PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ben bir alevi genciyim, sünni bir kızla evlenebilir miyim?

hüseyin çelik
19.Ağustos.2010, 09:11
Fikirlerinizi almak istedim olay çok yakınım da cereyan ediyor.Arkadaş bir de şunu soruyor;
Benim size sorum ben bir sünni kızla evlenebilirmiyim. Bir de sünniler gerçekten bize düşman mı içden yoksa baştakilermi bizle oynuyor. Hepimiz insanız Ne olursa olsun.

ebu_yusuf
19.Ağustos.2010, 09:18
bunu soran alevilik ve sünniliğin ne olduğunu bilmiyor mezheb gibi bişey sanıyor şafii hanefi falan gibi

araştırsın aleviliği ehli sünnete olan uzaklığını sonra gelsın tekrar sorsun

pentar54
19.Ağustos.2010, 09:37
evlenebilir

su06
19.Ağustos.2010, 09:52
benim amcamın oğlu alevi bir kızı sevdi ama iki ailede buna kesinlikle onay vermedi.birbirlerini çok severek mecburen ayrıldılar.
düşmanlıktan değil ama yaşam tarzları çok farklı.ebu yusufun dediği gibi ehli sünnete çok uzaklar.
şimdi başka biriyle evlendi.mutlu mudur,sanmıyorum.
o yüzden sevmeden önce iyi tanımak gerekir karşıdakini.

pentar54
19.Ağustos.2010, 09:54
benim amcamın oğlu alevi bir kızı sevdi ama iki ailede buna kesinlikle onay vermedi.birbirlerini çok severek mecburen ayrıldılar.
düşmanlıktan değil ama yaşam tarzları çok farklı.ebu yusufun dediği gibi ehli sünnete çok uzaklar.
şimdi başka biriyle evlendi.mutlu mudur,sanmıyorum.
o yüzden sevmeden önce iyi tanımak gerekir karşıdakini.
:ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::y s::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys::ys:

inkişaf
19.Ağustos.2010, 10:26
İnsan bilmediği şeyin düşmanıdır ama bi ara izlediğime ğöre alevilik kendi içinde bile çok farklı ğörüşleri olan ayrılığa düşüldünü gördüm, sunni bi kızla evlenmesi çok zor kendileri bunu aşabilselerde, aileler her zaman sorun çıkarıcaktır uzlaşı zor Allah c.c haklarında hayırlısı neyse o olsun ...

ALI25
19.Ağustos.2010, 13:16
Elinize saglik sag olun arkadaslar bir alevi´de bir sünni´de birbiriyle evlenebilirler burda asil olan müslüman olmalaridir bir kere alevilik nedir onu bir ele almak gerekir bir mezheb midir ki yok degildir o zaman nedir bir kültür,gelenek,örf´tür her ne kadar ifrat ve tefritleri varsa buna ragmen bunlarda güne islam dairesi icinde kalmislardir eskiden beri sanki bunlar dinsizmis gibi yobazlarmis gibi insanlardan böyle görüp inanlar olmusur bilmiyorum niye bu sekilde bu insanlar hor görülmüslerdir birde eskiden beri bu aleviligi siia mezhebine dail ederler acaba hangi konulardan dolayi bunlari öyle kabul etmislerdir bir müslüman bir yahudi ve hiristiyanla evlenebilirken niye bir alevi ile evlenemesin ki bunlarin ikisini alevilige kiyaslarsak alevilik bunlardan daha hafif kalir.

istanbulistan
19.Ağustos.2010, 14:20
Aleviliğin İslamla alakası yok .Abdest yok ,namaz yok ,oruç yok hatta Allah inancı yok .Hz. Muhammed'in peygamberliğini de kabul etmiyorlar.Cebrail şaşırdı vahyi Ali'ye getirecekti yanlışlıkla Muhammed'e verdi diyorlar .Ana zihniyet bu.İslamın içinde başka bir din gibi bişi

ALI25
19.Ağustos.2010, 14:46
Kardes Smyrlkz peki sana sorayim ehli sünnet olanlarin müslümanlarin hepsi abestli namazlilar mi ki sünni olanlarda hepsi orucu tutuyorlar mi ki senin söyledigin hepsi ayni kafeye koymaktir sana göre aleviler kafirdir diyorsun demiyorsun ki aleviler icin bir kismi veya bazi bu gibi görüsleri vardir kardes icinde her ne kadarda öyle olan varsa hepsine kafir mi demek gerekir sen simdi mantiginla konusmaktasin nefsine tabi olmussun sanada bir hak olan seyi söyleyim bir abi olarak kardes senin yerinde olsaydim hemen tevbe ederdim ben imanimi tazelerdim hic bir alevi bu allah teala´ya inanc konusunda senin dedigin gibi degildir her kesde kabul eder ki onlarda allahu teala´ya inanmaktadirlar.

pentar54
19.Ağustos.2010, 15:25
Kardes Smyrlkz peki sana sorayim ehli sünnet olanlarin müslümanlarin hepsi abestli namazlilar mi ki sünni olanlarda hepsi orucu tutuyorlar mi ki senin söyledigin hepsi ayni kafeye koymaktir sana göre aleviler kafirdir diyorsun demiyorsun ki aleviler icin bir kismi veya bazi bu gibi görüsleri vardir kardes icinde her ne kadarda öyle olan varsa hepsine kafir mi demek gerekir sen simdi mantiginla konusmaktasin nefsine tabi olmussun sanada bir hak olan seyi söyleyim bir abi olarak kardes senin yerinde olsaydim hemen tevbe ederdim ben imanimi tazelerdim hic bir alevi bu allah teala´ya inanc konusunda senin dedigin gibi degildir her kesde kabul eder ki onlarda allahu teala´ya inanmaktadirlar.

kardeşim niye bağırıyorsun:D

Nevab Safevi
19.Ağustos.2010, 16:39
Bir erkeğin ehli kitabtan birisiyle evlenmesi caiz, ama bir bayan için bu geçerli değil.
Bunu okumuştum biryerden.

istanbulistan
21.Ağustos.2010, 00:07
siz kimsiniz bana nefsine tabi olmuşsun falan diyosunuz .Elhamdülillah aklı selim sahibi bir müslümanım be hey vatandaş onların kanaat önderleri bunu söylüyor bizim eski diyarlarda çok var böyleleri de ordan biliyorum Ayrıca bu kadar yüksek sesle konuşmayın mübarek gün!

ALI25
21.Ağustos.2010, 00:49
Sana sadece sorular sormakla yetiniyorum

1.peki alakasi yoksa neyle alakasi var ki?2.Peki var olan hic bir sey yok mu.3.Abdest yok namaz yok oruc yok kafirler mi.4.Allaha inanmiyorsalar neye inaniyorlar ki.5.Muhammmed s.a.v hepsinin inkar ettigini nerden cikardin.6.Hepsimi cebrail a.s konusunda bu inanctalar mi.7.Hz muhammed´in peygamberligini hepsimi kabul etmiyor mu.8.Hepsimi cebrail a.s sasirdigi söyleyip inamaktalar mi.9.Hic bir din bir dinin icinde varmi böyle bir sey olmusmudur ki.

Aleviliğin İslamla alakası yok Abdest yok,namaz yok,oruç yok hatta Allah inancı yok.Hz. Muhammed'in peygamberliğini de kabul etmiyorlar.Cebrail şaşırdı vahyi Ali'ye getirecekti yanlışlıkla Muhammed'e verdi diyorlar.Ana zihniyet bu.İslamın içinde başka bir din gibi bişi

_ESEN_
21.Ağustos.2010, 02:03
EVLENEBİLİRLER AMA SIKINTI OLUR BENCE.TEYZE KIZINDA GÖRDÜM BAZI ŞEYLER ALEVİYLE EVLENDİ AMA ÇOK ŞEYLERİ FARKLI,İSTER İSTEMEZ YANSIYOR.:ys:

Fuzuli
21.Ağustos.2010, 03:24
Evlenemez.

çünki doğacak çocuğu düşünün. secdemi edecek yoksa saz eşliğinde dönecekmi?

doğacak çocuk allah resulünü nebi olarakmı adledecek, yoksa hz aliye eş değerde anlamlar yükleyip ön plandamı tutacak?

doğacak çocuk 30 gün mü oruç tutacak, yoksa 12 günmü?

farkındaysanız sanki farklı bir din gibi uruyor dimi, öyle mezhepsel ayrılık gibi hiç durmuyor

kısacası

olmaz

vesselam

pentar54
21.Ağustos.2010, 05:01
bulunduğunuz yerdeki müftüye sorun konu bitsin

ebu_yusuf
21.Ağustos.2010, 08:22
AHMED

forumda kör mü var yazılarını iri iri yazıyorsun veya sesini yükseltince karşındakikabul mü edecek

sen hepsi böyle değildir diyorsun adamlar biz böyleyiz diyorlar kabullenıyorlar
elbette kafir denemz ama emin ol şia gibi onlarda sapıktırlar

bak küçük yazıncada okunuyor dımı veya senın gozlerın gormuyorsa büyük yaz küçük kaydet

cemshit
21.Ağustos.2010, 11:07
AHMED

forumda kör mü var yazılarını iri iri yazıyorsun veya sesini yükseltince karşındakikabul mü edecek

sen hepsi böyle değildir diyorsun adamlar biz böyleyiz diyorlar kabullenıyorlar
elbette kafir denemz ama emin ol şia gibi onlarda sapıktırlar

bak küçük yazıncada okunuyor dımı veya senın gozlerın gormuyorsa büyük yaz küçük kaydet

sakin:)

oruçluyuz dimi:)

Allah resulü büyük harfle yazana böyle bağırırmıydı bir düşünelim, hayır bağırmazdı

ebu_yusuf
21.Ağustos.2010, 11:10
sakin:)

oruçluyuz dimi:)

Allah resulü büyük harfle yazana böyle bağırırmıydı bir düşünelim, hayır bağırmazdı

emin ol kardeşim çok sakinim sadece smyrlkz kardeş yüksek sesle diyor Ahmed kardeşte hala aynı

Peygamberimiz yanımızda olsaydıda ne malımız ne de evladımız olsaydı :(:(

ALI25
21.Ağustos.2010, 13:36
Arkadaslar sag olun bu tavsiyeleriniz icin bagirmiyorum büyük harflerdende yazmiyorum bu kisinin yazmis oldugu yazi seklini aldim bu yazi benim yazimdan tabi ki büyüktü bir yazinin kücük harfle yazilmasi baska birde bir yazinin büyük harfle olmasi bir baskadir. bagirma diye bir sey hakkinda zaten vardir bunun kötülügüne delil onun icin bundan allahu teala´ya siginirim. sayet bir kere bagirmis olsaydim o bir kelimeyi dahil olsa onuda uzatirdim ama bakiniz hic bir kere bir yerde uzatmamisimdir cok sukurler olsun yüce rabbime.

SIZI
21.Ağustos.2010, 16:03
nuray canan bezirgan'da oldugu gibi, buraya bi muftuyu ozel misafir olarak davetmi etsek ne:) Diyanet baskanligindan rica etsekte islamkent foruma atasalar bitane. :) Konuya gelince, fuzuli abi hakli. Kaldi ki alevilerin bir kismi peygamberimize inaniyor ama bu yetmiyor,cunku bircok hurafeye sahipler. Bir kismida hz Ali peygamber diyor. Buyuk bir kismida ateisttir. Bu kisi hangi tip aleviyle evlenmek istiyor? Evlenecek kisinin kimligimi musluman yoksa deger sahibi bir musluman mi? Bu zamanda tarikat ehli bir muslumanla, dava eri bir musluman inanclarinda anlasamazken, suurlu bir muslumanla, alevinin anlasabilmesi nasil mumkun olsun ki...

ebu_yusuf
21.Ağustos.2010, 16:06
Bu zamanda tarikat ehli bir muslumanla, dava eri bir musluman inanclarinda anlasamazken, suurlu bir muslumanla, alevinin anlasabilmesi nasil mumkun olsun ki...

mükemmel cevap

ademoglu
23.Ağustos.2010, 20:37
nuray canan bezirgan'da oldugu gibi, buraya bi muftuyu ozel misafir olarak davetmi etsek ne:) Diyanet baskanligindan rica etsekte islamkent foruma atasalar bitane. :) Konuya gelince, fuzuli abi hakli. Kaldi ki alevilerin bir kismi peygamberimize inaniyor ama bu yetmiyor,cunku bircok hurafeye sahipler. Bir kismida hz Ali peygamber diyor. Buyuk bir kismida ateisttir. Bu kisi hangi tip aleviyle evlenmek istiyor? Evlenecek kisinin kimligimi musluman yoksa deger sahibi bir musluman mi? Bu zamanda tarikat ehli bir muslumanla, dava eri bir musluman inanclarinda anlasamazken, suurlu bir muslumanla, alevinin anlasabilmesi nasil mumkun olsun ki...

benim eşim alevi, bense sunniyim biz evlendik. bişey olmadı:)
bu işin latifesi. detayına ineyim. eşimin anneside babasıda alevi. kökenleri horosana dayanıyor. hem anne hem baba kökeni. anadoluya yerleşince aleviligi benimsemişler. sülaleye son 70 yılda girmiş tek sunni benim.

eşimin ramazan ayına hassasiyetini benden daha fazla bulurum. hayatımda geriye dönüp baktıgımda ramazanda tutamadıgım oruçları hatırlarım ama sayısını hatırlayamam. borcumu kabala ödemeye çalışıyorum. eşimse tutmadıgı günleri kaydetmiştir. fırsat buldukça ödedikçe borcunu hesaptan düşer. sayesinde bende muharrem ayı orucu ile tanıştım.

alevilerin içinde farklı kollar var. içlerinde malesef ateistlerde var. fakat benim eşimin sözüdür, bir alevinin ateist olmasını asla anlayamıyorum der. yani hepsi bir degil.

çocuklarımız henüz küçük. onlara örnek olmaya çalışıyoruz. fakat onların yetişmesi için elimizden gelen gayretin ötesindede bir derde bürünecek degilim. ruhlarını elinde tutan Allah zamanla ne eylerse güzel eyleyecegine inancım tam.

ailelerimiz bu evlilige hiç karşı çıkmadılar. onun ailesinden daima güleryüz ve ikram gördüm. benim ailemede konuyu ilk açtıgımda ( bi daha açtırmadılar) Allah mesut bahtiyar etsin, konuya cahiliye dönemi ayrımları ile bakacak degiliz. dünya o dönemden bu yana çok yol katetti, insanlar katetmemişse dünyayla bu yolu, bu ne dünyanın suçudur nede sizin dediler.

''Bu zamanda tarikat ehli bir muslumanla, dava eri bir musluman inanclarinda anlasamazken, suurlu bir muslumanla, alevinin anlasabilmesi nasil mumkun olsun ki '' cümlesinin başındaki anlaşmazlık islamdan degil adı geçen müslümanlardan kaynaklıdır. cümlenin 2. yarısı ise zaten devrilmiş gitmiş.

özetle konu insansa genellemelerin karşısına insanı mahçup edecek istisnalar hep çıkar. alevileride sunnileride genelleme yaparak degerlendirmemeliyiz.

Fuzuli
23.Ağustos.2010, 20:41
özetle konu insansa genellemelerin karşısına insanı mahçup edecek istisnalar hep çıkar. alevileride sunnileride genelleme yaparak degerlendirmemeliyiz.

Rabbim mesut bahtiyar etsin sizleri

ademoglu
23.Ağustos.2010, 20:42
Rabbim mesut bahtiyar etsin sizleri
Allah gani gani razı olsun sizlerden.

_ravza_
23.Ağustos.2010, 21:39
Ben Alevilik konusunda pek bilgili değilim ama bir iki yıla yakın bir zaman önce Dost tv de Merak ettiklerimiz programını izlerken orada soruları yanıtlayan bir hoca şöyle bir konu anlatmıştı :

Doktor bir bayan bu hocaya gelip Alevi birisinin kendisiyle evlenmek istediğini bu konuda ne yapması gerektiğini sormuş.
Hoca uyuşmazlıkların olabileceğinin evlenmemesinin doğru olacağını söylemiş ama doktor kardeşimiz dinlememiş ve evlenmiş başka bir zaman tekrar karşılaştıklarında bayan doktor zor durumda olduğunu eşinin kendisine güsül abdesti aldırmadığını hartaneye gelip hastanede güsül abdesti aldığını ve birisinin durumu fark edip yanlış anlaşılacağından korktuğunu anlatmış.

bu çok kötü bir durum böyle bişeyden Allah hepimizi korusun sadece akılda buulnsun diye yazdım yoksa dediğim gibi benim Alevilik hakkında pek bilgim yok kaldıki 'ademoğlu' mutlu bir evliliğinin olduğunu söylüyor (Maşallah) iyice araştırıp düşünüp sonra karar vermek gerekir Allah yardımcınız olsun hakkınızda hayırlısı

Aziz_Şirzad
23.Ağustos.2010, 22:04
alevilık konusunda sorularınız varsa alabılırım inşallah cavap bulursunuz sorularınıza

ALI25
23.Ağustos.2010, 23:04
ademoglu

''Bu zamanda tarikat ehli bir muslumanla, dava eri bir musluman inanclarinda anlasamazken, suurlu bir muslumanla, alevinin anlasabilmesi nasil mumkun olsun ki '' cümlesinin başındaki anlaşmazlık islamdan degil adı geçen müslümanlardan kaynaklıdır. cümlenin 2. yarısı ise zaten devrilmiş gitmiş.

[özetle konu insansa genellemelerin karşısına insanı mahçup edecek istisnalar hep çıkar. alevileride sunnileride genelleme yaparak degerlendirmemeliyiz.]/QUOTE]

Eline saglik sag ol sen Adem güzel bir paylasim yapmissin bende bunu demek istemeye calismistim malesef insanimiz eskiden beri hep genelleyerek konusmaktadirlar oysa genelleme bir kelime kollanacaklarina deseydiler ki bazilari veya bir kismi gibi sözler kendileri icin iyi olurdu.

inkişaf
24.Ağustos.2010, 01:39
Ademoglu kardeş zaten bildiğim kadarıyla bayan alevi olabilirse alınabilir fetvası veriliyo erkek olursa olmuyo, çünkü kadın evlenince erkek tarafının adet ğörenek ve kültürünü ister istemez yüzde doksan uyum sağlamak zorunda ama bi suninin aleviye kız vermesi çok zor nasıl uyum sağlasınki baştan aşağı herşey ters ğelir.

gülmuhammed
24.Ağustos.2010, 09:54
VALLA arkadaslar olmaz bu ewlılık birbirlerine uyum saglayamazlar fuzulı kardesımızn dedı gı dogacak cocuk 30 gunmu 12 gunmu oruc tutcak secdemı etcek sazlamı donucek.Belkı suan bu ewlenmek isteyen arkadasların gozlerı bıseyı gormeyı bılır hıcbıseyın farkında olmaya bılırler fakat bazı seyler dusnuldugu gibi gıtmez.sonu sıkıntılı gozukuo bence...hayırlısı olsun...

SIZI
24.Ağustos.2010, 13:27
ademoğlu, her inanca sahip bir çevreye sahibim, bunlarin arasında şiddetle karşı çıktıklarımda var. Fakat bizler islam ümmetiyiz elh. bu yüzden hepsinin görüşüne saygılıyı. Sizede yuvanızda mutluluklar dilerim. Oncelikle elbette evlenipte mutlu olanlar vardır, fakat bunu coğunluğa mal edemeyiz. Cevabımda evlenebilir yada evlenemez cevabını vermedim. Bilakis bu yönde sorularım oldu. Ateist mi, peygamberimize mi inanıyor vs. Bir kısım aleviler de namazlı abdestli, s.a.v'me inanıyorlar, ve sünni gibi yasıyorlar. Neden olduğunu bilmiyorum fakat alevi kimliğini kullanıyorlar. Bu yönde evlenilecek alevi ve sünni kimliği önemlidir.

hüseyin çelik
26.Ağustos.2010, 14:14
Benim tanadıgım bir arkadaş var komşum
evlendi alevi bir çocukla perişan oldu ..
Ama bunu sadece inanca baglamıyorum ama etkisi de yok
degil..

Melissa
27.Ağustos.2010, 01:21
din insanların kalbindedir bence cahil cüheyla gibi en olmadık yere bile sokuyoruz dini. böyle soruları gördükçe çok üzülüyorum açıkçası... evlensinler tabi alevi değil musevi olsa bile evlensinler sonuçta onları yargılayacak olan allahtır. ayrıca birbirlerini ezmedikten sonra, ibadetlerini yapabildikten sonra din farkının ne zararını görecekler ki? bırakalım çocuklarının ne olacağına onlar karar versin hem. biz müslümanlar bayılıyoruz yol gösterme adı altında insanları yargılamaya.

hüseyin çelik
27.Ağustos.2010, 09:25
Melissa af buyur merak ettim yaşını yani öyle avam agzıyla yazıyorsun ki
agzım bir karış açık kalıyor ne demek bırakın kendileri karar versin
malesef görüyoruz kendi kararlarını vernleri ve sonraki tahribatları
ve gelsin aile içi çöküşler....Sen hiç sünnet yaşıyormusun merak ettim
Adam evin içinde senin haramına helal ,helaline haram diyecek
sen de hapimiz insanız eyvallah diyecen ,,,bırakın Allah aşkına
bu medeni ileri görüş safsafatlarını
Bence sen burada kendine bir fayda saglayacaksa takıl yoksa
geçirdigin zaman zayi olur vaktine yazık.....

Melissa
27.Ağustos.2010, 23:46
afedersiniz ama bence benim yaşım ya da bu siteden çıkardığım faideler sizi ilgilendirmiyor. dolayısıyla takdir edersiniz ki zamanımın kaybolup kaybolmamasıda benim takdirimde.konuya gelirsek;

ailelerin didiklemesi sonucu hayatları zindana dönen bir sürü genç insan tanıyorum ben ayrıca ateist ile müslümandan değil, alevi-sünni den bahsediyoruz. tabi 2 nokta arasına yol da yapılır uçurumlar da yerleştirilir bu tamamen sizin bakış açınıza bağlı. yani alevi- sünni evliliği yapmış olan insanlar tanıyorum hala tek problemleri ne biliyor musunuz? ''aileleri''.

aileler bir türlü kabullenemiyor geliniyle, damadıyla görüşmek istemeyen kaynanalar türüyor ve aile bağları da zayıflıyor dolayısıyla. onun dışında benim helalime yüzüme karşı haram diyecek adamı evimden içeri sokmam. eğer bu insanlar evleneceklerse birbirlerinin inançlarını baltalamayacaklar.

ama tabi siz daha iyisini bilirsiniz. arkadaşınız birkaç haftaya yazar güzin ablaya başlığı hep gördüğüm başlıklardan olur büyük ihtimal; 'ailem sevdiğimi alevi diye kabul etmiyor'

elif2010
27.Ağustos.2010, 23:52
Evlenemez.

çünki doğacak çocuğu düşünün. secdemi edecek yoksa saz eşliğinde dönecekmi?

doğacak çocuk allah resulünü nebi olarakmı adledecek, yoksa hz aliye eş değerde anlamlar yükleyip ön plandamı tutacak?

doğacak çocuk 30 gün mü oruç tutacak, yoksa 12 günmü?

farkındaysanız sanki farklı bir din gibi uruyor dimi, öyle mezhepsel ayrılık gibi hiç durmuyor

kısacası

olmaz

vesselam

aynen katılıyorum

wehwet84
11.Eylül.2010, 10:02
Arkadaşlar ne yazıkki "herşeyi bilmek" gibi bir hastalığımız var...hepimiz ne yazıkki her konuda yorum yapıyoruz...ancak konu dinimiz ile ilgili ise bu mesele şahsi yorum olarak kalmıyor..dinimizde fetva vermek çok büyük bir mesuliyettir...(bu mesele ehli sünnet olan 4 hak mezhebe göre böyledir..kendini müçtehid olarak gören yada mezhep kabul etmeyen yada batıl bir mezhebe bağlı olana diyebileceğim hiçbirşey yok.. Allahü teala hidayet eylesin...)

Fetva:Fetva, bir hususun dine uygun olup olmadığını, hangi fıkıh kitabının neresinden alındığını bildiren hüküm demektir. Mehazını göstermeden caiz veya caiz değil demek fetva olmaz.
Fetva veren Müftinin müctehid olması gerekir. Müctehid olmayan kimse müfti yapılırsa, bunun müctehidlerin bildirdiklerini okuyup, öğrenerek bunları söylemesi gerekir. (İbni Hümam)
Müctehid olmayan kimse bir hadis işitince, bu hadisten kendi anladığına uyarak amel edemez. Mezhebindeki müctehidlerin verdiği fetva ile amel etmesi gerekir. (Kifaye)

Yanlış fetva vermek
Sual: Dini suallere yanlış cevap vermenin vebali nedir?
CEVAP
Bunun vebali çok büyüktür. Harama helal veya helale haram diyen küfre girer. Müctehid olmayanın, Kur'an-ı kerimden ve hadis-i şeriflerden anladığına göre fetva vermesi caiz değildir. Çünkü âyet ve hadislerden dört mezhebin müctehidleri, farklı hükümler çıkarmıştır. Onun için herkes, kendi mezhebine uymalı, kendi mezhebindeki âlimlerin verdiği fetvaları bildirmelidir. Bilmeden, kitaba bakmadan, caizdir veya caiz değildir demekten çok sakınmalı! Bir hadis-i şerif mali şöyledir:
(Fetva vermeye en cüretli olanınız, ateşe girmeye en cüretli olanınızdır.) [Darimi]

Haramdan korkmayan, günah işlemeye cesaret eden cahildir. Nitekim (cahil, cüretkâr olur), yani, (cahil, günah işlemekten korkmaz) denmiştir. Yanlış fetva vermek büyük günahtır. İki hadis-i şerif meali:
(Bilmeden fetva verene, yerdeki ve gökteki melekler lanet ederler.) [İ.Lal, İ.Asakir]

(Cehennemde zebaniler, günahkâr hâfıza, puta tapandan daha çok azap yapar; çünkü bilerek yapılan günah, bilmeden yapılan günahtan daha kötüdür.) [Taberani]

(Ümmetim, kötü âlimler, cahil abidler yüzünden helak olur. Kötülerin en kötüsü kötü âlimlerdir. İyilerin en iyisi de iyi âlimlerdir.) [Darimi]

(Sizin için Deccalden daha çok, sapık imamlardan korkuyorum.)[İ. Ahmed]

Kendine sual sorulan, bilmiyorsa, "bilmiyorum, kitaplara bakayım, bulursam söylerim" demeli! Bilmiyorum demek ilimdendir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Üzeyrin ve Zülkarneynin Peygamber olup olmadığını bilmiyorum. Hazret-i Cebrail gelinceye kadar, oturulacak yerlerin en iyisi ve en kötüsünün ne olduğunu soranlara"bilmiyorum" dedim. Cebrail de, "bilmiyorum" dedi. Nihayet Allahü teâlâ bildirdi ki, "Oturulacak yerlerin en iyisi camiler, en kötüsü de sokaklardır.") [Ebu Davud]

(Bilmiyorum demek de ilimdendir.) [İbni Mace]
(Âlimim diyen cahildir.) [Taberani]

(Ahir zamanda, âlim ve ilim azalır, cahillik artar. Cahil ve sapık din adamları, yanlış fetva vererek fitne çıkarır, doğru yoldan saptırırlar.)

(Ümmetim, kötü din görevlilerinden çok zarar görecektir.)[Hakim]
[B](Ehli olmadan yanlış fetva veren, hainlik etmiş olur.) [Ebu Davud, Hakim]

(Allahü teâlâ, âlimleri almak suretiyle ilmi ortadan kaldırır. Âlim kalmayınca da, cahiller bilmeden yanlış fetva verir, hem kendilerini, hem de başkalarını sapıtırlar.)

Ehl-i sünnet âlimleri buyuruyor ki:
Bilmem, demek ilmin yarısıdır. Allah rızası için bilmediği bir hususta, susanın aldığı mükafat, bildiği hususta konuşanın aldığı mükafattan az değildir. Çünkü cehaleti kabul etmek nefse çok ağır gelir. [B](Şabi)

Şeytanı en çok kahreden şey, âlimin "bilmiyorum" demesidir. Şeytan, "Bunun susması benim için, konuşmasından daha zararlı" der.(İbrahim Edhem)

Hakiki âlim, suali cevaplandırırken, kıyamette, "bu cevabı hangi kitapta buldun" diye sorulacağından korkan zattır. (Hakim Nişapuri)

Hazret-i Cabir anlatır:
Yolculukta, arkadaşlarımdan birinin başı yaralandı. Oradakilere sordu:
- Muska yapmak caiz olur mu?
Oradakiler dedi ki:
- Caiz olmaz, başını yıka!
O da başını yıkayınca öldü. Medine’ye gelince, Resulullah efendimize haber verdik. Buyurdu ki:
(Allahü teâlâ, onun ölümüne sebep olanları öldürsün. Bilmediklerini niçin sorup öğrenmediler? Cehlin ilacı, sorup öğrenmektir!) [Mişkat]

Bu zatlar, daha çok bilenlerden sormadan, kendiliklerinden fetva verdikleri için, çok sert sözle karşılaşıp, kendilerine, (Allahü teâlâ, onları öldürsün) buyurulunca, şimdi din adamı geçinen bir kimsenin İslam âlimlerinin kitaplarını okumadan, kendi boş kafası ve kısa görüşü ile Kur'an-ı kerime ve hadis-i şeriflere mana vermeye kalkışmasına, böylece, müslümanların dinlerini, imanlarını bozmasına ne denileceği meydandadır.

Böyle kimseye, din, iman hırsızı demek yerinde olur. Allahü teâlâ, hepimizi böyle din hırsızlarının zararlarından muhafaza buyursun!

wehwet84
11.Eylül.2010, 10:08
ALLAHÜ TEALA BİZİ SEVDİKLERİNİN YOLUNDA AYIRMASIN İNŞAALLAH ARKADAŞLAR..DUALARINIZI BEKLERİM..SELAMUN ALEYKÜM..

Alevî, anlam itibariyle Hz. Ali kerremallahuvecheh efendimizin taraftarı ve ehlibeyt aşığı anlamında kullanılıyorsa zaten, Alevî olmamak gibi bir durum söz konusu bile olamaz..
Alevîlik Kur'ân'ın dışında olamaz. Sünnetin zıddına anlaşılamaz. Peygamber Efendimiz'in yaşayışına ters şekilde yorumlanamaz. Aksini iddia edenler Alevîlik "SIFATINI" kendi maksatlarına âlet etmek isteyenlerdir. Onların oyununa gelinmemeli, Alevîliği İslâm'ın dışında göstermek isteyenlere itibar edilmemelidir... Resûlüllah'ın damat ve kayınpederliğe lâyık bulduklarını sevmek ve saymak bizim GÖREVİMİZDİR... ölçü açık ve net, bellidir..bu şartlara uymayanın "gerçek anlamıyla" Aleviliğinden bahsedilemez..sadece o kişi kendini öyle sanıyordur o kadar..mesela bir gayrimüslim müslüman ismi taşıyor olabilir ismi müslüman ismi diye o kişiyede müslüman denilebilirmi?

İyi kimse ile evlenmeli

Sual: Dinimizde ırk ayrımı var mıdır? Zenci ile, Alman ile, Japon ile, çingene ile, Sünni ile alevi ile, Hıristiyan ile, Budist ile, ateist ile evlenmenin sakıncası var mıdır?
CEVAP
Erkek veya kadın olduğunuzu yazmamışsınız. Çünkü cevap farklı olur. Dinimizde, Müslüman erkeklerin Ehl-i kitap [Hıristiyan veya Yahudi] olan kadın ile evlenmeleri tahrimen mekruh olsa da caizdir. Fakat Müslüman bir kadının Ehl-i kitap olan erkek ile evlenmesi caiz değildir. Evlenmeye niyet ettiği an Müslümanlıktan çıkar. Müslüman erkek de, Müslüman kadın da Budist ile, Ateist ile evlenemez. Evlenen, Müslümanlıktan çıkmış olur.

Dinimizde ırk ayrımı kesinlikle yoktur. Din ayrımı vardır. Çingene olmak, zenci olmak bir ırktır. Salih bir Müslüman ise evlenmekte hiçbir mahzur yoktur.

Bir kadın, Müslüman olan Alman ile veya Japon ile evlenebilir. Ancak, o kimsenin salih olması önemlidir. Namaz kılması ve haramlardan sakınması lazımdır.

Erkeğin de, evleneceği kadında aradığı özelliklerin içinde, namaz kılması ve tesettüre riayet etme başta gelir. Ben Müslümanım diyen bir kadın, eğer namaz kılmıyorsa, tesettüre riayet etmiyorsa onunla evlenmek günah olur. Ben Müslümanım diyen bir erkek de, namaz kılmıyorsa, içki, zina, hırsızlık gibi haramlardan sakınmıyorsa, onunla da evlenmek günah olur. Çünkü Şir’at-ül İslam kitabındaki hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kızını fasıkla evlendirenin duası ve ibadetleri kabul olmaz.)

(Fasık erkekle evlenmeye razı olan kimsenin, kabrinden kalkarken, alnında, “Allah’ın rahmetinden ümidini kesmiş” yazısı bulunur.)

(Şefaatime kavuşmak isteyen, kızını fasıkla evlendirmesin!)

[Fasık, açıktan günah işleyene denir. Mesela namaz kılmayan, tesettüre riayet etmeyen fasıktır. Fasıkla, yani açıktan günah işleyenle evlenmek doğru değildir. Hele inancı bozuk birisi ile evlenmek hiç doğru değildir.]

Müslüman erkek de, edebi, hayâsı, ahlakı güzel olan, dinini, imanını, İslam’ın şartlarını öğrenmiş, İslamiyet’e uyan, sokakta dinin emrettiği şekilde giyinen namuslu bir kız ile evlenmelidir. İffet sahibi, dinini kayıran saliha bir kız aramalı, illâ da (Malı çok, güzel bir kız olsun) dememelidir. Mal için, güzellik için, ırk için, renk için iffeti ve salahı [dine olan bağlılığı] elden kaçırmamalı!

İki hadis-i şerif meali şöyledir:
(Kadın, ya malı için veya güzelliği için, yahut da dindarlığı için alınır. Siz dindar olanını alın! Malı için alan malına kavuşamaz, yalnız güzelliği için alan, güzelliğinden mahrum kalır.) [Müslim]

(Güzelliği ve malı için bir kadınla evlenen, ikisinden de mahrum kalır. Dini için, saliha olduğu için evlenene, mal ve güzellik de nasip olur.) [Taberani]

Netice:
Erkek olsun kadın olsun, evleneceği kişinin, haramlardan kaçan, ibadetlerini yapan, güzel ahlaklı biri olması lazımdır. Sadece boyuna bosuna, kaşına gözüne bakan, ulu sözü dinlemeyen, dünyada ve ahirette uluyakalır.

Ölçü şudur:
Evlenilecek kişinin iyi insan yani salih müslüman olmasıdır. Irkı ve rengi önemli değildir.

Sual: Namaz kılmayan birisi ile, ileride kılar ümidiyle, tesettürsüz bir kız ile ileride kapanır ümidiyle evlenmek uygun mudur?
CEVAP
Namaz kılmadıkça, kapanmadıkça evlenmek uygun değildir.

Düşmanlık tehlikeli
Sual: Hiçbir gruba mensup olmayan; fakat doğru kitapları da okumamış olan bir kızla evlenmek uygun olur mu?
CEVAP
Doğru kitapları okumamasının, o kadar zararı olmaz. Zararlı olan, başka kitapları okuyup da, doğru olan kitaplara düşmanlık beslemektir. Evlilik için diğer şartlar mevcutsa, Ehl-i sünnet kitaplarına düşmanlığı da yoksa evlenmekte mahzur olmaz.

ALI25
11.Eylül.2010, 19:02
wehwet84

Fetva:Fetva, bir hususun dine uygun olup olmadığını, hangi fıkıh kitabının neresinden alındığını bildiren hüküm demektir. Mehazını göstermeden caiz veya caiz değil demek fetva olmaz. Fetva veren Müftinin müctehid olması gerekir. Müctehid olmayan kimse müfti yapılırsa, bunun müctehidlerin bildirdiklerini okuyup, öğrenerek bunları söylemesi gerekir. (İbni Hümam) Müctehid olmayan kimse bir hadis işitince, bu hadisten kendi anladığına uyarak amel edemez. Mezhebindeki müctehidlerin verdiği fetva ile amel etmesi gerekir. (Kifaye)

haldun
11.Eylül.2010, 22:06
ewt fuzulı bence ısabet senın satırlarında..
ve ınsan fakırı dogru soyluyor..
musluman kadın yahudı ve hrıstıyanl
ERKEKLE EVLENEMEZ...
alevı genç sunnı kızla ewlenır tabıı..ahmet dogru soyler ....
subhanallah ben de çoğu kes ..
maalesef....zevk almıyorum..
ancak asla aksatmam namazımı..
hz fahrı alem...bedırde 2 ayrı guruba ...2 şer rekat cemaatle nmz kıldırmıştır..
ve ımamı alı...namazda huşusuna zarar gelmemek ıçın suretını taklıt
eden bır cınnı istedı..
nmz da ımamın yerıne oturur...o cınnı..ımam Alı kılıgında izlenırdı..
ımam da nmzını huşuyla kılardı..hasımlarından gelecek bır suıkast ıçın aldıgı tedbırdı...şimdi biraz da esprı..
ey alevı gencı...sen de ımam Alı gıbı nmz kılmalısın..
ben de ımanımı artırıp nmz da husuyu ögrenmelıyım..
bır de IMAM kı...20 sene şeyheyne hızmet ettı..ivazsız..
asla takıyye yapmaz O zat..
sen de IMAM I ALI gıbı seyheynı tanımalısın..
yoksa sana sunnı kız yok..:-)

(http://www.islamkent.org/editpost.php?do=editpost&p=96212)

ALI25
11.Eylül.2010, 22:42
wehwet84

Sual: Dinimizde ırk ayrımı var mıdır? Zenci ile, Alman ile, Japon ile, çingene ile, Sünni ile alevi ile, Hıristiyan ile, Budist ile, ateist ile evlenmenin sakıncası var mıdır? CEVAP
Erkek veya kadın olduğunuzu yazmamışsınız. Çünkü cevap farklı olur. Dinimizde, Müslüman erkeklerin Ehl-i kitap [Hıristiyan veya Yahudi] olan kadın ile evlenmeleri tahrimen mekruh olsa da caizdir. Fakat Müslüman bir kadının Ehl-i kitap olan erkek ile evlenmesi caiz değildir. Evlenmeye niyet ettiği an Müslümanlıktan çıkar. Müslüman erkek de, Müslüman kadın da Budist ile, Ateist ile evlenemez. Evlenen, Müslümanlıktan çıkmış olur.
__________________________________________________ ___

Bu senin yazdigin konuya keske bir kaynakda ilave etseydin kardesim senin yerinde olsaydim iki yazininda altina kaynaklarini zikr ederdim bu yasima kadar ne böyle duydum ne gördüm ne bu gibi bir sey okudum kardesim.

haldun
11.Eylül.2010, 23:38
melisa krd
bekar oldugunuz ne kadar açık
dunya ve ıçındekı olaylar
ne kadar rahat yorumlanıp sonuçlanır sızce..
kızmayın lutfen...ıstersenız tartısabılırız

Aziz_Şirzad
12.Eylül.2010, 13:51
wehwet84
Kardeş neden se bırıncı bolumde yazdıklarınız ıle ikincı bölümde yazılanlar tezat teşkil ediyor.Alevilıyı salt sözlük anlamı ıle ele almanız ise yanlış size sözlük anlamı baz alınınca bakın ne kadar aleviyi gösterecem.1 örnek arnavutluk alevidir 12 ımama baglıdır ama bektaşidir.1 pakistan yarısı alevilık le alakalı şianın bir koluna baglıdır 3 afganıstan bir kısmı alevılıktır şianın bır kısmına baglıdır 4 ıran ırak lubnan yemen kuzey suudi aleviliktır şianın caferı ve zeydıye gruplarına baglıdırlar 5 turkiye bir kısmı alevilik adına rafızıdırler (ıgdır ve corumun bır kısmı harıc)rafizilık ıse ıslam dişilıktır ki onlar zaten kendılerını şaman olarak anlatırlar.6 suriye ki onlarda alevilik adına NUSYRİDİRLER ve birde alevılık adına gulat vardır kı onlar resmen kafırdırler.FETva verme konusunda verdıyınız hadısler de imam aliden rivayet edılen sozlerdır kı resul selamullahu aleyhı ve selam zamanında fetva mercıı yoktur.Müftülük ve fetva ıcın verdıyınız muctehıdlık orneyı ıse yıne tezat kı sızın aldıgınız soru cevaplardakı cevapları veren muctehid deyıldır. Ki cevaplarında bırı yanlıstır. Ehlı sunet olarak verdıyınız alımlere gelıncede onlar hem suni hemde şiadır (çunkü iki mezhepte onları misal verır ve bızden derler kı kendılerı zaten mezheb alimi deyil TASAVUFCUDURLAR).
İslamda evlılık konusunda hadıslerden önce kurana bakmanız gerek kı kuranda-iyi erkekler ıyı kadınlara ıyı kadınlar ıyı erkeklere layıktır-ayet kuran bu ifade evlılık ıle alakalıdır.
Musluman bir erkek ve bayan müşrik bır ınsanla evlenemez çünkü kuran şöyle der.-onlar necistir-ayet kuran necis olan pislıktır ki musluman temizdır.Temiz olan pislık ıle olamaz yaşamda evlendıkten sonra musluman olan ve öyle yaşayan bir kaç kişi olabılır kı bunlar da emsal deyıldırler.
Siz soru cevap olarak aldıgınız bolumde şöyle bir ifade kulanmışsınız
-ehlı sunetın kıtablarını red ederse onla evlenemez -demişsınız çok ılgınç bir ıfade acaba burda namaz kılan bir şia ıle evlenılemezmı:V:
kaldıkı bir alevi zaten suniye yezıd ve yezıdı gozuyle bakmaktadır .
YANİ YAZINIZ COK TEZATLAR ILE DOLU KARDEŞ .

haldun
12.Eylül.2010, 14:25
sa
fıller seyırde ...netsın çimenler
demışiz bır yerde..
özetle bir cvp istenıyo..
1 ateist deılse sünnı kızla ewlenır...kaldı ki sünnılerden de ateıst var..
2 bır musluman hnm hıçbır zaman hrıstıyan yahudı ıle ewlenemez..kural bu..
3alevıler..yanı hz alıyı sevenler..
farz nmz kılarlar...ve şeyheyn e hz ımamın sadakatle hızmet ettıği gibi
kabul ederlerse..problem kalkar
bu görüş..hz bedıınındır..yanı 3.sü

ademoglu
12.Eylül.2010, 15:42
''Bu gün size temiz ve hoş şeyler helâl kılındı. Kendilerine kitap verilenlerin yiyecekleri size helâl, sizin yiyecekleriniz de onlara helâldir. Mü'min kadınlardan iffetli olanlarla, daha önce kendilerine kitap verilenlerden olan iffetli kadınlar da, mehirlerini vermeniz kaydıyla; evlenmek, zina etmemek ve gizli dost tutmamak üzere size helâldir. Her kim de inanılması gerekenleri inkar ederse bütün işlediği boşa gider. Ahirette de o, ziyana uğrayanlardandır.'' ( maide süresi 5. ayet)

kuranda açık , ayanca beyan edilmiş hükümlerde ulemaya fetvaya neden ihtiyaç duyuyorsunuz. işte size maide süresi 5 . ayet. bu ayet oldugu için hiçbir ulema müslüman bi erkek bırakın alevi bir kızla, hiristiyan yada musevi bir kızla evlenemez demez. demez ama farzedinki dedi. Allah ın ayeti dururken ulemanın verdigi fetvayımı dinleyecegiz? ( töbe haşa). uzaktaki bi ayetle ekleme filan degil, bizzat aynı ayetin son cümlesini ise iki kere okuyun. (Her kim de inanılması gerekenleri inkar ederse bütün işlediği boşa gider. Ahirette de o, ziyana uğrayanlardandır)

ALI25
12.Eylül.2010, 16:55
Eline saglik güzel bir paylasim yapmissin sen Aziz kardesim allahu teala razi olsun ilmi agirlik bir yazi olmustur buda benim deginmek istedigim konularada bir el atmissin bende zaten iki meseleyi ayri alinti yapmistim ki kardesin ayni zamanda kendisi hatasini bulmasi icindi buda ben yazmak istemedim istedim ki kendisi de bulsun bunlari diye insallah.

haldun
12.Eylül.2010, 17:02
tamam mübarek kardeş ancak sonuç? benim maddelediğim gibi sen de somut sonuçlar ver böyle daha iyi olmaz mı?

haldun
12.Eylül.2010, 17:48
sa tekrar
1 konu nadır başa gelır cinsten
2kafırın sıfatı deıl...zatıdır ıslama karşı olan..dolayısıyla durust bır hrıstıyanla yani sıfatı müslüman olan bır hrıstıyan...ticarı ortak olabılır..yıne GAYRI MUSLIM BIR HAREMIN OLSA ELBET SEVECEKSIN..
hz bedıı burda...o hrıstıyan hanımın sıfatına yanı güzellıgıne dıkkat çeker..
oysa zatı ıtıbarıyle yanı teslıse ınanıyorsa kafırdır..ama sıfatı o hanımı haremın yapabılır..
alevıler ıçın hz bedıının yaklasımı mükemmeldır..
ASM ef mıze ınanan HZ alıyı SEVMEKTE rafızılıge gıtmıyorsa...ki gunumuzde oylesı yok..
2 ılk halıfeyı kabul...ve farz nmz kılsınlar yeter der..ınş oyle olur..
kaldı kı bu ahırzaman çok çalkalar...dunyanın her yerınde halıs bır ıslamıyet yasanır ahır zamanda..
çok şey soylenır de ne olur..
esasat bunlar..
azız krd.ler...asrının ımamını tanımayan...cahıl kalır hadıstır..
lutfen sözlerımde art nıyet aramayın..
ınanul asr...kuranı ahzı nerde..sahsı kurandan ıstıhracımız nerde..
sa

ALI25
12.Eylül.2010, 20:59
tamam mübarek kardeş ancak sonuç? benim maddelediğim gibi sen de somut sonuçlar ver böyle daha iyi olmaz mı?

Estahfurullah mubarek kardesim bu benim yazdigim yazim sana degildir sen beni galiba yanlis anladin bu konuda.

haldun
12.Eylül.2010, 21:10
Ben size bir sey demedim size daha hic birde sey yazmasim estahfullah siz baskasina yazdigimi yaziyi kendinize anladiniz galiba kardesim.
saol mubarek krd..ne guzeldır..mumının halı...onu kırmak kabesını kırmak gıbıdır..kabesı de kıblesı...beytıdır
mumının soylemı senettır bıze
aeol

dogan63
13.Eylül.2010, 13:09
Estağfirullah.... Estağfirullah... Estağfirullah..

Sevgili Arkadaşım olay nerden nereye geldi.
Belkide Bu günümüzde en önemli bir olaya bir sayfa açmışsın. Allah senden razı olsun...

En sağlam örnek benim. Ben Aleviyim (ne demekse) eşim sünni. ( ne demekse)

Büyüklerimizin her bildiği doğrudur diye bir kesinlik yok. Muhtemelen büyüklerinizin engeline takılıp böyle bir sıkıntı yaşamışsındır.

Ama şu bir gerçekki; sen yaşantınla Ailene örnek olacaksan ve evleneceğin insan kendi aileine bir örnek olacaksa. evlenin. Amacınız Allah rızası olsun. İslamiyeti Kendi ailenize sevdirmek olsun. Ne güzel söylemiş Atalar boş yere konuşmaz. Her koyun kendi bacaından asılır. Burda önemli olan kendi ailen. Sen kendi ailene bir örnek olacaksın. Allah sana yardım eder hiç merak etme. Ama namaz oruç zekat hac dinin bütün gereklerini kendi evinde yaşaki örnek olasın ve ne kadar mutlu olacağını görürsün. ben halen yaşıyorum sıkıntı ama tatlı bir sıkıntı sonunda Allah rızası var. Benim amacım o sen önce kendini yokla devamı kendiliğinden gelir.

Dedimya örnek benim. İnşallah sende bir örnek olursun bu yanlış sarpa sarmış yanlış düşüncelerden bir an önce ailenide kurtarırsın. haaaa büyükleri değil gençlere örnek olursan eğer daha sağlam ilerlersin. yeğenlerin küçük kerdeşin falan.

Ama geçici bir heves ise evlenme sana tavsiye. çabuk yıkılırsın. Ayrıca sen alevi genci değilsin. Her yerde müslümanım de.

İnşallah evlenirsiniz dine uygun yaşarsınız.

haldun
13.Eylül.2010, 16:26
sa
ben bır Zat tanıyorum doğan krd
Onu sız de ıyı tanırsınız..
"ben günde100 kere ıstığfar edıyorum....buyurdular
bu estagfırullahlar...bızi urkutmelı mı..yoksa barekallahu ahsenel hakımın mi demeli ..

dogan63
14.Eylül.2010, 14:37
elbette barekallahu ahsenel hakımın denmeli kardeşim benim.

tanıyorum o zata da seam olsun. bu istiğfarlar iiyi yönde olsun.

ama bu kardeşimin durumu farklı ama her zaman ümit var olunursa Allah bütün kapıları açacaktır onlara Allaha emanet olun

vuslat_21
14.Eylül.2010, 15:08
bana sorarsanız evlenecek olan kardeşim bunu iyice araştırsınız hocalara valan sorsun iyice araştırmadan evlenmesin derim ben mustafa karataşı öneririm ona sorsun dogru yola ileticektir kendisini allah yazrdımcısı olsun.........

ALI25
14.Eylül.2010, 23:04
QUOTE=wehwet84;96067]

Fetva:Fetva, bir hususun dine uygun olup olmadığını, hangi fıkıh kitabının neresinden alındığını bildiren hüküm demektir.

Bu senin yazdiklarin benim okuduklarim kitablara terstir kardesim verdi fetvanin aldigi hangi kitabin neresinden aldini bildirmek diye bir sey duymadim okumadim böyle bir sartta yoktur. Mehazını göstermeden caiz veya caiz değil demek fetva olmaz. Mehazini göstermek diye de bir sey yoktur.

Fetva veren Müftinin müctehid olması gerekir. Fetva veren müftü müctehid olmasada olur. Müctehid olmayan kimse müfti yapılırsa, müctehid olmasada güne müftü olmaya hakki vardir bunun müctehidlerin bildirdiklerini okuyup, öğrenerek bunları söylemesi gerekir Müctehidler bildirdiklerini bildirmesi sart degildir.

Müctehid olmayan kimse bir hadis işitince, bu hadisten kendi anladığına uyarak amel edemez. Müctehid olmasada bir kimse duygu hadislen amel eder. Mezhebindeki müctehidlerin verdiği fetva ile amel etmesi gerekir. Mezhebinde müctehidlerin verdigi fetvalar sadece bunlarla amel etmesede olur.

Yanlış fetva vermek
Sual: Dini suallere yanlış cevap vermenin vebali nedir?
CEVAP
Bunun vebali çok büyüktür. Harama helal veya helale haram diyen küfre girer. Müctehid olmayanın, Kur'an-ı kerimden ve hadis-i şeriflerden anladığına göre fetva vermesi caiz değildir. Onlar müctehid olmayan din adamlari bu fetva verme konusunda bu iki kitabtan haric diger kitablara bakarlar.Çünkü âyet ve hadislerden dört mezhebin müctehidleri, farklı hükümler çıkarmıştır. Onun için herkes, kendi mezhebine uymalı, kendi mezhebindeki âlimlerin verdiği fetvaları bildirmelidir. Eger her hangi bir mezhebde bir konuda bir meseleye cevab yoksa o zaman bir baska mezhebe uyulur bu konuda.

Kendine sual sorulan, bilmiyorsa, "bilmiyorum, kitaplara bakayım, bulursam söylerim" cok sukur yüce rabbime din adamlari da bilmiyorlarsa bilmediiklerini söylemislerdir bu konu hakkinda bir kitaba bakayim demislerdir.

şimdi din adamı geçinen bir kimsenin İslam âlimlerinin kitaplarını okumadan, kendi boş kafası ve kısa görüşü ile Kur'an-ı kerime ve hadis-i şeriflere mana vermeye kalkışmasına, böylece, müslümanların dinlerini, imanlarını bozmasına ne denileceği meydandadır. ilim olmadan bir ilmi mesele konusmak mi olur ki konusmak icin ilk önce ilim talebi yapmak gerekir birseyler bellidikten sonra bir seviye gelinir ondan sonra konusulur eger konusulacaksa bir konuda.

PhiloSophiaLoren
14.Eylül.2010, 23:07
sonuca bağlayınca haber verin.54 yorum yapılmış okumam imkansız .)

ALI25
14.Eylül.2010, 23:18
[QUOTE=wehwet84;96068]

İyi kimse ile evlenmeli
Sual: Dinimizde ırk ayrımı var mıdır? Zenci ile, Alman ile, Japon ile, çingene ile, Sünni ile alevi ile, Hıristiyan ile, Budist ile, ateist ile evlenmenin sakıncası var mıdır? CEVAP Erkek veya kadın olduğunuzu yazmamışsınız. Çünkü cevap farklı olur. Dinimizde, Müslüman erkeklerin Ehl-i kitap [Hıristiyan veya Yahudi] olan kadın ile evlenmeleri tahrimen mekruh olsa da caizdir. Fakat Müslüman bir kadının Ehl-i kitap olan erkek ile evlenmesi caiz değildir. Evlenmeye niyet ettiği an Müslümanlıktan çıkar. Bunu ilk defa okumaktayim daha öncede duymamistim bir niyyet onu dinden cikardigini. Müslüman erkek de, Müslüman kadın da Budist ile, Ateist ile evlenemez. Evlenen, Müslümanlıktan çıkmış olur. Müslüman bir ekrek ehli kitabtan bir bayani alirken burda alamiyor almis olursa dinden cikiyor bunuda duymadim okumadim.
Bir kadın, Müslüman olan Alman ile veya Japon ile evlenebilir. Ancak, o kimsenin salih olması önemlidir. Bu kisinin salih olmasi önemli degildir bizim bu asrimizda salih bir kul var mi ben bilmiyorum.

emrenos
25.Eylül.2010, 16:25
Eskaza soruyu gördüm de üye oldum. Dileğim şudur ki namazını kılan, orucunu tutan vesair ibadetlerini sünnet üzere yapan, ibadette gevşeklik yapsa da Allahını Peygamberini inkar etmeyen yine de alevi=kafir düşüncesinin dışavurumu ile aşağılanmaya çalışılan, kategorize edilen alevilerden, din gününde almış olduğunuz haklarını iade edersiniz. Şimdi bana yok onları zaten kastetmiyoruz tarzı ağızlara kalkışmayın. Burada görüyorum ki rahat rahat herkesi genelleyerek konuşuyorsunuz. Bu alevi toplumu içersinde haksız yere 1 kişi dahi olsa kul hakkına girer. Vebaldir. Allah Tealadan korktuğunu düşündüğüm sizler böyle bir vebal altına girmeyi nasıl da kolayca göze alabiliyorsunuz? Ve dahası konu başlığı altında mesnedsiz, çapsız konuşmalar yapılmış. Kız olursa alınır, erkek olursa kız verilmez. Peki nolucak kız olunca kafasına vura vura yola mı getiriceksin? Ya da soruyu biraz daha değiştirelim. Sünni olduklarını iddia ettikleri halde (müslümanlığı sünnilikten ibaret sayan kafalar için yazıyorum) din diyanet ile alakası olmayan kişilerde mevcut hem de çokça. Şimdi böyle bir adama kız verdiğinde için çok mu rahat olacak? Mesele sünnilik ya da alevilik değildir. Mesele kendini bilmededir. Neden mi çünkü kendini bilen Rabb(c.c)'ini bilir de ondan.

ebu_yusuf
25.Eylül.2010, 16:57
e o zaman kendini bilen yahudiler ve budistler vs. de cennetlik haa

emrenos
25.Eylül.2010, 17:52
e o zaman kendini bilen yahudiler ve budistler vs. de cennetlik haa

Bu yazdıklarımdan bu sonucu çıkarttıysanız benim konuşucak kelimem yoktur. Sondaki cümleye dikkat ediniz. Benim değildir, hadisi şeriftir. Peygamber efendimiz Allah'ın izniyle konuşur. Bu dipnotu gözden kaçırmayın.

Mizanul_İtidal
25.Eylül.2010, 21:24
من عرف نفسه ؛ فقد عرف ربه

Kim nefsini bilirse Rabbini de bilmiştir (Uydurmadır)

Aclunî, Keşf, II, 262 Sağâni Sabit değil Sağâni, el-Mevduat, 35.Yine Zerkeşî (794/1392), Sehâvî (902/1496), Sûyûtî (911/1505) Semhûdî (911/1505) İbn Deyba (944/1577), İbn Tolûn (953/1546), İbn Arrâk (963/1556), Fettenî (986/1578), Ali el-Karî (1014/1605), Aclûnî (1162/1562), Zebîdî (1205/1790) Beyrûtî (1276/1859). Kavûkçı (1305/1887) ve Ezherî (1325/1907) gibi alimler aslının olmadığını ve uydurma olduğunu söylemişlerdir.

Zerkeşî, 129; Sehâvî, el,Mekasıd, 419; Suyûtî, Tedrib, II, 175,176; ed-Dürer, 382; İbn Deyba', Temyiz, 209; İbn Tolûn, eş.-Şezra, III, 180; İbn Arrak, Tenzih,', 402; Fettenî, Tezkira, 11; Ali el-Kârî, el-Esnır, 337; el-Masnul, 189; Aclûnî, keşf, II, 262; Zebidî, İthâfu's-Sâde, VIII, 366, Beyrûtî, Esne'l-Metâlib, 446 (No: 1436); Kavukçî, el-Marsııl,191; Ezherî, Tahzîr, 111

İmam Ebu Muzaffer es-Sem'ânî, UsuKi Fıkıh'la ilgili kitabında; Bu söz, merfû hadis olarak bilinmemektedir. Sadece Yahya b. Muaz'm sözü olarak nakledilmektedir, demiştir. Bunu Sehavî de el-Makasıdü'1-Hasene'd.e (s.419) zikretmektedir. Not: 706 nolu dipnotta İmam Nevevî'nin de bu hadis hakkında: Bu hadis sabit değildir, dediği nakledilmiştir.

esma kız
30.Ekim.2010, 00:00
ehli sünnet itikadına göre erkek yada kadın bir kimsenin evlenebilmesi için amentü şartlarına inanması lazımdır.yalnız mümin erkeğin ehli kitaptan iffetli hanımlarıyla evlenebilmesi müstesna. islamın emrettiği şeyleri yerine getirmemek evliliğe engel değildir.burda esas olan itikadtır.yani emirleri yerine getirmemek insanı dinden etmez.aksi taktirde kişi küfre düşmüştür.velhasıl burda önemli olan şey kişinin adının alevi,sünni, vs olması değildir.itikat meselesinde her iki tarafta da problem yoksa yani daha doğrusu bu taraflar açısından kesin önem arzediyorsa evlenebilirler.lakin etmiyorsa dinin hükümleri de zaten burda bir rol oynamaz.

kobay osman
01.Kasım.2010, 19:54
iyi akşamlar!
yukarıda bir arkadaş hafifden temas etmiş;
Aleviler de kendi içinde epey guruplara bölünmüştür,en uçta olanların dinle ilgisi yok denecek kadar azdır,ancak bir kaç fırkası ise islami mezheptir onlara dinsiz ithamında bulunmak(haşa)kişiyi büyük günaha girmesine sebeptir.o mezheplerde ki farklı görüş;1.halife Hz Ali olması gerekirken Hz.Ebubekir olmuştur derler başka ehli sünnete ters görüşleri yoktur.Ama bazı alevilerde ise taa Hz. Muhammed'in peygamberliğine dahi inanmayanları da vardır,buna benzer çok yanlış görüşleri de vardır.
evlenecek genç aleviliğin hangi kolundan onu bilmek gerek cevap verebilmek için.

ciran
03.Kasım.2010, 16:59
Eğer taraflar mümin iseler evlenebilirler.
en az imanın 6 şartı kalpten ikrar ve tarrir varsa evlenebilirsiniz.

aksi durumda iki taraf sünnide olsa faek etmez.

kuranda: sizden olan müminleri salihleri ve kölelerinizi nikahlayın buyuruluyor.

ademoglu
21.Kasım.2010, 08:54
birkaç ay olmuştur siteye giremedim. girdigimde gördügüm manzara ise bu konuda bıraktıgım yerde buldum sizleri. galiba bu sarfedecegim agır sözleri hakeden kişi sayısı fazlaca.

buyrun maide süresi.
''''Bu gün size temiz ve hoş şeyler helâl kılındı. Kendilerine kitap verilenlerin yiyecekleri size helâl, sizin yiyecekleriniz de onlara helâldir. Mü'min kadınlardan iffetli olanlarla, daha önce kendilerine kitap verilenlerden olan iffetli kadınlar da, mehirlerini vermeniz kaydıyla; evlenmek, zina etmemek ve gizli dost tutmamak üzere size helâldir. Her kim de inanılması gerekenleri inkar ederse bütün işlediği boşa gider. Ahirette de o, ziyana uğrayanlardandır.'' ( maide süresi 5. ayet)
dini mezhebinize uydurma gayretinden vazgeçinde Allah ın sözüne uyun. dünyada işledikleri boşa giden ve ahirette ziyana ugrayanlardan olmayın.
nede kolay sınıflandırıyorsunuz insanları, vede nede kolay dışlıyor, ötekileştiriyorsunuz sınıflandırdıklarınızı,
nede kolay fetvalar çıkartıyorsunuz Allah ın ayetlerinin karşısına.
bana sabrımı bozdurdunuz. Allah hepimizi afetsin...

Fuzuli
21.Kasım.2010, 11:34
yiyecekleri size helâl, sizin yiyecekleriniz de onlara helâldir. Mü'min kadınlardan iffetli olanlarla, daha önce kendilerine kitap verilenlerden olan iffetli kadınlar da, mehirlerini vermeniz kaydıyla; evlenmek, zina etmemek ve gizli dost tutmamak üzere size helâldir.

öncelikle hoşgeldin ademoğlu kardeşim:)

ayete bakdığımızda mü,min kadınlardan ibaresini görüyoruz
alevi diye adlandırdığımız kesim. malumunuzdurki kendi aralarındada bir çok farklı grup yada yaşam algılama hallerine sahipdirler

bir sivas tokat,yada elbistan bingöl bektaşisinin imani noktadaki doğruları çok zıt ve farklıdır

öyle kesimler varki bu mü,min kadınlar ibaresine uymuyor.oruç farklı,namaz yok,hz ali sevgisi peygamber sevgisninin çok ötesinde

ayete uymuyorlar böyleleri diyebilirmiyiz?

ademoglu
21.Kasım.2010, 23:17
öncelikle hoşgeldin ademoğlu kardeşim:)

ayete bakdığımızda mü,min kadınlardan ibaresini görüyoruz
alevi diye adlandırdığımız kesim. malumunuzdurki kendi aralarındada bir çok farklı grup yada yaşam algılama hallerine sahipdirler

bir sivas tokat,yada elbistan bingöl bektaşisinin imani noktadaki doğruları çok zıt ve farklıdır

öyle kesimler varki bu mü,min kadınlar ibaresine uymuyor.oruç farklı,namaz yok,hz ali sevgisi peygamber sevgisninin çok ötesinde

ayete uymuyorlar böyleleri diyebilirmiyiz?
HOŞBULDUM, SEFA BULDUM FUZULİ KARDEŞİM, mümin kısaca tabirle inanan demektir. sivas, tokat, elbistan, bingöl yöresinde alevilerin içinde imani noktadaki dogruları çok kıt olanların sayısını azımsıyor deyilim. gözardıda etmiyorum. fakat biliyorumki bu yöredeki alevi nüfusu türkiyedeki alevi nüfusunun çeyregi etmez. yine biliyorumki türkiyedeki alevi nüfusuda dünyadaki alevi nüfusunun çeyregi etmiyor. tepkimin başlıca nedeni bunun gözardı edilmesi.
sanırsam bu topraklarda 16. yüzyılda başladı bu bilinç altı alevi sunni kavgası. zamanın iki devleti, anadoluda sadece siyasi nedenlerle, anadolunun cografi işgaline zemin hazırlamak için kendi kültürel kimligini hakim kılma çabası sonucunda bu topragın insanlarının bilinçaltına bu ayrımcı, bu ötekisi, digerisi kavramları yerleştirerek yine o günden günümüze gelen siyasi nedenlerle zaman zaman kin tohumlarını ekip biçerek bu kemikleşmiş, kalıplaşmış ayrımcılıgı miras olarak günümüzde bize teslim ettiler. kendi aralarında digerleri hakkında uydurdugu, kulaktan kulaga yaydıgı iftiralarla tamiri imkansıza yakın derin yaralar açmıştır. cumhuriyet dönemindede bu ayrımcılık yine bir siyasi gurubun emelleri için bulunmaz fırsat olmuş, kendi varlıgının devamı için alevi vatandaşları siyasi malzeme yapmıştır. tabi bunun karşısındada başka bi siyasi gurup tarafındanda sunnilik siyasi malzeme olmuş, bu siyasi gurupların varlıgı içinde bu bilinç altı hasımlık sürekli canlı tutulmuştur. bu tarihten gelen kirli oyuna alet olan ve bu gün türkiyedeki alevilerin çeyregi etmeyen bu alevi kesimi bütün alevilerin temsilcisi yapmak, bu kesimi baz alarak aleviler hakkında yorum yapmak digerlerine büyük haksızlık olur. kaldıki bu alevileride kazanmak, bizi bu zaman aralıgında bu cografyada dünyaya gönderen yüce Allah a karşı doguştan gelen bi görev ve bir borç bilirim. nasılki dünyaya gelmemiz sebepsiz degilse, bu zaman aralıgında bu cografyada dünyaya gelmemizinde bi sebebi olmalı. en azından, bu hiçbir tutarı olmayan ayrımcılıgı yok edemesekte, bu ayrımcılıga tutulan çanak olmamak bizden sonraki nesillere borcumuzdur.

alevilerin içinde tarif ettigin şekilde olanlar ayete uymuyor fakat konu hakkında genelleme yaparken olaya bir bütün halinde bakarsak alevilerin çoguda bu tarife uymayıp ayetteki mümin kadınlar cümlesine uyuyor. Allahın hiristiyan ve yahudilere layık gördügü nimeti genelleme yaparak alevi kardeşlerimize uygun görmezsek vebali degil bizim boyumuzu, bu ayrılık tohumlarını eken, veya yüzyıllardır besleyerek günümüze kadar getiren atalarımızı üstüste koysak onlarında boyunu aşar. bu vebali az bulan varsa buyursun alsın. dünya hayatı bi gölgelik. az bi menfaate ahiretini degişsin. yada bu oyunlara gelmesin.

siteyide sizide çok özledim. birkaç aydır dünya yakama kene gibi yapıştı. anca silkeleyebildim. daha sık görüşmek dilegiyle Allah a emanet olasınız inşAllah.

hare
22.Kasım.2010, 22:47
Aleviliğin İslamla alakası yok .Abdest yok ,namaz yok ,oruç yok hatta Allah inancı yok .Hz. Muhammed'in peygamberliğini de kabul etmiyorlar.Cebrail şaşırdı vahyi Ali'ye getirecekti yanlışlıkla Muhammed'e verdi diyorlar .Ana zihniyet bu.İslamın içinde başka bir din gibi bişi

tamamen haklısın kardeşim,aleviler her gün bas bas bağrmıyormu okullardan zorunlu din dersini çıkartın diye bu bile yeter ana zihniyetlerini anlamak için!!!!

Kuran'ı Kerim'e göre evlilik hakkında kesin olarak müslüman müslümanla evlensin der (gayri müslüm müslümanlığı kabul ederse onunlada evlilik olur)

2.sure 221.ayet
4.sure 22-25.ayet
60.sure 10.ayet
bu ayetler sorularınızın cevabını veriyor okuyunuz lütfen.
Saygı ve Dua ile...

Fuzuli
22.Kasım.2010, 23:33
alevilerin içinde tarif ettigin şekilde olanlar ayete uymuyor fakat konu hakkında genelleme yaparken olaya bir bütün halinde bakarsak alevilerin çoguda bu tarife uymayıp ayetteki mümin kadınlar cümlesine uyuyor. Allahın hiristiyan ve yahudilere layık gördügü nimeti genelleme yaparak alevi kardeşlerimize uygun görmezsek vebali degil bizim boyumuzu, bu ayrılık tohumlarını eken, veya yüzyıllardır besleyerek günümüze kadar getiren atalarımızı üstüste koysak onlarında boyunu aşar. bu vebali az bulan varsa buyursun alsın. dünya hayatı bi gölgelik. az bi menfaate ahiretini degişsin. yada bu oyunlara gelmesin.

siteyide sizide çok özledim. birkaç aydır dünya yakama kene gibi yapıştı. anca silkeleyebildim. daha sık görüşmek dilegiyle Allah a emanet olasınız inşAllah.

rabbim işlerini kolaylaşdırsın kardeşim,kalp kalbe karşıdır

ademoglu
23.Kasım.2010, 05:16
Allah razı olsun fuzuli kardeşim. cümlemize kolaylıklar nasip eylesin.

haldun
23.Kasım.2010, 17:23
Allah razı olsun fuzuli kardeşim. cümlemize kolaylıklar nasip eylesin.
en sıkıntılınız benim bu konuda...
kene gibi yapışan dünyaya...
bir destı muhabbet uzatır...alçak nefsim..
bir çare buldum devayı kuraniden...
d0grusu hz.bediiden..
menfaat kapısı gördüğüm nefsim..sana göre akrebi ileyh..
min hablul varid olan ..rabbim senden daha yakın bana
diyorum.bir de atarım kendimi masum müslümanların arasına..
sureta fakir ve basit fikirli..
yamalı elbise kalmadı..mütevazi kılık..herbiri ahiret meliki.
küçük erkamlar sanki...

haldun
23.Kasım.2010, 17:32
sa
demeyin ne alaka
bazan bir teneffüs iyi gelebilir..insana
farz namazlarını kılsa..
haydar kerrarın itaat ettiği..şeyheyne itaatdar olsa..
İNŞ.EHLİ NECAT OLUR..Aliyi Ra sevenler..

eda40
30.Kasım.2010, 13:34
bir alevi erkekle sunni bir kızın evlenmesi doğrumudur? evlenemezlerse nedeni nedir? bir hristiyan müslüman olabiliyor sonradan ama nedense bir alevinin Allah'a olan inancı müslümanlığı benimsemesi kabul edilmiyor.benim sorum şu ki sunni bir kızın alevi biri ile evlenirse dinimizce yasak mıdır?

PhiloSophiaLoren
30.Kasım.2010, 15:18
Yazmış olduğunuz konu başlığı altındaki yorumları okudunuz mu. Pek çok görüş sunulmuş okursanız faydalanırsınız.

haldun
30.Kasım.2010, 17:04
gerçekten isterseniz ..
ögrenmek...
aydınlatırız sizi...
hitabımız eda kardeşimize...