Allah'ın rahmeti üzerinize olsun! Bu ilk ziyaretiniz mi?
Kayıt ol
Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Onbaşı
    Teşekkür
    0
    0 Mesajına 0 Teşekkür

Bile Bile Tövbeyi bozmak ama sonra Orucunu tutanlara nolur?

Cogu kisi yaptigi günah yüzünden viclan azabi ceker ve Tövbe etmeye niyetlenir...ama bazilerine zor geldiginden bile bile Tövbesini bozarlar...Orucu'da baya bi aradan sonra tutmaya karar verirler
    ben mesela baya bi günah isledim ve cok pismanim, Tövbe ettim ama tövbemi tutamadim...orucumuda iradem zayif diye ard arda tutamadim....ne yazik ki simdi cok pismanim ve aci cekiyorum...namaz kilmaya basladim...ama yinede bile bile yanlis olani yapmaya devam ettim ve simdi kesin kararliyim ki: Birdaha yapmayacagim!! Bozdugum Tövbeyi de Oruc tutalaktan telafi edecegim!!
    ama peki bu zamana kadar tutmadigim Oruc ve yaptigim Günahtan dolayi cezam cok büyük olurmu??
    Lütfen bilen Allah Rizasi icin cevap versin

akabe
    Misafir
    Bu konuda öncelikle tevbe konusundaki ayet ve hadislere bakmak gerekir

Allah-u Teala Kuran-ı Kerimde şöyle buyurur;

Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin bütün günahlarını bağışlar.(Nisa Süresi,48;116)”

Ey iman edenler, nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun.” (Tahrim Suresi, 8)

“Ey müminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki, felaha edesiniz.” (Nur, 24/31)

“De ki: “Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Al lah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah dilerse bütün günahları mağfiret eder. Çünkü O, çok affedicidir, merhamet ve ihsanı fazladır.” (Zümer, 39/53)

Ayrıca Hadis-i Şeriflerdede Efendimiz;

“Bütün Âdemoğulları günahkârdır, günahkârların en hayırlıları ise tövbe edenlerdir.” (İbn Mâce, Zühd, 30)

“Eğer siz günah işlemeseydiniz, Allah sizi helak eder ve yerinize, günah işleyip, peşinden tövbe eden kullar yaratırdı.” (Müslim, Tevbe, 9, 10, 11)

''Günahtan tam dönen ve tövbe eden, o günahı hiç işlememiş gi bidir.” (İbn Mace, Zühd 30)

“Mü’min günah işlediğinde, kalbinde siyah bir leke olur. Tövbe eder, günahı terk eder ve istiğfar ederse, bu siyahlıktan kurtulur, günah artarsa siyahlık da artar...” (İbn Mâce, Zühd 29) buyurmaktadır.

Hadis ve ayetlerdende anlaşılacağı gibi Allahu Tealanın tövbeleri kabul edeceği gerçeği yatar. Ancak tövbenin bazı kabul şartları vardır.

1) O günahı işlediğine pişmanlık duymak
    2)Tövbe edilen günahı kesinlikle terk etmek
    3)Tövbe edilen günaha kesinlikle dönmeme kararı

Evet tövbenin kabul şartlarından bazıları bunlardır. Kişi tövbe ederken samimi olmalıdır. eğer günahı işledikten sonra günahı devam ettireceği ortamlardan uzaklaşmıyorsa Rabbine karşı samimi değil demektir.

ayrıca zaman konusunda Efendimiz;

Allah kulunun tövbesini, can boğaza gelmedikçe kabul eder.” (Tirmizî, Deavât 100; İbn Mâce, Zühd 30) yani ölüm korkusu geldiği için yapılmadığı sürece tövbe kapıları hep açıktır

Şu unutulmamalıdır insanoğlu günah işler ama bunu tevbeyle temizlemesi gerekir. Bir daha yaptı yine tevbe etmesi gerekir. O'ndan başka gidecek kapı olmadığına göre O'nu rahmetine sığınmalı ve ümit kesilmemelidir. Biz tövbemizde samimi olursak Allahu Tealanın vadini yerine getireceğinden hiç şüphe yoktur.

Eger günah işlemişsek ve farkına varmışsak bir an önce Rabbimize yönelmeli, tövbe etmeli ve o günahı işlememekte kararlı olmalıyız.

Onbaşı
    Teşekkür
    0
    0 Mesajına 0 Teşekkür
    Alıntı akabe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuda öncelikle tevbe konusundaki ayet ve hadislere bakmak gerekir

Allah-u Teala Kuran-ı Kerimde şöyle buyurur;

Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin bütün günahlarını bağışlar.(Nisa Süresi,48;116)”

Ey iman edenler, nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun.” (Tahrim Suresi, 8)

“Ey müminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki, felaha edesiniz.” (Nur, 24/31)

“De ki: “Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Al lah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah dilerse bütün günahları mağfiret eder. Çünkü O, çok affedicidir, merhamet ve ihsanı fazladır.” (Zümer, 39/53)

Ayrıca Hadis-i Şeriflerdede Efendimiz;

“Bütün Âdemoğulları günahkârdır, günahkârların en hayırlıları ise tövbe edenlerdir.” (İbn Mâce, Zühd, 30)

“Eğer siz günah işlemeseydiniz, Allah sizi helak eder ve yerinize, günah işleyip, peşinden tövbe eden kullar yaratırdı.” (Müslim, Tevbe, 9, 10, 11)

''Günahtan tam dönen ve tövbe eden, o günahı hiç işlememiş gi bidir.” (İbn Mace, Zühd 30)

“Mü’min günah işlediğinde, kalbinde siyah bir leke olur. Tövbe eder, günahı terk eder ve istiğfar ederse, bu siyahlıktan kurtulur, günah artarsa siyahlık da artar...” (İbn Mâce, Zühd 29) buyurmaktadır.

Hadis ve ayetlerdende anlaşılacağı gibi Allahu Tealanın tövbeleri kabul edeceği gerçeği yatar. Ancak tövbenin bazı kabul şartları vardır.

1) O günahı işlediğine pişmanlık duymak
    2)Tövbe edilen günahı kesinlikle terk etmek
    3)Tövbe edilen günaha kesinlikle dönmeme kararı

Evet tövbenin kabul şartlarından bazıları bunlardır. Kişi tövbe ederken samimi olmalıdır. eğer günahı işledikten sonra günahı devam ettireceği ortamlardan uzaklaşmıyorsa Rabbine karşı samimi değil demektir.

ayrıca zaman konusunda Efendimiz;

Allah kulunun tövbesini, can boğaza gelmedikçe kabul eder.” (Tirmizî, Deavât 100; İbn Mâce, Zühd 30) yani ölüm korkusu geldiği için yapılmadığı sürece tövbe kapıları hep açıktır

Şu unutulmamalıdır insanoğlu günah işler ama bunu tevbeyle temizlemesi gerekir. Bir daha yaptı yine tevbe etmesi gerekir. O'ndan başka gidecek kapı olmadığına göre O'nu rahmetine sığınmalı ve ümit kesilmemelidir. Biz tövbemizde samimi olursak Allahu Tealanın vadini yerine getireceğinden hiç şüphe yoktur.

Eger günah işlemişsek ve farkına varmışsak bir an önce Rabbimize yönelmeli, tövbe etmeli ve o günahı işlememekte kararlı olmalıyız.

Cok Tesekkür ederim...yani ben gercekten pismanlik duyuyorsam ve kararimdan eminsem o kalbimdeki Siyah leke gitmis yada azalmis olacaktir öylemi?

Binbaşı RaVZa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür
    0
    0 Mesajına 0 Teşekkür

akabeden Allah C.C razi olsun bende bu konu ile ilgili 1-2 ayet paylasmak istedim

Rabbim kurani kerimde tevbe hakkinda söyle buyurur:

Ve ‘çirkin bir hayasızlık’ işledikleri ya da nefislerine zulmettikleri zaman, Allah’ı hatırlayıp hemen günahlarından dolayı bağışlanma isteyenlerdir. Allah’tan başka günahları bağışlayan kimdir? Bir de onlar yaptıkları (kötü şeylerde) bile bile ısrar etmeyenlerdir. (Al-i İmran 135)
    burada dikkat etmemiz gereken noktalardan birtanesi
    Rabbimin:hemen günahlardan dolayi bagislanma isteyenler"buyurmasidir

yani insaniz beseriz bir anlik gaflet sayesinde günaha düsebiliriz
    ama önemli olan günahta israr etmeden aninda -hemen gafletten ayilip
    ve bir daha asla o hatayi yapmamak.

tevbesini geciktirenleride Rabbim kurani kerimde söyle uyariyor :

Tevbe; ne, kötülükleri yapıp-edip de onlardan birine ölüm çatınca “Ben şimdi gerçekten tevbe ettim” diyenler, ne de kafir olarak ölenler için değil. Böyleleri .için acı bir azap hazırlanmıştır. (Nisa 18)

ölümün bizi ne zaman nerde yakalayacagini bilemiyoruz
    bizim icin en hayirlisi ölüm gelmeden tevbe etmektir
    cünkü ayettede görüldügü gibi,ölüm korkusuyla söylenen tevbe
    Allah korusun kabul edilmiyor.
    Rabbim nurlu tevbe kapisini hayatta iken ardina kadar acik tutuyor
    bunu insallah son an`a birakmayalim
    Demekki ne yapmamiz gerekiyor ? ölüm gelmeden evvel
    tevbe...tevbe..tevbe.

Bizler bu dünyaya günah islemeye gelmedik,Rabbimin bize en güzel hediyesi
    bizi müslüman olarak halk etmesi
    bunun kiymetini bilelim,ve huzura tertemiz cikabilmenin gayretinde olalim

hepimiz hata yapabiliriz,ama önemli olan tevbemizde sadik kalip
    ayni hatalara tekrar düsmememiz.

son olarakta adeta bizlere müjde olan su ayeti paylasmak istiyorum

Ey iman edenler! Samimi bir tevbe ile Allah'a dönün. Umulur ki Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter. Peygamberi ve Onunla birlikte iman edenleri utandirmayacagi günde Allah sizi, içlerinden irmaklar akan cennetlere sokar. Onlarin önlerinden ve saglarýndan (amellerinin) nûrlari aydinlatip gider de, "Ey Rabbimiz! Nûrumuzu bizim için tamamla, bizi bagisla; çünkü sen her seye kadirsin derler.

Bakin Rabbim ne buyuruyor,ben kulumun kötülüklerini örterim ve utandirmam diyor,yani sevdiklerimizin icinde rezil rusva etmem...
    Bizler kusurlu ve aciz varliklariz temizlenmeye günahlardan arinmaya ihtiyacimiz vardir
    böyle durumda ,imdadimiza tevbe kapisi yetisiyor

zaten yazilarinizda pisman oldugunuzu belirtmissiniz,geriye kalan tek sey
    insallah bu tevbeden geri dönmemek ve sizi günaha iten ortamlardan uzak durmaniz

Rabbim yar ve yardimciniz olsun insallah

sevgicicek
    Misafir
    akabe va ravza kardeşimden allah razı olsun.ravza kardeşimede hoş geldin diyorum.ilk mesajı tövbe üzerine emeğine sağlık.
    bende şunu eklemek isterim tövbe edrken günahlarımızı Allaha itiraf ederek ve göz yaşıyla sunmalıyız.
    günahlarımızıda gizli tutmalıyızşinsanlara karşı.
    umulurki Rabbim bir sevabımıza karşı o günahımızı örtecek .
    ama herhengi biriyle paylaşmış olursak o kişiyi şahit tutmuş oluruz yarın mahşerde neden şahitlik yapsınki GÜNAH İŞLEMEKTEN SAKINALIM VE GÜNAHLARIMIZI GİZLİ TUTALIM

Binbaşı RaVZa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür
    0
    0 Mesajına 0 Teşekkür
    amin ecmain ins.

Onbaşı
    Teşekkür
    0
    0 Mesajına 0 Teşekkür
    Alıntı RaVZa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

akabeden Allah C.C razi olsun bende bu konu ile ilgili 1-2 ayet paylasmak istedim

Rabbim kurani kerimde tevbe hakkinda söyle buyurur:

Ve ‘çirkin bir hayasızlık’ işledikleri ya da nefislerine zulmettikleri zaman, Allah’ı hatırlayıp hemen günahlarından dolayı bağışlanma isteyenlerdir. Allah’tan başka günahları bağışlayan kimdir? Bir de onlar yaptıkları (kötü şeylerde) bile bile ısrar etmeyenlerdir. (Al-i İmran 135)
    burada dikkat etmemiz gereken noktalardan birtanesi
    Rabbimin:hemen günahlardan dolayi bagislanma isteyenler"buyurmasidir

yani insaniz beseriz bir anlik gaflet sayesinde günaha düsebiliriz
    ama önemli olan günahta israr etmeden aninda -hemen gafletten ayilip
    ve bir daha asla o hatayi yapmamak.

tevbesini geciktirenleride Rabbim kurani kerimde söyle uyariyor :

Tevbe; ne, kötülükleri yapıp-edip de onlardan birine ölüm çatınca “Ben şimdi gerçekten tevbe ettim” diyenler, ne de kafir olarak ölenler için değil. Böyleleri .için acı bir azap hazırlanmıştır. (Nisa 18)

ölümün bizi ne zaman nerde yakalayacagini bilemiyoruz
    bizim icin en hayirlisi ölüm gelmeden tevbe etmektir
    cünkü ayettede görüldügü gibi,ölüm korkusuyla söylenen tevbe
    Allah korusun kabul edilmiyor.
    Rabbim nurlu tevbe kapisini hayatta iken ardina kadar acik tutuyor
    bunu insallah son an`a birakmayalim
    Demekki ne yapmamiz gerekiyor ? ölüm gelmeden evvel
    tevbe...tevbe..tevbe.

Bizler bu dünyaya günah islemeye gelmedik,Rabbimin bize en güzel hediyesi
    bizi müslüman olarak halk etmesi
    bunun kiymetini bilelim,ve huzura tertemiz cikabilmenin gayretinde olalim

hepimiz hata yapabiliriz,ama önemli olan tevbemizde sadik kalip
    ayni hatalara tekrar düsmememiz.

son olarakta adeta bizlere müjde olan su ayeti paylasmak istiyorum

Ey iman edenler! Samimi bir tevbe ile Allah'a dönün. Umulur ki Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter. Peygamberi ve Onunla birlikte iman edenleri utandirmayacagi günde Allah sizi, içlerinden irmaklar akan cennetlere sokar. Onlarin önlerinden ve saglarýndan (amellerinin) nûrlari aydinlatip gider de, "Ey Rabbimiz! Nûrumuzu bizim için tamamla, bizi bagisla; çünkü sen her seye kadirsin derler.

Bakin Rabbim ne buyuruyor,ben kulumun kötülüklerini örterim ve utandirmam diyor,yani sevdiklerimizin icinde rezil rusva etmem...
    Bizler kusurlu ve aciz varliklariz temizlenmeye günahlardan arinmaya ihtiyacimiz vardir
    böyle durumda ,imdadimiza tevbe kapisi yetisiyor

zaten yazilarinizda pisman oldugunuzu belirtmissiniz,geriye kalan tek sey
    insallah bu tevbeden geri dönmemek ve sizi günaha iten ortamlardan uzak durmaniz

Rabbim yar ve yardimciniz olsun insallah

cok tesekkür ederim emegine, zamanina ve bu güzel payla$imin icin!! Allah (c.c) Razi olsun

ve in$allah Rabbimiz herkese yardimci olsun

Onbaşı
    Teşekkür
    0
    0 Mesajına 0 Teşekkür
    Alıntı sevgicicek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    akabe va ravza kardeşimden allah razı olsun.ravza kardeşimede hoş geldin diyorum.ilk mesajı tövbe üzerine emeğine sağlık.
    bende şunu eklemek isterim tövbe edrken günahlarımızı Allaha itiraf ederek ve göz yaşıyla sunmalıyız.
    günahlarımızıda gizli tutmalıyızşinsanlara karşı.
    umulurki Rabbim bir sevabımıza karşı o günahımızı örtecek .
    ama herhengi biriyle paylaşmış olursak o kişiyi şahit tutmuş oluruz yarın mahşerde neden şahitlik yapsınki GÜNAH İŞLEMEKTEN SAKINALIM VE GÜNAHLARIMIZI GİZLİ TUTALIM

Haklisin sagol Allah razi olsun!!
    Söylememem mi gerekirdi? bilmiyordum!
    cikar yolu bulamami$tim ve dü$ündüm ki Müslüman Karde$lerime sorarsam belki bi yol bulabilirin
    icime serin su serpe bilirim diye anlatim
    yoksa sizlerden ba$ka kimse bilmiyor!!
    yinede her$ey icin tesekkürler^^
    bu konuyu silmemi önerirseniz lütfen söyleyin!!

toprak
    Misafir
    Allah cc işlerimizdeki niyyetlerimizi halis eylesin.
    Niyet güzel akıbet güzel.
    Şahit olarak Allah cc yeter.

Onbaşı
    Teşekkür
    0
    0 Mesajına 0 Teşekkür
    Alıntı toprak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah cc işlerimizdeki niyyetlerimizi halis eylesin.
    Niyet güzel akıbet güzel.
    Şahit olarak Allah cc yeter.

cok güzel söyledin sagol
    gercekten tahmin edemiyeceginiz tadar rahatladim
    Allah (c.c) emanet olasiniz Kard$lerim^^