Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  3-D Cami, Müze, Kabe gibi mekanlar

  S.A

  arkadaşlar hiç Ayasofya ya Topkapı ya Süleymaniye ye gittinizmi? gidemeyenler bu mekanları 3 boyutlu olarak görebilirler.
  aşağıdaki linklerde 28 adet tarihi mekanlar var. umarım beğenirsiniz...

  linkler:

  3D-1: Get 3D-1.rar on Wupload.com

  3D-2: Get 3D-2.rar on Wupload.com

  3D-3: Get 3D-3.rar on Wupload.com

  3D-4: Get 3D-4.rar on Wupload.com

 2. #2
  Tuğgeneral
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2009
  Mesajlar
  8,233
  Bunları sadece izleme imkanımız yokmu. Beğendiğimizi indirsek.

 3. #3
  s.a
  28 adet mekan olduğu için link şeklinde vermem daha iyi olur diye düşünmüştüm.

 4. #4
  Tuğgeneral
  Üyelik tarihi
  27.Ocak.2011
  Nereden
  Kosova, Mitrovica
  Mesajlar
  9,597
  As Souna Camii'nin 3D Sanal Turu

  Buradan indireceğiniz sanal turlarla kendinizi As Souna Camii'nde gibi hissedeceksiniz. Kurulum gerektirmeyen bu programları çalıştırdığınızda fareyi bakmak istediğiniz yöne doğru kaydırmanız yeterlidir. Detaylara zumlamak için farenizin tekerleğini çevirin. İndirdiğiniz mekanların listesini görmek için F9 tuşuna basın. Listelenen mekanları ekran koruyucu yapmak için F5 tuşuna basın. Tavsiyemiz As Souna Camii dahil tüm mekanları ekran koruyucu yapmanızdır. Ekran koruyucu devreye girdiğinde rastgele bir mekan seçilir ve otomatik olarak etrafı seyrettirir (adeta HD kalitesinde bir belgesel izliyormuşsunuz hissini verir). Diğer tuşların işlevini öğrenmek için F1, çıkmak için Esc tuşuna basın.

  As Souna Camii için çekimler 2010 yılında yapıldı. Çekimlerde Nikon D7000 dijital kamera, 10.5 mm balıkgözü lens, panoramik tripod kafası ve tripod kullanıldı. As Souna Camii için 48+ fotoğraf çekildi. Değişik açılardan çekilen fotoğraflar daha sonra bilgisayarda birleştirilerek seyredenleri çepeçevre saran 360 derece panoramik bir görüntü oluşturuyor.

  As Souna Camii'nin 3D sanal tur çalışmasının tanıtımına destek olun

  As Souna Camii'nde sanal gezi hoşunuza gittiyse aşağıdaki kodu kullanarak bu sayfaya link atabilir ve bu sayede daha fazla insanın bu çalışmalardan faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


  http://www.3dmekanlar.com/en/mosque-as-souna.html

  ---------- Post added at 13:03 ---------- Previous post was at 11:46 ----------

  Büyük Paris Camii'nin 3D Sanal Turu

  Buradan indireceğiniz sanal turlarla kendinizi Büyük Paris Camii'nde gibi hissedeceksiniz. Kurulum gerektirmeyen bu programları çalıştırdığınızda fareyi bakmak istediğiniz yöne doğru kaydırmanız yeterlidir. Detaylara zumlamak için farenizin tekerleğini çevirin. İndirdiğiniz mekanların listesini görmek için F9 tuşuna basın. Listelenen mekanları ekran koruyucu yapmak için F5 tuşuna basın. Tavsiyemiz Büyük Paris Camii dahil tüm mekanları ekran koruyucu yapmanızdır. Ekran koruyucu devreye girdiğinde rastgele bir mekan seçilir ve otomatik olarak etrafı seyrettirir (adeta HD kalitesinde bir belgesel izliyormuşsunuz hissini verir). Diğer tuşların işlevini öğrenmek için F1, çıkmak için Esc tuşuna basın.
  ———
  Büyük Paris Camii (Fransızca: Grande Mosquée de Paris), Paris'in Quartier Latin (5. Arrondissement) mahallesinde bulunmaktadır ve birinci dünya savaşından sonra Fransa tarafından fransız kolonilerinde almanlara karşı savaşan müslümanlar anısına inşa edilmiştir.

  Cami 15 Temmuz 1926 tarihinde o zamanın Fransa başkanı Gaston Doumergue tarafından açılmıştır.

  Kaynak: Vikipedi

  Büyük Paris Camii'nin 3D sanal tur çalışmasının tanıtımına destek olun

  Büyük Paris Camii'nde sanal gezi hoşunuza gittiyse aşağıdaki kodu kullanarak bu sayfaya link atabilir ve bu sayede daha fazla insanın bu çalışmalardan faydalanmasını sağlayabilirsiniz.  http://www.3dmekanlar.com/en/paris-grand-mosque.html

  ---------- Post added at 13:23 ---------- Previous post was at 13:03 ----------

  Hollanda - DEN HAAG - Mescidi Aksa Camii

  Mescid-i A. Camii'nin 3D Sanal Turu

  Buradan indireceğiniz sanal turlarla kendinizi Mescid-i A. Camii'nde gibi hissedeceksiniz. Kurulum gerektirmeyen bu programları çalıştırdığınızda fareyi bakmak istediğiniz yöne doğru kaydırmanız yeterlidir. Detaylara zumlamak için farenizin tekerleğini çevirin. İndirdiğiniz mekanların listesini görmek için F9 tuşuna basın. Listelenen mekanları ekran koruyucu yapmak için F5 tuşuna basın. Tavsiyemiz Mescid-i A. Camii dahil tüm mekanları ekran koruyucu yapmanızdır. Ekran koruyucu devreye girdiğinde rastgele bir mekan seçilir ve otomatik olarak etrafı seyrettirir (adeta HD kalitesinde bir belgesel izliyormuşsunuz hissini verir). Diğer tuşların işlevini öğrenmek için F1, çıkmak için Esc tuşuna basın.

  ———

  Tarihçe

  Hollanda'da Parlementonun bulunduğu bir şehirde yıllardır Türk toplumuna hizmette önderlik eden Mescid-i Aksa Camii'nin tarihçesini iyi anlayabilmek için önce, bina olarak tarihi eser kapsamında olan caminin yapılış tarihine gitmek ve yapılış gayesini öğrenmek gerekir.

  1842 yılında Hollanda'nın Den Haag kentinde bulunan Yahudi Cemaati kendilerine ait bir ibadethane (sinagog) yapabilmek için belediye ve hükümet nezdinde girişimlerde bulunurlar ve bu girişimleri uygun görülüp kurulu olan yardım kuruluşları (fonlar)'nın da katkılarıyla (örn. Koning Willem II Fonds) projeyi başlatırlar.

  1843 yılında A. Rodenburg adlı bir mimar projeyi hazırlar ve 1844 yılında binayı bitirir. Bu bina 1975 yılına kadar Yahudi Camaati tarafından Sinagog olarak kullanılır. Ancak ibadethaneye giden cemaatlerinin azalması ve sonrada kalmaması sonucunda binayı 1976 yılında Den Haag belediyesine geri satmak zorunda kalırlar.

  1960'lı yıllarda Hollanda'ya gelmiş olan vatandaşlarımız ibadetlerini o yıllarda gerek şahıslara ait (pansiyon olarak kullanılan) evlerde ve gerekse diğer şehirlerde bulunan camilere giderek yerine getiriyorlardı. 5 Kasım 1974 yılında kuruluşunu tamamlayan Türk İslam Cemiyeti, o zamanlar ibadethane olarak kullanılmak üzere uzun zamandan beri bir bina araştırması içerisindeydi. “Yabancı İşçiler Kanunu” nun bir maddesi gereğince belediye nezdinde binanın satın alımı için gerekli girişimlerde bulunmuş ancak belediye encümeni 9 ve 13 Mayıs 1975 tarihli oturumlarında “ileri bir tarihte satılabilir” ibaresiyle konuyu kapatmıştır.

  Sinagog'dan Cami'ye

  Yıl 1979 yılı olmuştur ve Yahudi Cemaatinin belediyeye satmış olduğu Sinagog hala boş durmaktadır. Defalarca yapılan müracaatların sonuç vermemesi ve belediyenin ilgisiz kalması Türk İslam Cemiyeti üyelerinin topluca harekete geçip 27 Temmuz 1979 Cuma günü Cuma namazını müteakip boş olan sinagog'un kapılarını kırarak işgal etmelerine neden olmuştur. Aynı gün gerekli değişiklikler yapılarak ikindi namazı orada idrak edilmiş ve üyeler tekrar dışarı çıkarılmalarını önlemek için sırasıyla 933 kişi 40 gün gece-gündüz içeride kalmışlardır. Boya ve malzeme bedeli olan f 22,385 (yirmiiki bin üçyüz seksenbeş Hollanda florini) de cemaatimiz tarafından ödenmiştir. Nöbetçi olarak kalanların yeme-içme gibi ihtiyaçları dışarıda kalan cemaat tarafından karşılanmıştır. Bu olaydan sonra Belediye Encümeni toplanarak binayı satmayı kararlaştırmış ve bina toplam olarak o günkü değerle f 1,048,000,- (bir milyon kırksekizbin) Hollanda florini'ne Türk İslam Cemiyeti tarafından satın alınmıştır.

  Bu paranın büyük bir kısmı açılan kampanyalar sonucunda bölgede bulunan Türk toplumundan, bir bölümü de Yahudi cemaatinin taktiği kullanılarak bazı belirli fonlardan temin edilerek ödenmiştir. Daha sonra yapılan genel kurulda, üyelerinin tümünün oylarıyla cami binası ve müştemilatı Hollanda Diyanet Vakfı'na devredilmiştir. Birkaç yıl sonra (1983 yılında) camimizde büyük çaplı bir tamirat başlatılmış bu tamirde başta çatı olmak üzere dış duvarlar da elden geçmiştir. Caminin iç kısmının boyası ve hat işlemeleri de yine bu yıl yapılmıştır.

  Kütahya çinisinden yapılı Mihrap ve özel oymalarla bezenmiş ağaçtan yapılan Minber, Kürsü ve Müezzin Mahfili yine aynı yıl Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hediye olarak gönderilmiştir.

  Demirden Minareler

  1985 yılında yapılan olağan genel kurulda, İslam'ın sembolü olan minarenin cami için yapılması kararı alınmıştır. 1986 yılının sonlarına kadar süren araştırma, formalite ve hazırlık çalışmalarından sonra iki adet minare yapımına başlanmış 6 Nisan 1987 yılında minareler dikilmiş ve 20 gün sonra da görkemli bir kutlamayla açılışı yapılmıştır. Minareler demirden yapılma olup 26,5 metre yüksekliğinde ve her biri 8 ton ağırlığındadır. Çifte minareler toplam olarak f 350.000,- (üçyüzelli bin Hollanda filirini)'ne mal olmuş, bu paranın da tamamı yine cemaat tarafından temin edilmiştir.

  Caminin kapasitesi mahfellerle birlikte 1500 kişi olup bu rakam cuma ve bayram günleri iki-iki buçuk katına kadar çıkabilmektedir. Mescid-i Aksa Camii sadece bir ibadet yeri olmayıp, aynı zamanda sosyal ve kültürel etkinliklerin de yapıldığı bir merkezdir. Burada bayanlara, genç kızlara, genç erkeklere ve yatişkinlere yönelik faaliyetler yapılmaktadır. Hollandalılara yönelik camiyi tanıtma, islami bilgi verme ve seminerler düzenlenmektedir. Bu haliyle camimiz Den Haag ve çevresinde yaşayan sadece Türkler için değil diğer müslümanlar için de bir ibadet yeri olduğu kadar, aynı zamanda önemli bir buluşma ve kaynaşma merkezidir.

  Kaynak: Recep ÇINAR (Cami Yönetim Kurulu Başkanı)

  Mescid-i A. Camii'nin 3D sanal tur çalışmasının tanıtımına destek olun

  Mescid-i A. Camii'nde sanal gezi hoşunuza gittiyse aşağıdaki kodu kullanarak bu sayfaya link atabilir ve bu sayede daha fazla insanın bu çalışmalardan faydalanmasını sağlayabilirsiniz.  DEN HAAG Mescidi Aksa Camii

  http://www.3dmekanlar.com/tr/mescid-i-a-camii.html

 5. #5
  Yarbay
  Üyelik tarihi
  16.Ağustos.2011
  Mesajlar
  3,308


 6. #6
  Tuğgeneral
  Üyelik tarihi
  27.Ocak.2011
  Nereden
  Kosova, Mitrovica
  Mesajlar
  9,597
  Selam alejkum!

  Bu resumlerin dil yeri bu konuda

 7. #7
  Yarbay
  Üyelik tarihi
  16.Ağustos.2011
  Mesajlar
  3,308
  Aleykum Selam. Evet yanlış yere eklemişim. Yöneticiler taşırlar başka sayfaya.

 8. #8
  Tuğgeneral
  Üyelik tarihi
  27.Ocak.2011
  Nereden
  Kosova, Mitrovica
  Mesajlar
  9,597
  El Ezher Camii'nin 3D Sanal Turu

  El Ezher Camii'nin 3D Sanal Turu

  Buradan indireceğiniz sanal turlarla kendinizi El Ezher Camii'nde gibi hissedeceksiniz. Kurulum gerektirmeyen bu programları çalıştırdığınızda fareyi bakmak istediğiniz yöne doğru kaydırmanız yeterlidir. Detaylara zumlamak için farenizin tekerleğini çevirin. İndirdiğiniz mekanların listesini görmek için F9 tuşuna basın. Listelenen mekanları ekran koruyucu yapmak için F5 tuşuna basın. Tavsiyemiz El Ezher Camii dahil tüm mekanları ekran koruyucu yapmanızdır. Ekran koruyucu devreye girdiğinde rastgele bir mekan seçilir ve otomatik olarak etrafı seyrettirir (adeta HD kalitesinde bir belgesel izliyormuşsunuz hissini verir). Diğer tuşların işlevini öğrenmek için F1, çıkmak için Esc tuşuna basın.

  El Ezher Camii için çekimler 2010 yılında yapıldı. Çekimlerde Nikon D90 dijital kamera, 10.5 mm balıkgözü lens, panoramik tripod kafası ve tripod kullanıldı. El Ezher Camii için 96+ fotoğraf çekildi. Değişik açılardan çekilen fotoğraflar daha sonra bilgisayarda birleştirilerek seyredenleri çepeçevre saran 360 derece panoramik bir görüntü oluşturuyor.

  Ezher Camii'nin 3D sanal tur çalışmasının tanıtımına destek olun

  El Ezher Camii'nde sanal gezi hoşunuza gittiyse aşağıdaki kodu kullanarak bu sayfaya link atabilir ve bu sayede daha fazla insanın bu çalışmalardan faydalanmasını sağlayabilirsiniz.  El-EzherCamii

 9. #9
  Tuğgeneral
  Üyelik tarihi
  27.Ocak.2011
  Nereden
  Kosova, Mitrovica
  Mesajlar
  9,597
  Kocatepe Camii'nin 3D Sanal Turu

  Buradan indireceğiniz sanal turlarla kendinizi Kocatepe Camii'nde gibi hissedeceksiniz. Kurulum gerektirmeyen bu programları çalıştırdığınızda fareyi bakmak istediğiniz yöne doğru kaydırmanız yeterlidir. Detaylara zumlamak için farenizin tekerleğini çevirin. İndirdiğiniz mekanların listesini görmek için F9 tuşuna basın. Listelenen mekanları ekran koruyucu yapmak için F5 tuşuna basın. Tavsiyemiz Kocatepe Camii dahil tüm mekanları ekran koruyucu yapmanızdır. Ekran koruyucu devreye girdiğinde rastgele bir mekan seçilir ve otomatik olarak etrafı seyrettirir (adeta HD kalitesinde bir belgesel izliyormuşsunuz hissini verir). Diğer tuşların işlevini öğrenmek için F1, çıkmak için Esc tuşuna basın.
  ———
  16. yüzyıl estetiği ile 20. yüzyıl teknolojisinin bütünleşmesinden oluşan Kocatepe Camii, dört minaresiyle Selimiye'yi, merkezi kubbe ve yarım kubbeleriyle Sultanahmet'i andırır. 64x67 m. (4288 m²) ölçüsündeki asıl cami (harem) kısmı, 48.5 m. yüksekliğinde 25.5 m. çapında 4 fil ayağı üzerine oturan bir ana kubbe ile örtülüdür. Ana kubbe etrafında dört yarım kubbe yer alır. Bu yarım kubbeler 12 kubbe ile genişletilmiştir. Kubbeler geleneksel tarzda kurşunla kaplanmıştır. Asıl cami kısmına, kündekâri (ahşap geçmeli) tarzda yapılmış bir ana ve dört yan kapıdan girilir. Caminin kuzey kısmında, ana giriş kapısı önünde yer alan ve 2400 m² alanı kaplayan revaklı avluyu, bir mermer şadırvan süsler. Revaklar 14 m. yüksekliğinde 26 kubbe ile örtülüdür. 10 m. yüksekliğindeki mihrap, beyaz mermerden imal edilmiştir. 8.70 m. yüksekliğindeki minber, özel süslemelerle işlenmiş mermerden yapılmıştır.

  Caminin 88 m uzunluğunda 4 minaresi vardır. Minarelerin şerefelerine hem asansörle hem de merdivenle çıkılır.

  İç tezyinatta klasik Osmanlı mimarisi örnek alınmış, malzeme olarak; çini, mermer, sarı maden ve özel boyalar kullanılmıştır. Ana kubbe ve aslan göğsü yazıları pirinçten yazılmıştır. Caminin iç süslemeleri arasında ayrı bir yeri olan vitraylar, özel camdan imal edilmiş olup, klasik Osmanlı tarzı ile modern tarz arasında bir geçiş teşkil ederler. Camideki yazılar Hamit Aytaç ve Mahmut Öncü tarafından, konferans salonundaki yazılar ise Emin Barın tarafından yazılmıştır. Caminin halı desenleri Afyon Ulucamii'ndeki halı desenleri göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Caminin avizeleri, mihrabı, minberi, kapıları, çinileri ve mermerleri özel olarak tasarlanmış ve ince bir işçilikle yapılmıştır.

  Kocatepe Camii için ilk önce Mimar Vedat Dalokay'ın hazırladığı proje kabul edilmiş ve bu projeye göre caminin temeli atılmış fakat daha sonra bu projeden vazgeçilmiştir.

  1967 yılında Hüsrev Tayla ve Fatin Uluengin'in çizdiği projeye göre temeli atılan Kocatepe Camiinin inşaatı çok uzun sürdü. 1981'de caminin inşaatını ve mal varlığını Türkiye Diyanet Vakfı devraldı. Bu tarihten sonra inşaat çalışmaları hızlanan Kocatepe Camii 1987'de dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından ibadete açıldı.

  Caminin alt kısmında konferans salonu, kütüphane, otopark, ticarethane ve idari birimler bulunmaktadır.

  Kaynak: Türkıye Diyanet Vakfi, Vikipedi

  [img]http://www.3dmekanlar.com/tn/360_ANKARA_KocatepeCamii_ArkaSaflar.jpg
  [/img]

Benzer Konular

 1. Cami
  Konu Sahibi d(*_*)b Forum Deneme ve Makaleleriniz
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 15.Haziran.2012, 11:17
 2. Kabe ölçüleriyle yapılmış tek cami
  Konu Sahibi HARP Forum Serbest Kürsü
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Mayıs.2009, 10:23
 3. Panoramik Müze
  Konu Sahibi CodeX Forum Kültür ve Sanat
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 08.Nisan.2009, 22:06
 4. Câmi' âdâbı
  Konu Sahibi zzzz Forum Fıkıh - Akaid - Kelam
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Nisan.2009, 12:16
 5. Öldürdün mü İSRAİL gibi AMERİKA gibi ÖLDÜRECEKSİN!
  Konu Sahibi eylul Forum Serbest Kürsü
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 23.Ocak.2009, 23:56

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •