Sayfa 6 Toplam 15 Sayfadan BirinciBirinci ... 45678 ... SonuncuSonuncu
Toplam 143 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #51
  Tuğgeneral
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2009
  Mesajlar
  8,233
  Tuvalet Adabı
  Çocukların tuvalete girerken ve tuvaletten çıktıktan sonra okunan duaları ezberlemeleri için bir faaliyet. Terliklerin birine tuvalete girerken okunacak dua yazılır ve tuvalet kapısının dış yüzeyine, diğerine tuvaletten çıkarken okunacak dua yazılır ve tuvalet kapısının iç yüzeyine asılır.


  Tuvalete girerken:
  Allâhümme innî eûzü bike mine’l-hubsi ve’l habâis. (Allah’ım! Bütün kötülük ve pisliklerden sana sığınırım.)

  Tuvaletten çıkarken:
  Ğufrâneke. (Bağışlamanı dilerim.)


 2. #52
  Tuğgeneral
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2009
  Mesajlar
  8,233
  Ezber Yapboz

  Öğrencileri gruplara ayırın. Ezberlenen sûre veya duayı grup sayısı kadar farklı renkte kağıtlara yazın (veya çıktı alın). Sûre veya duayı parçalara bölün, öğrencilerden kelimeleri doğru şekilde sıraya dizmelerini isteyin. Önce bitiren kazansın...
  Sûreyi parçalara bölerken öğrencilerin çoğunlukla şaşırdığı, kritik noktaları tercih edebilirsiniz. Âyete'l-Kürsî için aşağıdaki materyalin çıktısını alabilirsiniz.  Not: Bu aktiviteyi-uzun olmayan sûrelerde- yeni ezberlenecek olan sûrenin birkaç kez talimi yapıldıktan sonra, uzun sûrelerde de ezberlenmiş bir sûreyi pekiştirmek için uygulayabilirsiniz. Öğrencilere oyun sırasında sûreyi dinletmek de mümkün.

 3. #53
  Tuğgeneral
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2009
  Mesajlar
  8,233
  KİTAP: İSLAMİN ŞARTLARI


  Bir dua ve İslam, şey üzerine bina edilmiştir hadisini hatırlatan bir giriş sayfası...  Bir... Şehadet getirmek  İki... Namaz kılmak.  Üç... Oruç turmak
  Dört... Zekât vermek.  Beş... Hacca gitmek...  Tekrar ve sorular...


 4. #54
  Yarbay
  Üyelik tarihi
  03.Ağustos.2009
  Mesajlar
  2,766
  çok güzel resimler teşekkürler


  Üzülme

  İnsanlar, başlarına gelen belâ ve musibetleri ondan daha büyükleriyle kıyas etselerdi, şüphesiz belâların bazısını âfiyet kabul ederlerdi.  Çünkü hüzün, düşmanı sevindirir, dostunu üzer, haset edenin diline düşürür.

 5. #55
  Tuğgeneral
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2009
  Mesajlar
  8,233
  Ben teşekkür ederim pentar.

 6. #56
  Tuğgeneral
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2009
  Mesajlar
  8,233
  Çalışma Kağıdı:
  Çalışma kağıdı: Hac Sözlüğü  Hac Sözlüğü
  Oynanışı: Hac konusuyla ilgili kelimelerin hepsi harf harf kesilerek her biri bir zarfa konur. Öğreticinin elinde hac konusuyla ilgili kelimelerin numaralandırılmış halde bir listesi bulunur. Öğrenciler sırayla bir zarf çeker. Öğretici seçilen zarftaki kelimenin tanımını öğrenciye yapar. Öğrenci de zarfın içinden çıkan harfleri anlamlı bir kelime oluşturacak biçimde öğreticinin söylediği tanımı da dikkate alarak sıraya dizer. Öğrencilerin zorlandıkları kelimelerde baş harfi veya ilk birkaç harfi öğretici yerleştirebilir. Tanıma gerek kalmadan kolay bulunan kelimelerde ise tanımı öğrencilerin yapmaları istenir.

  Siz de bu oyundan hazırlamak isterseniz; şu materyalleri kullanabilirsiniz.

  MATERYAL 1: Hac sözlüğü (Öğreticide duracak)
  1. Arafat: Mekke’nin 25 km. güneydoğusunda ova görünümünde düz bir alanın adıdır. Doğusu, kuzeyi ve güneyi dağlarla çevrilidir. Haccın farzlarından biri olan vakfe burada yapılır. Ortasında Cebel-i Rahme (Rahmet Dağı ) bulunur.
  2. Hac: İslâm’ın beş esasından biridir. Kâbe’yi ve etrafındaki kutsal mekânları mevsiminde, usulüne uygun olarak ziyaret etmektir Hem bedenle hem de mal ile yapılan bir ibadettir.
  3. Hacı: Hac ibadetini yerine getirene verilen addır.
  4. Hacerü’l-Esved: Cennetten geldiğine inanılan taşın adıdır. Tavafa bu taştan başlanır. Peygamber Efendimiz bu taşın yerine konması sırasında çıkan bir kavgayı önlemiştir.
  5. İhram: Hacca niyet edip telbiye getirdikten sonra günlük hayatta yapabildiğimiz avlanmak, dikişli elbise giymek, saç sakal tıraşı olmak, ağaç kesmek, av hayvanlarının etini yemek, konu sürünmek gibi bazı davranışlarımızdan ve alışkanlıklarımızdan hac süresince uzak durmak. Hac yapılırken giyilen özel giysilere de bu ad verilir.
  6. Kâbe: Mekke’de Mescid-i Haram denilen caminin ortasında, dörtgen prizma şeklindeki mabedin adıdır.
  7. Kurban: Kurban Bayramı’nın ilk üç gününde, kurban etmeye uygun bir hayvanı Allah’a manen yakın olmak ve onun rızasını kazanmak için kesmeye denir. Malla yapılan vacip bir ibadettir. Hacılar ihramdan çıkmadan önce bu ibadeti yaparlar ve saçlarını keserler.
  8. Makam-ı İbrahim: Üzerinde Hz. İbrahim’in ayak izi olan, camekân içinde muhafaza edilen taş.
  9. Merve: Hz. İbrahim (as), eşi Hâcer’i ve oğlu Hz. İsmail’i (as) Allah’ın emriyle bugün Kâbe’nin bulunduğu yerin yakınında bırakıp bazı işleri için oradan ayrılır. Bir süre sonra sular tükenir ve Hâcer su aramaya başlar. Oğlu İsmail’e (as) bir şey olup olmadığına bakmak için iki tepe arasında koşar. Bugün hac ibadetini yerine getirenler işte Hz. Hâcer’in su aramak için koştuğu bu iki tepe arasında hızlı bir yürüyüşle yedi kez gider gelirler. Bu tepelerden birinin adı.
  10. Mikat: Hacı adaylarının, harem bölgesine girmek için ihramsız geçmemeleri gereken sınırları belirleyen beş noktadır. Bu noktalar Peygamberimiz tarafından belirlenmiştir.
  11. Mina: Mekke ile Müzdelife bölgesi arasında, Harem sınırları içinde kalan bölgenin adıdır. Şeytan taşlama yerleri buradadır. Hacılar, kurbanlarını burada keserler.
  12. Müzdelife: Arafat ile Mina arasında Harem sınırları içinde kalan bölgenin adıdır. Hacılar, arefe günü güneşin batışından, Kurban Bayramı’nın birinci günü güneşin doğuşuna kadarki zaman diliminde burada vakfe yaparlar. Buna “Müzdelife vakfesi” denir. Şeytan taşlama için buradan taş toplanır.
  13. Sa’y: Kâbe’nin doğusunda bulunan Safa ve Merve tepecikleri arasında Safa’dan başlayıp Merve’de tamamlamak üzere dördü gidiş, üçü geliş, toplam yedi kez gidip gelmektir.
  14. Safa: Hz. İbrahim (as), eşi Hâcer’i ve oğlu Hz. İsmail’i (as) Allah’ın emriyle bugün Kâbe’nin bulunduğu yerin yakınında bırakıp bazı işleri için oradan ayrılır. Bir süre sonra sular tükenir ve Hâcer su aramaya başlar. Oğlu İsmail’e (as) bir şey olup olmadığına bakmak için iki tepe arasında koşar. Bugün hac ibadetini yerine getirenler işte Hz. Hâcer’in su aramak için koştuğu bu iki tepe arasında hızlı bir yürüyüşle yedi kez gider gelirler. Bu tepelerden birinin adı.
  15. Şavt: Hacerü’l-Esved’in bulunduğu köşeden başlayarak Kâbe’nin etrafında bir tur atmaktır. Yedi tanesi bir tavaf eder.
  16.Tavaf: Kâbe’nin etrafında yedi kez dönmektir. Bir tavaf, şavt adı verilen yedi dönüşten oluşur.
  17. Telbiye: İhrama niyet ettikten sonra okunan duadır. (Lebbeyk Allahümme lebbeyk…)
  18. Vakfe: Kurban Bayramı’ndan bir gün önce Mekke’nin güneydoğusunda bulunan Arafat adı verilen yere gelerek burada bir müddet beklemektir.
  19. Umre: Kurban Bayramı’ndan bir gün önce Mekke’nin güneydoğusunda bulunan Arafat adı verilen yere gelerek burada bir müddet beklemektir.
  20. Zemzem: Hâcer su ararken oğlu İsmail’in ayağının altından çıkan ve onlardan bize hatıra kalan suyun adıdır.
  21. Zilhicce: Hac ve kurban ibadetlerinin yapıldığı hicri ay.
  MATERYAL 2: Kelime zarfları (Yukarıdaki resimde görünen yeşil fon kartonundan hazırlanmış, arkalarına numara konulmuş zarflar. Zarf Siyer bölümündeki "İlk Müslümanlar" etkinliği'nde kullandığımız zarfın aynısı. Fakat ölçüsü daha küçük. Kalıbın ortasındaki kare 5x5 cm. olacak.

  MATERYAL 3: Zarflara konulacak kelimelerin harfleri. (Aşağıdaki resmi yazdırıp mukavvaya yapıştırdıktan sonra harf harf kelimeleri kesin. Her kelimeyi Hac sözlüğündeki numarasına göre ilgili zarfa yerleştirin.)

  Kalıp
 7. #57
  Yarbay
  Üyelik tarihi
  18.Ocak.2009
  Mesajlar
  2,625
  Allah C.C razi olsun 20 Nisan kardesim  ''İstanbul'' güzelliğini verene kurban olduğum nazlı çiçeğim...:cck

 8. #58
  Özel Üye Futbolcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11.Nisan.2010
  Nereden
  Bize Her Yer Trabzon
  Mesajlar
  12,465
  Allah razı olsun .....


  ♥ Aşk olsun Yâ Hû!. ♥

 9. #59
  Tuğgeneral
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2009
  Mesajlar
  8,233
  Allah senden de razı olsun aKRa

  Rabbim senden de razı olsun Futbolcu hocam

 10. #60
  Tuğgeneral
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2009
  Mesajlar
  8,233
  Kabe Maketi  Malzemeler: Siyah fon kartonu, simli ince kurdela, altın sarısı pullar, gümüş renkli simli unu, yapıştırıcı, makas vs.

  Hac (ders işleniş örneği)


Sayfa 6 Toplam 15 Sayfadan BirinciBirinci ... 45678 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Cocuklar icin yemek duasi ...
  Konu Sahibi RaVZa Forum İslam'da Çocuk ve Eğitimi
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 02.Kasım.2012, 22:38
 2. Çocuklar için
  Konu Sahibi 20 NisaN Forum İslam'da Çocuk ve Eğitimi
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 19.Ekim.2011, 09:51
 3. Çocuklar için(Meyve Salatası)..
  Konu Sahibi XXTILSIMXX Forum Yemek Tarifleri
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 17.Eylül.2011, 14:18
 4. Çam Ağaçları ve Kar Taneleri - Çocuklar için
  Konu Sahibi kapadaw Forum İslam'da Çocuk ve Eğitimi
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 25.Mayıs.2010, 13:08
 5. Çocuklar için Kur'an Talimi VCD
  Konu Sahibi mfcansiz Forum Hatim Setleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Nisan.2010, 19:59

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •