Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci ... 345
Toplam 44 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 44 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Yüzbaşı
    Doğrudur, doğru, doğru netekim. Fiemanillah.

Yüzbaşı
    Nereden
    Karadeniz

Algı ve Gerçek

Şinasi Gündüz'ün bu sohbetini daha önce baştan sonra izlemiştim önemli gördüğüm kısmı sizinle paylaşmak istedim.
    İstifade edeceğinizi umut ediyorum. Ayrıca Hilal Tv de yayınlanan nadir güzel programlardan biri de Şinasi Gündüz'ün konuk olduğu ALGI ve Gerçek'tir. Kaçırmayın derim

Cemaatleşme ve günümüz Cemaatlerin kamplaşmalarının sebepleri.

Söyledim....duydu anlamına gelmez
    Duydu........doğru anladı anlamına gelmez
    Anladı.........hak verdi anlamına gelmez
    Hak verdi....inandı anlamına gelmez
    İnandı.........uyguladı anlamına gelmez,
    Uyguladı.....sürdürecek anlamına gelmez.

Binbaşı
    Nereden
    istanbul-süleymaniye
    güzel konuymuş..

ali abiyi ve ahmet meydani abiyi özlüyorum.

cemaat diyince şunun farkına mutlaka varmalıyız .islami olan sosyal dokumuzu örmede, toplumsal sorumlulukları sürdürmede ,kişisel kazanımlarımızı , ahlakımızı
    ilerletmede bize kazanım sağlıyor mu , o zaman cemaate evet. toplanan cemaatlerede evet.çünkü cemaat
    , sosyal bir şemsiye, kurumsal bir korunak, toplumsal bir kimliktir..

İslami cemaat, marufun örgütlenmesidir yani iyilğin örgütlenmesidir.Cemaat, yoldan çıkmamak için birlikte yola çıkmaktır. Ayrımcılığı, anlamsızlığı, eziyeti, ataleti aşmanın yolu aşkın bir cemaat ruhu ile mümkündür..burda önemli olan aidiyettir.

Kibir ve cebirin kimseyi hakiki anlamda cemaat adamı yapmadığı malum . Yapsa yapsa cemaatçi yapar. işte tehlikeli olan budur. Ümmetin parçalanmışlığına bir çözüm arayışı olarak yola çıkan cemaatlerden bir kısmı, maalesef zamanla kendileri parçalanmışlığın bir parçası oluyorlar. işte buda cemaatçiliğin zararıdır....

Cemaat insanları tek tipleştirme tezgâhı değildir. burası önemli. cemaat ümmeti tek tipleştirme sanatıdır.!!! bunu başarabilirsek bu kurtuluştur elh.

enbiya süresi 89. ayette ''Rabbim beni tek başıma bırakma '' diyen rabbimin kelamı nurunu tatbik edenlerden oluruz inş.

Azim olan Allah en doğrusu bilendir....

Teğmen
    Bu asrın en büyük imamlarından olan Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinde de görüyoruz. O hem kendisine hem talebelerine hediye alınmasını yasaklamıştı. Bırakın hediyeyi zekat, sadaka ve ıskat adı altında bir geçim kapısına dönüşen hocalık müessesine dur deyip bunların önüne geçmişti.
    Bu hassasiyetin temelinde yatan şeyi en güzel İmam Kuşeyri ifade eder. Der ki; “Bir şeyin ticaretini yapan, o şeyden istifade edemez.” Din ise insanlara istifade etmeleri için gönderilmiştir. Eğer din ticari bir alana çekilirse, ticari bir meta olarak görülürse sahibine olumlu hiç bir katkı sağlayamayacaktır. İşte bunun için bu alanda gerekli hassasiyeti göstermek her din muhatabının yükümlü olduğu bir konudur.
    Ne yazık ki bu hassasiyeti şu an bizler gereği gibi yaşatamıyoruz. Dinden bahsedilen her yerde arkasından fatura geleceği korkusu ile insanlar davetlere iştirak edemiyorlar. Avrupalı bir kardeşim şu itirafta bulunmuştu; “Vallahi camilere gitmeye korkar hale geldik. Türkiye’den gelen bir misafir, sohbetin sonunda bizi soyup soğana çeviriyor. Artık birini görünce yolumuzu çeviriyoruz”.
    İnsanları bu hale sokmamalı, dini müesseler para kimlikleri ile değil hizmet kimlikleri ile öne çıkmalıdırlar. Önce gönüller alınmalı sonra paralar… Gönlü sizde olmayanın parasının ne değeri var ki… İnsanları amellerinin altında ezmemeli, infakın önemi, dindeki yeri anlatılmalı, uygulamayı kişinin kendi tercihine bırakarak zorlamamalıdır. Unutmamalıdır ki; din mutluluğun diğer adıdır. Ona tabi olanları huzursuzluğa değil, saadete taşıyan en büyük vesiledir.
    Muhammed Emin YILDIRIM

Benim kanaatim cemaatler öncelikle şeffaflaşmalı.sanki sadaka,zekat cemaatlerin tekeline düşmüş gibi.herşeyi bize verin biz dağıtalım diyorlar.
    gittiğimiz cemaati kusursuz düşünüp,diğer bütün cemaatleri bir noktada eleştiriyoruz.bizim için önemli olan hakikat uğrunda önümüzde duran kişilerden çok
    hakikat olmalıdır.doğru kafirin ağzından çıksa kabul görmez oldu,yanlış müslümandan çıksa kabul görüyor.toplumun içinde ayrışma sert bir şekilde ilerliyor.
    fahreddin korkmaz gazali de devlet kitabında devletin ömrünü,ahlaki ve insani faziletlerin devamına bağlamıştır.ona göre hükümdarın bozulması halkın bozulmasına sebep olur.hükümdarın bozulmasını da alimlerin bozulmasına bağlar.adil olmak şartıyla kafir de olsa devlet devam eder der;fakat zalim olan devlet yaşamaz.halife ömer bin abdulaziz kısa bir sürede bozulan islam toplumunu nasıl düzelttiği sorulunca ümmetin alimleri ve idarecilerini düzeltirseniz
    herşey düzelir der.biz hakikat nerdeyse orda olmalıyız,zulüm kime yapılıyorsa bu ateist bir gazetecide olabilir yanında durabilmeliyiz.yoksa kendi inançlarımızla çelişiriz.

Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci ... 345