resulullahtan asırlar sonra onun adına yazılmış hadis kitaplarını ortak ederiz" diye cevap veriyorsunuz.

Şimdi bir düşünüp cevaplayın bakalım, kusursuz ve doğru olan Allahmı yoksa o alimlermi?
    Kim kendisine doğru yol besbelli oldukdan sonra peygambere muhalefet eder, mü'minlerin yolundan başkasına uyub giderse onu döndüğü o yolda bırakırız. (Fakat ahiret de) kendisini cehenneme koyarız. O, ne kötü bir yerdir! NİSA 115

Binbaşı
    Nereden
    Batı Trakya
    Alıntı suffa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kim kendisine doğru yol besbelli oldukdan sonra peygambere muhalefet eder, mü'minlerin yolundan başkasına uyub giderse onu döndüğü o yolda bırakırız. (Fakat ahiret de) kendisini cehenneme koyarız. O, ne kötü bir yerdir! NİSA 115
    Anlayamadım!
    Sanırım zinanın cezası Kuranda açıklanmış olmasına rağmen, hadis kitaplarinda yazan ve Resulullahın Kurana muhalefet edercesine uyguladığı idda edilen recm hadislerini inkarın ,Resulullaha muhalefet olduğunu idda ediyorsunuz paylaştığınız ayetle.

Lokman- 6. İnsanlardan öylesi vardır ki, Allah yolundan bilgisizce saptırmak için hadis/laf eğlencesi satın alır ve onu alay konusu edinir. İşte böylelerine rezil edici bir azap vardır.

En'am- 114. (De ki): Allah'dan başka bir hakem mi arayacağım? Halbuki size Kitab'ı açık olarak indiren O'dur. Kendilerine kitap verdiğimiz kimseler, Kur'an'ın gerçekten Rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler. Sakın şüpheye düşenlerden olma!

En'am- 115. Rabbinin sözü, doğruluk ve adalet bakımından tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirecek kimse yoktur. O işitendir, bilendir.

En'am- 116. Yeryüzünde bulunanların çoğuna uyacak olursan, seni Allah'ın yolundan saptırırlar. Onlar zandan başka bir şeye tâbi olmaz, yalandan başka söz de söylemezler.

Müzemmil- 19. Bu, bir öğüt verici, düşündürücüdür. Dileyen, Rabbine doğru, bir yol edinir.

Bakara-159. İndirdiğimiz apaçık ayetleri ve doğruyu, Biz onları insanlar için kitapta iyice açıkladıktan sonra, gizleyenlere Allah da bütün lanet edebilenler de lanet eder.

Bakara- 160. Ancak tevbe edip kendilerini düzelterek gerçeği söyleyenler başka. Ben, onları bağışlarım. Ben, çok çok tevbe kabul ederim ve çok bağışlarım.

Casiye- 6. İşte bunlar, Allah'ın ayetleridir ki, onları sana hak olarak okuyoruz. Hal böyle iken Allah'tan ve onun ayetlerinden sonra hangi hadise/söze inanıyorlar?!
    Doğrusu o Kur'an, senin için de, kavmin için de bir öğüttür ve siz ondan sorguya çekileceksiniz.
    ZUHRUF 44

Binbaşı
    Nereden
    Batı Trakya

Teğmen
    üstad saçma olan ne?

Binbaşı
    Nereden
    Batı Trakya
    Paylaştığım linkte o saçma hadisi kurtarmak için habire saçmalamışlar işte risaleciler.

Teğmen
    Bir ilim meclisine oturup hikmetli söz dinledikten sonra,
    bu meclisten bahsederken işittiği şeylerin sadece kötü kısımlarını
    anlatan bir kimsenin misali,bir sürü sahibi çobana gelip:
    ey çoban,sürüden bana bir koyun kes! deyince,çobanın:git,en iyisinin
    kulağından tut al! iznine rağmen,gidip sürünün köpeğinin kulağından
    tutan adamın misali gibidir.

ibn mace, zühd

Binbaşı
    Nereden
    Batı Trakya
    Müşriklerin ilim meclislerinden bize ne ki?
    Doğrusu o Kur'an, senin için de, kavmin için de bir öğüttür ve siz ondan sorguya çekileceksiniz.
    ZUHRUF 44

Teğmen
    nur suresi 2 — Zina eden kadın ve zina eden erkeğin her birine yüzer değnek vurun. Allah'a ve âhiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dini hususunda sizi bir acıma tutmasın. Mü'-minlerden bir grup ta bunların azabına şâhid olsun.

Zina Eden Erkek ve Zina Eden Kadın
    Allah Teâlâ: «Bu, indirdiğimiz bir sûredir.» buyurur ki; bunda, ona itinâ göstermeye bir tenbîh vardır. Ancak bu, diğer sûrelere İtinâ gösterilmeyecek anlamına gelmez. Allah Teâlâ buyurur ki: Hükümlerinin uygulanmasını farz kıldığımız, helâli, haramı ,emri, yasağı ve cezaları açıkladığımız bir sûredir-Buhârî der ki: âyetteki ( U^y ) kelimesini «Râ» harfi üzerinde şedde olmaksızın okuyanlara göre anlam; Size ve sizden sonrakilere farz kıl-dığiımız bir sûredir, şeklindedir.
    «Düşünüp öğüt alasınız diye onda apaçık (açıklanmış) âyetler indirdik.» kavlinden sonra Allah Teâlâ: «Zina eden kadın ve zina eden erkeğin her birine yüzer değnek vurun.» buyurur. Bu âyette, zina edene verilecek cezanın hükmü vardır. Âlimler bu konuda ihtilâf etmişlerdir. Zina eden; ya evlenmemiş bekârdır veya üzerinden sahih bir nikâh geçmiş evli, hür, baliğ ve âkildir. Eğer evlenmemiş bekâr ise onun cezası âyet-i kerîme'de de beyân edildiği üzere yüz değnektir. Âlimlerin Cumhuruna göre buna bir de bir sene sürgün cezası eklenir. Ancak Elbu Hanîfe, —Allah ona rahmet eylesin— burada Cumhura muhalefetle sürgünün devlet başkanının görüşüne bağlı olduğunu; devlet başkanının dilerse sürgün edeceğini, dilerse sürgün etmeyeceğini söyler. Cum-hûr'un bu husustaki delili, Buhârî ve Müslim'in Sahihlerinde Zührî kanalıyla... Ebu Hüreyre ve Zeyd tbn Hâlid'den rivayet edilen şu hâdîs-i şeriftir: îki Bedevi Allah Rasûlü (s.a.) ne gelmişlerdi. Onlardan birisi: Ey Allah'ın elçisi, oğlum şunun yanında ücretli bir işçi idi. Onun hanımı ile zina etmiş. Ben de oğlumun fidyesi olarak yüz koyun ve bir câriye verdim, ilim erbabına sordum. Benim oğlumun cezasının yüz değnek ve bir sene sürgün olduğunu, bunun hanımının cezasının ise recm olduğunu söylediler, dedi. Allah Rasûlü (s.a.):
    Aranızda Allah'ın Kitabı ile hükmedeceğini: Câriye ve koyunlar sana geri verilecek, oğluna yüz değnek vurulacak ve bir sene sürgün edilecek, buyurdu. Sonra birisine. Ey Üneys, şu adamın karışma git. (Eğer itiraf ederse) onu recmet, buyurdu. Adam kadına gitti ve onu recmetti. Bu hadîs, zina eden erkek eğer evlenmemiş bekâr ise ona yüz değnek vurulmakla beraber sürgün edileceğine delâlet eder. Şayet" evli ise o da recmedilir. Nitekim İmâm Mâlik der ki: Bana tbn Şihâb... Ömer —Allah ondan razı olsun— den rivayet ediyor ki; o kalkmış, Allah'a hamd ü senadan sonra şöyle demiş: 'Ey insanlar, muhakkak Allah Muhammedi hak ile göndermiş, ona kitabı indirmiştir. Ona indirilenler içinde Recm âyeti vardı. Biz onu okuduk ve ezberledik. Allah Rasûlü (s.a.) Recm cezasını uyguladı ve ondan sonra biz de uyguladık.
    Ben insanlara zamanın uzamasından ve içlerinden birisinin: Recm âyetini Allah'ın kitabında bulmuyoruz, demesinden ve Allah'ın indirmiş olduğu bir farzı terk etmek suretiyle sapıklığa düşmelerinden korkarım. Allah'ın kitabında Recm; zina eden kadın ve erkekler evli iseler, aleyhlerinde delil konursa veya hamilelik durumu ortaya çıkarsa veya itiraf ederlerse bir hak ,bir gerçektir. Buhârî ve Müslim, Sahîh'le-rinde Mâlik'den rivayetle hadîsi uzunca tahrîc etmişlerdir. Bu, o hadîsin bir parçasıdır ve bizim maksadımıza gerekli olan kısmı burasıdır.
    tmâm Ahmed'in Huşeym kanalıyla... Abdurrahmân îbn Avf'dan rivayetine göre; Ömer İbn Hattâb, insanlara hutbe okumuş da, Abdurrahmân onun şeyle dediğini işitmiş.: Uyanık olunuz; bazı kimseler: Recm de ne oluyormuş? Allah'ın kitabında (sâdece) değnek cezası var, diyorlar. Muhakkak ki Allah Rasûlü (s.a.) Recm'i uygulamış ve ondan sonra biz de uygulamışızdır. Şayet bazı kimseler: Ömer Allah'ın kitabından olmayan bir şeyi Allah'ın kitabında ziyâde etti, dememiş olsalardı, o âyeti nazil olduğu gibi Kur'an'a koyardım. Hadîsi Neseî de Ubeydullah îbn Abdullah'dan rivayetle tahrîc etmiştir. Yine îmâm Ahmed'in Huşeym kanalıyla... İbn Abbâs'tan rivayetine göre Ömer İbn Hattâb bir hutbede recmi zikredip şöyle demiş: Recm konusunda yanılgıya düşmeyin. Muhakkak o, Allah'ın cezalarından bir cezadır. Uyanık olunuz; muhakkak Allah Rasûlü (s.a.) recmetti ,ondan sonra biz de recmettik. Şayet bazıları; Ömer Allah'ın kitabında ondan olmayan bir şeyi ziyâde etti, dememiş olsalardı, onu Mushaf'ın bir köşesine yazardım. Ömer îbn Hattâb, Abdurrahmân îbn Avf, filân ve filânca Allah Rasûlü (s.a.) nün rec-metmiş olduğuna şehâdet ettik. (Gözlerimizle gördük) ondan sonra biz de recmettik. Uyanık olunuz; sizden sonra öyle bir kavim gelecek ki Recm'i, Deccâl'i, şefaati, kabir azabını, derileri ve kemiklerinin dışları yandıktan sonra ateşten çıkacak bir kavmi yalanlayıp inkâr edeceklerdir. Ayrıca İmâm Ahmed'in Yahya el-Kattân kanalıyla... Saîd İbn Mü-seyyeb'den, onun da Ömer îbn Hattâb'dan rivayetinde o, şöyle demiştir: Recm âyetini inkâr ederek helake düşmekten sakının. Hadîsi Tîrmi-zî de Saîd kanalıyla Ömer'den rivayet etmiş ve sahihtir, demiştir.
    İbn-i kesir

Teğmen
    sizinle seviyeli bir şekilde konuştuğunuz için,konuya devam etmek istedim.her müslüman kuran okumalı ama biz ayetlerden hüküm çıkarmaya başlarsak,herkesin aklının kabul ettiği kendine göre bir din ortaya çıkar.
    şimdi bende düşünüyorum ALLAH kuran da abdestin alınışını detaylı şekilde anlatmış ama namazın kılınışı nı anlatmamış
    aklımca acaba abdest namazdan önemli mi diyorum.yada kuran,islami devlet modelinin nasıl olması gerektiği konusunda
    bir talimat içermemektedir.şura,adalet ..vb konulardan bahseden ayetler devletin modeliyle ilgili değildir yani konu önemli ama ALLAH cc miras taksimini kuranda en ince detaylarına kadar anlatırken,yönetim modelini öyle anlatmamış.
    bu dinin fiili uygulamalı çoğu amelleri peygamberimizin uygulamaları esas alınarak oluşmuştur.buda bize isnat yoluyla geliyor.Eğer her hoca aklına yatmayan hadisleri inkar etme hakkına sahipse o indirilen dinde yok ama uydurulan dinde var diyen hocamızin aklı muteber oluyor da diğerlerinin aklı neden muteber olmuyor.

Binbaşı
    Nereden
    Batı Trakya
    Ayetlerin hükmü apaçık ortada.

Hadisleri Allahın Hükmüne ortak koşup recmi savunamayız.
    ZUHRUF 44

Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123