Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: abdest alamyorum cnubluktan nasl kurtulurum?

Er
    yelik tarihi
    02.ubat.2012
    Teekkr
    0
    0 Mesajna 0 Teekkr

abdest alamyorum cnubluktan nasl kurtulurum?

Merhaba arkadalar.

Malesef kt bir durum ama yinede belki bir yolu vardr diye buraya yazmak istedim.

Bacagm krld ameliyat oldum ve doktor banyo olamazsn dedi. Bacagm hala bandajl duruyor hergn pansuman yaplyor.

Ykanamyorum gusl abdesti alamyorum. Ve NE YAZIK K cnubum. Bu durumdan kurtulmann baka yolu yoktur deil mi ??

nk en az 1 hafta daha dikilerim alnmayacak ve ykanamycagm..

Yzba YD-1453 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    06.Mays.2010
    Teekkr
    1
    Alnt nurettin321 Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Merhaba arkadalar.<br>
    <br>
    Malesef kt bir durum ama yinede belki bir yolu vardr diye buraya yazmak istedim. <br>
    <br>
    Bacagm krld ameliyat oldum ve doktor banyo olamazsn dedi. Bacagm hala bandajl duruyor hergn pansuman yaplyor. <br>
    <br>
    Ykanamyorum gusl abdesti alamyorum. Ve NE YAZIK K cnubum. Bu durumdan kurtulmann baka yolu yoktur deil mi ??<br>
    <br>
    nk en az 1 hafta daha dikilerim alnmayacak ve ykanamycagm..

ncelikle size gemi olsun diyoruz.Allah cmlemizi kaza ve beladan korusun...

Sual: Trafik kazas geirmi, bacaklar krk ve kalkamayan biri nasl gusleder?
    CEVAP:
    Abdest uzuvlarndan [organlarndan] hepsinin yardan ou veya drt abdest uzvundan ikisi salam ise, abdest alp, yaral yerleri mesh eder.Mesh zarar verirse, sarg zerine mesh eder. Abdest uzuvlarnn yardan ou yaral ise teyemmm eder. Teyemmm
    edenin, baz yerleri ykamas caiz deildir.Namaz abdesti ile gusl abdesti iin teyemmm ayndr.

Teyemmm kendi yapamazsa bakasna da yaptrabilir. Guslde ykanmas gereken yerler eer
    slanmamas gerekiyorsa bu yerler slak elle meshedilir eer meshetmek de zarar veriyorsa o takdirde terkedilir.

Yaralar veya sakat, hasta zalar zerine balanan bezlere sarg denir.
    Abdest veya gusl zalar zerinde bu gibi bir zaruretten dolay sarg varsa ve bu sargy ap altn ykamak da mahzurlu ise, sargnn zerine meshedilir, bylece o zalar ykanm hkmn alr.

Krk ayaklar zerindeki al veya tahta veya maden sarglar da ayn hkmdedir. lla rtl yara iin de durum ayndr.

Sargnn tamamn meshetmek gerekmez. Sargnn ekser ksmnn zerinin meshedilmesi kfi gelir.

zerine mesih yaplan sarg iin, belli bir mddet yoktur. zr hli devam ettii ddete meshe devam edilir. Sarg evresinde kalan salam yerler ise ykanr.

Sarglarn abdestli iken sarlm olmas da gerekmez.

Henz iyilememi yara zerindeki sarg, der veya deitirilirse mesh bozulmaz. Yeni sarg sarlmasyla meshin yenilenmesi gerekmez. Abdestlilik hli devam eder. Sarg zerine meshi bozan ey; zerine sarg sarlan yara veya zrn tamamen iyilemesidir.

Eer ameliyat ya da bir yaradan dolay banyo yapmak zarar verecekse, sadece teyemmm ederek ibadetlerini yerine getirir.

Yara zerine yaplan meshin mddeti ne kadardr?

Mesh bir zamanla kaytl deildir. Abdest bozulduktan sonra yeni bir
    abdest alndnda sargl bulunan ksm meshedilir. Her vakit abdest
    almaya gerek yoktur. (Celal Yldrm, Kaynaklaryla slam Fkh, Uysal
    Kitabevi: 1/101.)

Aratrdmda bunlar buldum,umarm yardmm olmutur.
    Konu YD-1453 tarafndan (02.ubat.2012 Saat 19:12 ) deitirilmitir.
    Ak, davaya benzer, cefa ekmek de ahide, ahidin yoksa davay kazanamazsn ki... (MEVLANA HZ.LER)

Er
    yelik tarihi
    02.ubat.2012
    Teekkr
    0
    0 Mesajna 0 Teekkr
    Ben teyemmm normal abdest iin ve suyun olmad yerde diye biliyordum sadece. Ve teyemmm toprak ile yaplyor diye biliyorum ve benim topraga ulasmamda imkansz nerdeyse..

Ama anladm kadaryla niyet edip slak elle mesh edersem kabul olur mu yani?

Yzba YD-1453 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    06.Mays.2010
    Teekkr
    1
    Alnt M--s-l--m-a-n Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    ula hemo biz farkl birey mi dedik ? : ))
    Yok ula biiz uzattuk bu ii, sadece u kadar...uha:
    Ak, davaya benzer, cefa ekmek de ahide, ahidin yoksa davay kazanamazsn ki... (MEVLANA HZ.LER)

Er
    yelik tarihi
    02.ubat.2012
    Teekkr
    0
    0 Mesajna 0 Teekkr
    Koullarn uygulanamamas iin illa buzullarda olmak gerekmez. Olmaynca olmuyor bin bir eit durum, hl var.

Herneyse. ok teekkr ederim ben bunlar bilmiyordum. Nerdeyse okurken gzlerim yaard, dinimizin bu kadar kolaylk salamas beni utandrd bi yandanda mutlu etti. Allah raz olsun sizlerden.

Korgeneral ALI25 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.Mays.2009
    Nereden
    Berlin
    Teekkr
    0
    0 Mesajna 0 Teekkr
    Alnt nurettin321 Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Merhaba arkadalar.Malesef kt bir durum ama yinede belki bir yolu vardr diye buraya yazmak istedim.Bacagm krld ameliyat oldum ve doktor banyo olamazsn dedi.Bacagm hala bandajl duruyor hergn pansuman yaplyor.Ykanamyorum gusl abdesti alamyorum.Ve NE YAZIK K cnubum.Bu durumdan kurtulmann baka yolu yoktur deil mi?nk en az 1 hafta daha dikilerim alnmayacak ve ykanamycagm.
    Eline saglik sen sag ol bu sorun icin Merhaba Nurettin kardesim.Ilknce sana gecmis olsun yce rabbimden kisa zamanda ilesmeni dilerim.Bu konuda tek sunu diyeyim aklimda bundan baska bir sey yoktur suanda senin yerinde olsaydim teyemmum ederdim cnk baska bir sekilde kirli olmusken temiz olamazdim eger byle yapmazsam kirli olarak kalirdim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)