PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ben bir alevi genciyim, sünni bir kızla evlenebilir miyim?

Sayfa : [1] 2 3 4

hüseyin çelik
19.Ağustos.2010, 09:11
Fikirlerinizi almak istedim olay çok yakınım da cereyan ediyor.Arkadaş bir de şunu soruyor;
Benim size sorum ben bir sünni kızla evlenebilirmiyim. Bir de sünniler gerçekten bize düşman mı içden yoksa baştakilermi bizle oynuyor. Hepimiz insanız Ne olursa olsun.

ebu_yusuf
19.Ağustos.2010, 09:18
bunu soran alevilik ve sünniliğin ne olduğunu bilmiyor mezheb gibi bişey sanıyor şafii hanefi falan gibi

araştırsın aleviliği ehli sünnete olan uzaklığını sonra gelsın tekrar sorsun

pentar54
19.Ağustos.2010, 09:37
evlenebilir

su06
19.Ağustos.2010, 09:52
benim amcamın oğlu alevi bir kızı sevdi ama iki ailede buna kesinlikle onay vermedi.birbirlerini çok severek mecburen ayrıldılar.
düşmanlıktan değil ama yaşam tarzları çok farklı.ebu yusufun dediği gibi ehli sünnete çok uzaklar.
şimdi başka biriyle evlendi.mutlu mudur,sanmıyorum.
o yüzden sevmeden önce iyi tanımak gerekir karşıdakini.

pentar54
19.Ağustos.2010, 09:54
benim amcamın oğlu alevi bir kızı sevdi ama iki ailede buna kesinlikle onay vermedi.birbirlerini çok severek mecburen ayrıldılar.
düşmanlıktan değil ama yaşam tarzları çok farklı.ebu yusufun dediği gibi ehli sünnete çok uzaklar.
şimdi başka biriyle evlendi.mutlu mudur,sanmıyorum.
o yüzden sevmeden önce iyi tanımak gerekir karşıdakini.
:ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::y s::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys:

inkişaf
19.Ağustos.2010, 10:26
İnsan bilmediği şeyin düşmanıdır ama bi ara izlediğime ğöre alevilik kendi içinde bile çok farklı ğörüşleri olan ayrılığa düşüldünü gördüm, sunni bi kızla evlenmesi çok zor kendileri bunu aşabilselerde, aileler her zaman sorun çıkarıcaktır uzlaşı zor Allah c.c haklarında hayırlısı neyse o olsun ...

ALI25
19.Ağustos.2010, 13:16
Elinize saglik sag olun arkadaslar bir alevi´de bir sünni´de birbiriyle evlenebilirler burda asil olan müslüman olmalaridir bir kere alevilik nedir onu bir ele almak gerekir bir mezheb midir ki yok degildir o zaman nedir bir kültür,gelenek,örf´tür her ne kadar ifrat ve tefritleri varsa buna ragmen bunlarda güne islam dairesi icinde kalmislardir eskiden beri sanki bunlar dinsizmis gibi yobazlarmis gibi insanlardan böyle görüp inanlar olmusur bilmiyorum niye bu sekilde bu insanlar hor görülmüslerdir birde eskiden beri bu aleviligi siia mezhebine dail ederler acaba hangi konulardan dolayi bunlari öyle kabul etmislerdir bir müslüman bir yahudi ve hiristiyanla evlenebilirken niye bir alevi ile evlenemesin ki bunlarin ikisini alevilige kiyaslarsak alevilik bunlardan daha hafif kalir.

istanbulistan
19.Ağustos.2010, 14:20
Aleviliğin İslamla alakası yok .Abdest yok ,namaz yok ,oruç yok hatta Allah inancı yok .Hz. Muhammed'in peygamberliğini de kabul etmiyorlar.Cebrail şaşırdı vahyi Ali'ye getirecekti yanlışlıkla Muhammed'e verdi diyorlar .Ana zihniyet bu.İslamın içinde başka bir din gibi bişi

ALI25
19.Ağustos.2010, 14:46
Kardes Smyrlkz peki sana sorayim ehli sünnet olanlarin müslümanlarin hepsi abestli namazlilar mi ki sünni olanlarda hepsi orucu tutuyorlar mi ki senin söyledigin hepsi ayni kafeye koymaktir sana göre aleviler kafirdir diyorsun demiyorsun ki aleviler icin bir kismi veya bazi bu gibi görüsleri vardir kardes icinde her ne kadarda öyle olan varsa hepsine kafir mi demek gerekir sen simdi mantiginla konusmaktasin nefsine tabi olmussun sanada bir hak olan seyi söyleyim bir abi olarak kardes senin yerinde olsaydim hemen tevbe ederdim ben imanimi tazelerdim hic bir alevi bu allah teala´ya inanc konusunda senin dedigin gibi degildir her kesde kabul eder ki onlarda allahu teala´ya inanmaktadirlar.

pentar54
19.Ağustos.2010, 15:25
Kardes Smyrlkz peki sana sorayim ehli sünnet olanlarin müslümanlarin hepsi abestli namazlilar mi ki sünni olanlarda hepsi orucu tutuyorlar mi ki senin söyledigin hepsi ayni kafeye koymaktir sana göre aleviler kafirdir diyorsun demiyorsun ki aleviler icin bir kismi veya bazi bu gibi görüsleri vardir kardes icinde her ne kadarda öyle olan varsa hepsine kafir mi demek gerekir sen simdi mantiginla konusmaktasin nefsine tabi olmussun sanada bir hak olan seyi söyleyim bir abi olarak kardes senin yerinde olsaydim hemen tevbe ederdim ben imanimi tazelerdim hic bir alevi bu allah teala´ya inanc konusunda senin dedigin gibi degildir her kesde kabul eder ki onlarda allahu teala´ya inanmaktadirlar.

kardeşim niye bağırıyorsun:D

Nevab Safevi
19.Ağustos.2010, 16:39
Bir erkeğin ehli kitabtan birisiyle evlenmesi caiz, ama bir bayan için bu geçerli değil.
Bunu okumuştum biryerden.

istanbulistan
21.Ağustos.2010, 00:07
siz kimsiniz bana nefsine tabi olmuşsun falan diyosunuz .Elhamdülillah aklı selim sahibi bir müslümanım be hey vatandaş onların kanaat önderleri bunu söylüyor bizim eski diyarlarda çok var böyleleri de ordan biliyorum Ayrıca bu kadar yüksek sesle konuşmayın mübarek gün!

ALI25
21.Ağustos.2010, 00:49
Sana sadece sorular sormakla yetiniyorum

1.peki alakasi yoksa neyle alakasi var ki?2.Peki var olan hic bir sey yok mu.3.Abdest yok namaz yok oruc yok kafirler mi.4.Allaha inanmiyorsalar neye inaniyorlar ki.5.Muhammmed s.a.v hepsinin inkar ettigini nerden cikardin.6.Hepsimi cebrail a.s konusunda bu inanctalar mi.7.Hz muhammed´in peygamberligini hepsimi kabul etmiyor mu.8.Hepsimi cebrail a.s sasirdigi söyleyip inamaktalar mi.9.Hic bir din bir dinin icinde varmi böyle bir sey olmusmudur ki.

Aleviliğin İslamla alakası yok Abdest yok,namaz yok,oruç yok hatta Allah inancı yok.Hz. Muhammed'in peygamberliğini de kabul etmiyorlar.Cebrail şaşırdı vahyi Ali'ye getirecekti yanlışlıkla Muhammed'e verdi diyorlar.Ana zihniyet bu.İslamın içinde başka bir din gibi bişi

_ESEN_
21.Ağustos.2010, 02:03
EVLENEBİLİRLER AMA SIKINTI OLUR BENCE.TEYZE KIZINDA GÖRDÜM BAZI ŞEYLER ALEVİYLE EVLENDİ AMA ÇOK ŞEYLERİ FARKLI,İSTER İSTEMEZ YANSIYOR.:ys:

Fuzuli
21.Ağustos.2010, 03:24
Evlenemez.

çünki doğacak çocuğu düşünün. secdemi edecek yoksa saz eşliğinde dönecekmi?

doğacak çocuk allah resulünü nebi olarakmı adledecek, yoksa hz aliye eş değerde anlamlar yükleyip ön plandamı tutacak?

doğacak çocuk 30 gün mü oruç tutacak, yoksa 12 günmü?

farkındaysanız sanki farklı bir din gibi uruyor dimi, öyle mezhepsel ayrılık gibi hiç durmuyor

kısacası

olmaz

vesselam

pentar54
21.Ağustos.2010, 05:01
bulunduğunuz yerdeki müftüye sorun konu bitsin

ebu_yusuf
21.Ağustos.2010, 08:22
AHMED

forumda kör mü var yazılarını iri iri yazıyorsun veya sesini yükseltince karşındakikabul mü edecek

sen hepsi böyle değildir diyorsun adamlar biz böyleyiz diyorlar kabullenıyorlar
elbette kafir denemz ama emin ol şia gibi onlarda sapıktırlar

bak küçük yazıncada okunuyor dımı veya senın gozlerın gormuyorsa büyük yaz küçük kaydet

cemshit
21.Ağustos.2010, 11:07
AHMED

forumda kör mü var yazılarını iri iri yazıyorsun veya sesini yükseltince karşındakikabul mü edecek

sen hepsi böyle değildir diyorsun adamlar biz böyleyiz diyorlar kabullenıyorlar
elbette kafir denemz ama emin ol şia gibi onlarda sapıktırlar

bak küçük yazıncada okunuyor dımı veya senın gozlerın gormuyorsa büyük yaz küçük kaydet

sakin:)

oruçluyuz dimi:)

Allah resulü büyük harfle yazana böyle bağırırmıydı bir düşünelim, hayır bağırmazdı

ebu_yusuf
21.Ağustos.2010, 11:10
sakin:)

oruçluyuz dimi:)

Allah resulü büyük harfle yazana böyle bağırırmıydı bir düşünelim, hayır bağırmazdı

emin ol kardeşim çok sakinim sadece smyrlkz kardeş yüksek sesle diyor Ahmed kardeşte hala aynı

Peygamberimiz yanımızda olsaydıda ne malımız ne de evladımız olsaydı :(:(

ALI25
21.Ağustos.2010, 13:36
Arkadaslar sag olun bu tavsiyeleriniz icin bagirmiyorum büyük harflerdende yazmiyorum bu kisinin yazmis oldugu yazi seklini aldim bu yazi benim yazimdan tabi ki büyüktü bir yazinin kücük harfle yazilmasi baska birde bir yazinin büyük harfle olmasi bir baskadir. bagirma diye bir sey hakkinda zaten vardir bunun kötülügüne delil onun icin bundan allahu teala´ya siginirim. sayet bir kere bagirmis olsaydim o bir kelimeyi dahil olsa onuda uzatirdim ama bakiniz hic bir kere bir yerde uzatmamisimdir cok sukurler olsun yüce rabbime.