PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peygamber efendimizin 6 ( altı ) sırrı

Belya B. Melikan
18.Nisan.2010, 20:52
Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed S.A.V efendimizin hayatındaki önemli sayılar ve 6 sayısının sırrı.

Geçenlerde Muhyidin İbni Arabi Hazretlerinin o muhteşem kitaplarından birini okurken bir paragrafa gözüm takıldı. O sırlar deryası , ilimler deryası anlatımlarının birinde ‘’ Allah C.C 6 sayısını Peygamber efendimize has kıldı ki daha önce bu kimseye verilmemiştir ‘’ cümlesi kafama takıldı. Biraz araştırma yapınca aşağıdaki inanılmaz sonuçlar ortaya çıktı, sizlerle paylaşmak istedim. Doğrusunu Allah bilir.

Sevgili Peygamberimizin ;

Doğum tarihi : 20.04.571 : 2+4+5+7+1 : 19

Vefat tarihi : 08.06.632 : 8+6+6+3+2 : 25

Evlendiğinde yaşı : 25

Babası Hz Abdullah’ın vefat ettiğindeki yaşı : 25

Kızı Hz. Fatıma annemiz vefat ettiğindeki yaşı : 25

Şimdi gelelim 6 rakamının ve katlarının enteresan varlığına ;

‘’ Allah Gökleri ve yeri 6 günde yarattı’’ ( Resulum kainatı senin yüzü suyu hürmetine yarattım ) kudsi hadis .
Allah C.C ismi şerifinin ebced değeri : 66
Vekil ismi şerifinin ebced değeri : 66
Allah C.C. nin zati sıfatları : 6
“İnsanı-Âdem'ikendi suretimde yarattım”. Adem den kasıt peygamber efendimizdir.
Muhammed isminin ebced değeri : 132 : 1+3+2 : 6
132 6 ya tam sayı olarak bölünüyor
132 iki cihan güneşi peygamber efendimizin isminin ebced değeri ikiye bölününce çıkan sonuç 132/2 : 66
Peygamberimizin vefat tarihi toplamından ( 25 ) doğum tarihi toplamını ( 19 ) çıkarınca sonuç ; 25-19 : 6
Peygamber efendimizin vefat tarihi 632 – doğum tarihi 571 : 61 . Kuranı Kerimin 61. suresi olan Saf suresinin 6. ayetinde Hz. İsa tarafından Ahmed ismiyle peygamber geleceği müjdelenmiştir. Ahmed ismi Kuranda sadece bu ayette zikredilmiştir.
Peygamber efendimiz 632 yılının 6. ayında vefat etmiştir.
Babası peygamberimiz anne karnında 6 aylıkken öldü
Peygamber efendimiz 6 yaşındayken babasının kabristanına gitti.
Peygamber efendimiz tanyeri ağırırken doğmuştur , kısaca saat 6 civarı
Annesi 30 yaşında iken vefat ettiğinde , peygamberimizin yaşı 6 idi
Peygamberimizin kızı Hz.Zeynep 30 yaşında vefat etti. Hz.Zeynep Peygamberimizin Hz. Hatice den olan çocuklarından vefat eden 5. si idi 30/5 : 6
Hz Zeynep doğduğunda Peygamberimiz 30 yaşındaydı. Hz Hatice ile evliliğinin 5. yılında Hz.Zeynep dünyaya gelmişti 30 /5 : 6
Zeynep isminin harf toplamı 6
Hz Zeynep 30 yaşında vefat ettiğinde Peygamberimiz 60 yaşında idi . Kuranın 30 suresi olan Rum suresi de 60 ayettir.
Süt annesi Halime nin isminin harf toplamı 6
İlk eşi Hz.Hatice isminin harf toplamı 6
H harfi Latin alfabesinin sessiz 6. harfidir.
İlk eşinden 6 çoçuğu oldu
6 çocuğunun isimlerinin harf toplamı 36
Soyu 6. Çocuğu olan Hz. Fatıma dan devam etti
Hz. Fatıma nın isminin harf toplamı 6
F harfi Latin alfabesinin 6. harfidir
Hz Fatıma peygamberimizin vefatından 6 ay sonra vefat etti
Peygamber efendimiz küçük bir çocuk olan Hz Ali efendimizi himayesine aldığında yaşı 36 idi
Peygamberimizin kızı Hz. Ümmü Gülsüme Hz Osman la 6 yıl evli kaldıktan sonra vefat etti
Peygamberimiz 6 defa evlat acısı yaşamıştır.
Mekke müşrikleri risaletin 6. yılında 616 da peygamberimizi öldürme kararı almıştı.
Hudeybiye anlaşmasını hicretin 6. yılında yaptı.
Hicretin 6. yılında annesinin kabrini ziyarete gitmiştir.
Kabedeki 360 putu temizledi
Peygamberimizin 6 yayı vardı
Peygamberimizin 6 halası vardı
Hicretin 6. senesinde resmi evraklarda kullanmak üzere Mühri Şerif yaptırmıştı . Bu Mühri Şerif Hz. Osman ın 12 senelik halifelik zamanında 6. senesinde Eris Kuyusuna düşerek kaybolmuştur.
6. yüzyılda peygamber oldu
Miraca çıkan 6. peygamber oldu
Hz Isa dan 6 asır sonra gelmiştir.
İnzivaya çekildiği Hira mağarası Mekkenin kuzeyinden yaklaşık 6 km ileridedir.
Peygamber efendimizden önce sadece 16 kişi Muhammed ismini almıştır .
Peygamberimizin amcası ve süt kardeşi Hz.Hamza Mekke devrinin 6. yılında 616 da Müslüman oldu
Peygamberimizin 13 nikahlı hanımı vardı , bunlardan sadece 2 tanesiyle zifaf etmedi 13-2 : 11 bunlar dışında 1 cariyesinden çocuğu oldu 11+1 : 12 . Bu hanımlarından 2 tanesinden çocukları oldu 12/2 : 6
Cennet isminin harf toplamı 6 dır.
Peygamberimizin cennet teki makamının ismi ‘vesile’ isminin harf toplamı 6 dır.
Peygamberimiz 6 yer de şefaat edecektir.
İmanın şartları 6 dır .
Kuranda peygamber efendimize ithaf olunduğu söylenen ve peygamber efendimizin isimlerinden olan Yasin suresi kuranın 36. suresidir.
Yasin suresi 3000 harftir
‘’Ailene namazı emret; kendin de ona sabırla devam et ‘’ Bu ayetin hükmü gereği peygamberimiz , 6 ay müddetle Mescid (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/messid/)-i Nebeviye (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/nebeviye/) sabah namazına gitmeden önce, Hz. Fatıma ve Hz. Alinin (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/alinin/) evlerine uğrar ve kapılarının önünde durur: Ey Ehl (http://www.tumgazeteler.com/haberleri/ey-ehl/)-i Beyt (Muhammedin ev halkı) namaza kalkınız buyururdu.
Kendisine, ilk vahiy ve peygamberlik baslangıcı, uykuda Sadık rü`yalar görmekle olmuştur. Peygamberimiz , 6 ay bu hal üzere kaldı.
1.Akabe görüşmesinde 6 medineli Müslüman oldu
2. akabe görüşmesinde görüşmeye 12 medineli Müslüman geldi
Peygamber Efendimiz s.a.v. buyurdular ki; 6 şey 6 yerde gariptir...
Resûl-i Ekrem Efendimiz , Ramazan orucunu tutanların, Ramazan'ın hemen ardından gelen Şevval ayında 6 gün daha oruç tutmalarını tavsiye etti.
Peygamber Efendimiz (sav)Hz. Ali’ye buyurdu:
“Ya Ali, altıyüzbin koyun mu istersin,yahut altıyüzbin altın mı veya altıyüzbin nasihat mı istersin?”
Hz.Ali dedi: “Altıyüzbin nasihat isterim.”
Peygamberimiz buyurdu: “Şu ( 6 ) altı nasihate uyarsan altıyüzbin nasihate uymuş olursun:
Allah Resûlü meâlen şöyle buyururlar: "Siz bana altı ( 6 ) mes'elede söz verin; ben de size cenneti tekeffül edeyim."
Efendimiz in (s.a.v) şöyle buyurduğu rivayet edilir:«Ben altı ( 6 ) hususta peygamber lere üstün yapıldım

denge
18.Nisan.2010, 22:40
Bazı insanlar vardır olmadık şeylerden "uyduruk" hikayeler çıkarırlar
bunu yazanda bu efsane üreticilerinden olduğu belli
bir insan otursa olmadık şeylerden olmadık rakamlar çıkarabilir
mesela doğum tarihi almış
bedir savaşını niye almamış sanırım unutmuş biz yazalım
13.3.624= 1+3+3+6+2+4=19 19'un bir anlamı var mı 18'den sonra gelmesi dışında bir anlamı yok
.......
Bir çok savaşı olayın
tarihi keyfi olarak toplayıp bir yerlere varılmaz
varmaya çalışmak Kur'an'ın ve peygamberin ruhuna aykırıdır

Tihame Gecesi
19.Nisan.2010, 09:07
emeğinize sağlık Allah c.c razı olsun sayın belya b. melikan

Belya B. Melikan
19.Nisan.2010, 10:37
Resûl-i Ekrem Efendimiz , Ramazan orucunu tutanların, Ramazan'ın hemen ardından gelen Şevval ayında 6 gün daha oruç tutmalarını tavsiye etti.
Peygamber Efendimiz (sav)Hz. Ali’ye buyurdu:
“Ya Ali, altıyüzbin koyun mu istersin,yahut altıyüzbin altın mı veya altıyüzbin nasihat mı istersin?”
Hz.Ali dedi: “Altıyüzbin nasihat isterim.”
Peygamberimiz buyurdu: “Şu ( 6 ) altı nasihate uyarsan altıyüzbin nasihate uymuş olursun:
1.Herkes nafilelerle meşgul olurken sen farzları ifa et.Yani farzlardaki rükünleri,vacipleri,sünnetleri,müstehapları ifa et.
2.Herkes dünya ile meşgul olurken sen Allahu Teala’yı hatırla.İslam’a uygun yaşa;İslam’a uygun kazan;İslam’a uygun harca.
3.Herkes birbirinin ayıbını araştırırken sen kendi ayıplarını ara.Kendi ayıplarınla meşgul ol.
4.Herkes dünyayı imar ederken sen dinini imar et,zinetlendir.
5.Herkes halka yaklaşmak için vasıta ararken, halkın rızasını gözetirken sen Hakk’ın rızasını gözet;Hakk’a yaklaştırıcı sebep ve vasıtaları ara.
6.Herkes çok amel işlerken sen amelin çok olmasına değil,ihlaslı olmasına dikkat et.”
Allah Resûlü meâlen şöyle buyururlar:
"Siz bana altı ( 6 ) mes'elede söz verin; ben de size cenneti tekeffül edeyim."
1. "Konuşurken dosdoğru konuşun!"
2. "Va'dettiğinizi yerine getirin!"
3. "Emanette emin olun!"
4. "İffetli olun!"
5."Gözlerinizi harama karşı kapayın!"
6. "Elinizi başkalarına zarar vermekten uzak tutun! "

* Efendimiz in (s.a.v) şöyle buyurduğu rivayet edilir:
«Ben altı ( 6 ) hususta peygamber lere üstün yapıldım:
1- Bana az, ama öz söz söyleme sırrı verildi,
2- Düşmana korku salma (heybetiyle) desteklendim,
3- Harp ganimeti bana helal kılındı,
4- Yeryüzü bana temiz ve namazgah kılındı,
5- Ben bütün yaratıklara peygamber olarak gönderildim,
6- Benimle peygamberlerin gelmesi sona erdirildi

Peygamber efendimizin hayatında 6 sayısının bu kadar enteresan bir şekilde yer almasını biraz düşündüğünüzde elektronlardan , güneş sistemine kadar sarmal bir şekilde sürekli dönmekte olan kainatımızın dönüşü 6 rakamına ne kadar çok benziyor değilmi ?

Sayın Denge '' Uyduruk '' dediğiniz şeylerin hepsi Sevgili Peygamber Efendimizin hayatında olmuş olan olaylardır. Olaylara bakarken bir zahiri , birde batınisi ile bakmakta fayda vardir . Allah C.C. Hikmeti o kadar büyüktürki , O 'nun hikmetinden sual olunmaz. Burada önemli olan rakam değil bu 3 olur , 13 olur , 19 olur 666 olur , 6666 olur bilmem kaç olur . Maksat rakam değil Cenabı Hakk ın yaratmış olduğu herşeyde o kadar akıl almaz derecede ilimlerini var ettiğidir. Doğrusunu Allah bilir . Ben sadece bu enteresan sonuçları sizlerle paylaşmak istedim.

Bu aciz kuldan , Allah C.C. yü ve Peygamber efendimizi seven Salihlere selam olsun .

hare
19.Nisan.2010, 16:56
ilginç bir çlışma

Allah razı olsun...

Saygı ve Dua ile...

hacerx
20.Nisan.2010, 15:03
"Sayın Denge '' Uyduruk '' dediğiniz şeylerin hepsi Sevgili Peygamber Efendimizin hayatında olmuş olan olaylardır. Olaylara bakarken bir zahiri , birde batınisi ile bakmakta fayda vardir . Allah C.C. Hikmeti o kadar büyüktürki , O 'nun hikmetinden sual olunmaz. Burada önemli olan rakam değil bu 3 olur , 13 olur , 19 olur 666 olur , 6666 olur bilmem kaç olur . Maksat rakam değil Cenabı Hakk ın yaratmış olduğu herşeyde o kadar akıl almaz derecede ilimlerini var ettiğidir. Doğrusunu Allah bilir . Ben sadece bu enteresan sonuçları sizlerle paylaşmak istedim"

ben size katılıyorum .
sayın denge ye;
birincisi galiba sizin ebced diye bir ilimden haberiniz yok. ikincisi sizin dediğinize göre biz öğrencilere en basitinden dünyanın eksen eğikliğini dahi anlattığımızda bunun tesadüf olmadığını, Allah'ın hikmetiyle olduğunu söylerken uydurmuş mu oluyoruz. yani bunlar tesadüfi şeyler mi? ya da kainatta altın oran denen biroran olduğu bilim adamları tarafından kanıtlanmış ve kainatın neredeyse her parçasında bu oranın sabit olduğu bildiriliyor. diyeceğim o ki bazı insanlar darwinin safsatalarını kanıtlamak için bile bin dereden su getirip insanların kafasını bulandırırken, böyle ilginç araştırmalar neden onlara karşı insanlara sunulacak birer mucize olarak kullanılmasın ki.

Eğer bu asır insanların hem kalbi olarak hem de fikri olarak ikna edilmei gereken bir asır olmasaydı Bediüzzaman hazretleri nur külliyatında imani konuların akli açıklamaları üzerinde o kadar durmazdı.

unutmamalıyız ki eskiden insanlar sadece keyfiyet noktasında eksik olduğundan o zamanların alimleri(mevlana, imam rabbani, abdulkadir geylani vs) genel itibari ile kişilerin kemalata ermeleri noktasında insanlara yol gösteriyordu. ancak zamanımızda dalalet fenden geldiğinden bunu biraz da o yolla çözmeye çalışmak gerekir değil mi?

denge
20.Nisan.2010, 15:45
birincisi galiba sizin ebced diye bir ilimden haberiniz yok. ikincisi sizin dediğinize göre biz öğrencilere en basitinden dünyanın eksen eğikliğini dahi anlattığımızda bunun tesadüf olmadığını, Allah'ın hikmetiyle olduğunu söylerken uydurmuş mu oluyoruz. yani bunlar tesadüfi şeyler mi? ya da kainatta altın oran denen biroran olduğu bilim adamları tarafından kanıtlanmış ve kainatın neredeyse her parçasında bu oranın sabit olduğu bildiriliyor. diyeceğim o ki bazı insanlar darwinin safsatalarını kanıtlamak için bile bin dereden su getirip insanların kafasını bulandırırken, böyle ilginç araştırmalar neden onlara karşı insanlara sunulacak birer mucize olarak kullanılmasın ki.

evvela ebced diye bir ilimden haberim var ve ilim tartışmalı bir ilim( tabi bu bir ilimse). İbni Abbas'dan gelen bir rivayette peygamber "Muhakkak ki ebced hesabı yapan ve yıldızlara bakan kimselerin Allah katında hiçbir nasibi yoktur." ( Beyhaki) buyuruyor.
Muvafakat'ta imam Şatibi "Bir çok insan Kur’an üzerindeki iddialarında sınırı aşmışlar ve ona tabiat ilimleri, matematik, mantık, ilm-i huruf gibi öncekilerin – sonrakilerin bütün ilimlerini yüklemişlerdir. Bu iddia yanlıştır. Kaldı ki, sahabe, tabiun ve selefi Salihin, Kur’anı ve Kur’an ilimlerini, Kur’anda bulunan esrarı en iyi bilen kimselerdi. Bununla birlikte onlardan hiç kimsenin bu iddia doğrultusunda söz ettiği bize gelmemiştir. Onlar, Kur’andan sadece tevhid delilleri, teklifi hükümler, ahiretle ilgili hükümler ve bunlarla ilgili konuların ispatına çalışmışlardır. Eğer onların bu iddia doğrultusunda çabaları olsaydı meselenin esasına delalet edecek şeyler mutlaka bize ulaşırdı. Böyle bir şey ulaşmadığına göre bu iddianın onlarda mevcut olmadığı anlaşılır. Bu da Kur’anda onların iddia ettiği gibi bütün ilimlerin esaslarının bulunmadığına bir delildir.
Evet Kur’an bazı ilimleri içermektedir, ancak bunlar Arapların bildikleri ilimlerdir. Yahut onların bildikleri ilimler üzerine kurulu olan ve akıl sahiplerinin taaccüp ettiği, işaretleri gösterilmedikçe yolları aydınlatılmadıkça üstün akıl sahiplerinin dahi kavrayamayacağı türdendir. Kur’anda bunların dışında başka bir şeyin bulunması noktasında ise cevap; hayır olacaktır." buyuruyor. (3. Cilt sayfa 383)
bir zamanlar Edip Yüksel ve Ahmet Deadat'da 19 sayısına takmışlardı. Kur'an'da her şeyin altında her harfde cümlede 19 arıyorlardı. Hatta o kadar ileri gittiler ki tevbe suresinin son iki ayeti 19 rakamına denk gelmediği için bu ayetleri inkar ettiler.
Meselenin özü şu: Şatibininde dediği gibi bize düşen tevhid ilimiyle meşgul olmaktır.
Eksen eğikliği, dünyanın geoid şekli ekinoks gibi kevni kanunların sayılarına takılıp o sayılar altında bir şeyler aramının bir mantığı yok. bu konuda bize düşen Allah'ın tabiatı yaradışına bakarak "...Rabbimiz, sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru." (Al-i İmran 191) demektir.

hacerx
20.Nisan.2010, 16:05
ben Kur'anın sadece arapların bildikleri ve bilebilecekelri ile sınırlandırılmış olduğunu düşünmüyorum. o zaman neden o asırdaki arapların bilmediği ve bilmemeyeceği bilgiler olan; tatlı ve tuzlu su mucizesi, dünyanın yuvarlaklığı, firavunun çürümeyişi, demirin bir gök yıldızından getirilmiş olması, gezegenlerin ve güneşin yörüngelere sahip olduğu vs vs bir çok şeye işaret edilmiş.

bence ku'anı sadece o zamanla sınırlandırmak ve içinde ilmi konuların hiç bulunmadığını söylemek çok çok kısır bir düşüncedir. tabiki açık açık tabiri caiz ise "dünyanın kendi etrafın da ve güneş etrafında elips yörüngesinde döner" şklinde söylenmemiştir zira bu en uygunudur çünkü kullanılan tabirle hem o zamanın insanları bu konuda bazı şeyler anlamışlar hem de bu zamanın insanları araştırmaya sevkedilmiş(imkanlar doğduğu için). doğrusu kur'anda sadece arapların bilebilecekleri ilimler var deyip başka ilimler yok diyerek ne yapmaya çalıştığınız konusunda endişelere kapıldım.

kusura bakmayın ama siz böyle düşünürken amerikalılar kur'anı almış ve şuan hertürlü fiziki, astronomi, tıbbi vs konularını Kur'andan hareketle yürütyorlar.

kendiniz tevhid delilleri var diyorsunuz. sorarım size bunlar nasıl örneklerle açıklanmış?

neyse sizin düşünceleriniz hakikatn ilginç. ben tartışmak istemiyorum artık. mümkünse yazıyı okuyan arkadaşlar bu konuda yorum yapsınlar.

ama sizde sonradan işi kıvarmayın.

denge
20.Nisan.2010, 16:18
ben Kur'anın sadece arapların bildikleri ve bilebilecekelri ile sınırlandırılmış olduğunu düşünmüyorum. o zaman neden o asırdaki arapların bilmediği ve bilmemeyeceği bilgiler olan; tatlı ve tuzlu su mucizesi, dünyanın yuvarlaklığı, firavunun çürümeyişi, demirin bir gök yıldızından getirilmiş olması, gezegenlerin ve güneşin yörüngelere sahip olduğu vs vs bir çok şeye işaret edilmiş.

bence ku'anı sadece o zamanla sınırlandırmak ve içinde ilmi konuların hiç bulunmadığını söylemek çok çok kısır bir düşüncedir. tabiki açık açık tabiri caiz ise "dünyanın kendi etrafın da ve güneş etrafında elips yörüngesinde döner" şklinde söylenmemiştir zira bu en uygunudur çünkü kullanılan tabirle hem o zamanın insanları bu konuda bazı şeyler anlamışlar hem de bu zamanın insanları araştırmaya sevkedilmiş(imkanlar doğduğu için). doğrusu kur'anda sadece arapların bilebilecekleri ilimler var deyip başka ilimler yok diyerek ne yapmaya çalıştığınız konusunda endişelere kapıldım.

kusura bakmayın ama siz böyle düşünürken amerikalılar kur'anı almış ve şuan hertürlü fiziki, astronomi, tıbbi vs konularını Kur'andan hareketle yürütyorlar.

kendiniz tevhid delilleri var diyorsunuz. sorarım size bunlar nasıl örneklerle açıklanmış?

neyse sizin düşünceleriniz hakikatn ilginç. ben tartışmak istemiyorum artık. mümkünse yazıyı okuyan arkadaşlar bu konuda yorum yapsınlar.

ama sizde sonradan işi kıvarmayın.

evvela "kıvırmayın" türü kelimeler size yakışmıyor. Benim cevap verdiğim bir konuya beni eleştirmek için yazılar yazıyorsunuz sonrada "tartışmak istemiyorum artık" türü kelimeler kullanıyorsunuz. yazılanları anlamadan ileri geri konuşmayın. Kur'an'da sürekli bir şeyler arayacağınıza oturanda biraz okuyun ve fehm edin. Size faydası daha çok olur. Yok falan mucize yok filan mucize hikayelerini Harun Yahya'dan yeterince dinledik. Birde siz başlamayın. Harun Yahya en azından tutarlı ama siz nerdeyse ABD'nin yaptığı her silahın Kur'an'da yer aldığını yazacaksınız. Hem bu müslümanlar geri zekalı mı -haşa -ABD bunları görüyorda onlar görmüyor.

kur'anda sadece arapların bilebilecekleri ilimler var deyip başka ilimler yok diyerek ne yapmaya çalıştığınız konusunda endişelere kapıldım.

Şunu belirteyim Şatibi araplar derken ilk devir müslümanlardan bahsediyor çünkü o zamanki müslümanların hemen hepsi arapdı ve onlar Kur'an'ı ABD'den daha iyi anlıyorlardı. Ama her ne hikmetse onlar bulamadılar ABD referans kitabı olarak kullanıyor öyle mi?
İlimi sadece Kur'anla sınırlandırdığımı da nerden çıkardınız? Ben insanların Fen matematik kimya vs okumalarından rahatsız değilim ben Kur'an'da bu ilimlerin aranmasına karşıyım

bilmem anlatabildim mi???

Belya B. Melikan
20.Nisan.2010, 21:42
Sn Denge ,

Gerci yine kızacaksınız sanırım ama Kâinatın yaratılışının altı günde olduğunu yüce Allah Kur’an-ı Kerimde açıkça ifade etmektedir. Peki sizce burada bir işaret yokmudur ? '' Allah gökleri ve yeri yarattı '' diyede bize tebliğ edemezmiydi ? Böyle olsaydı imanımızda bir eksiklikmi olacaktı ? Neden '' Allah gökleri ve yeri altı günde yarattı '' diyerek yaradılışı neden bir zamana bağlama ve bir taahhüde gerek duydu acaba ? Amaç kendini övmek olsaydı yeri ve göğü gözaçıp kapayıncaya kadar yarattı demezmiydi , yoksa Allah bundan acizmiyidi ? Yoksa düşünen akıl sahipleri için bir işaretmi verdi ?

Kur’an-ı Kerimde insanın yaratılışına dair 6 ayet, niteliksiz çamurdan yaratıldığına ait 6 ayet, bu çamurun niteliklerine dair de 6 ayet vardır. Elbette bu büyük hikmetleri ve sırları içinde saklamaktadır.

İnsanın ilk yaratılışı altı safhada olduğu gibi, anne karnında yaratılışı da altı safhada cereyan etmektedir. Ayrıca insan psikolojik ve ruhsal olarak da altı temel karaktere ayrılmaktadır. Tabiki alemlerin yüzü suyu hürmetine yaratıldığı ve ilk yaratılan ın Nur-i Muhhammediye olduğu İnsan-ı Kamil ve Hakk'ın yeryüzündeki halifesi sevgili Peygamberimizin zahirinde vukuu bulan olayların batınında bizlere bir delil ve ibret ve hikmet olması için Allah 'ın yaratılıştaki mührü bulunacak . Bu mühür altı da olabilir ama amaç mühür değil mührün sahibidir ve burada ki Hakk'ın tecellisidir.

Varlık Allah’ın tanınmasını sağlarken, mahlûkat içinde akıllı ve şuurlu olarak yaratılan insanın da görevi Allah’ı tanımaktır. Allah’ı iman ile tanıyarak yaratılış amacına hizmet eden insan ebedi saadeti kazanır.

Yaratılışın gayesi ve amacı yaratıcıyı tanımaktır

“Ben gizli bir hazine idim, bilinmek ve tanınmak istedim mahlûkatı yarattım”

Allah’ın hazineleri ise isimlerinde gizlidir. Çünkü mükemmel benzersiz gizli bir cemal kendi güzelliklerini aynada görmek ve güzelliğinin derecelerini şuurlu ve kendine âşık olanların gözleri ile de görünmek ve bilinmek ister. Bu da kendisinin isim ve sıfatlarını görerek eserlerini bilen, anlayan ve öven, takdir edenlerin varlığını gerektirir. Yüce Allah da kâinatı yaratarak kendi hazinelerini ortaya çıkardı. İnsanı yaratarak bu eserlerin sahibi, yaratıcısını bilmek ve iman ile tanımak, ibadet ile itaat etmeyi gerekli kıldı.

Sn Denge, sakın ama sakın ''Ben insanların Fen matematik kimya vs okumalarından rahatsız değilim ben Kur'an'da bu ilimlerin aranmasına karşıyım'' gibi talihsiz düşünceler içine girmeyin , bu sizi gaflete ve delalete sürüklemekten ve etrafınızdaki insanları yanlışa sürüklemekten başka bir şeye yaramaz. Neden biliyormusunuz ? Cenabı Hakkın bizlerin gerçekleri bilip anlamamız için , O' nu daha iyi tanıyabilmemiz ve yanlış şeylere sapmamız için bizlere rehber olarak gönderdiği o yüce Kuran-ı Azimüşan dan alacağız tabiki bütün emirleri , ilimleri , nurları ve bilgileri o bizim en büyük kaynağımızdır ve yaratılmış bütün ilimlerin zabıt altına alındığı hikmet dolu olan ve Hakk'ın büyük akıla emrettiği levhaya yazılmış hikmet dolu sözleridir. . Cenab-ı Allah bizleri sadece namaz kılalım , oruç tutalım , zekat verip hacca gidelim diye yaratmış olsaydı Kuran 'a ve onca peygambere ne hacet vardı ? Hiç düşündünüzmü ilk inen ayet neden '' Allah'ın adı ile oku '' dur acaba ? Maksat yat kalk namaz kıl olsaydı ilk inen ayet '' namazı kılın, zekatı verin. Rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin. (http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=2)'' ayeti olması lazım değilmiydi ? Buradaki hikmeti anlamak lazım. Sadece '' oku '' da denmemiştir dikkat ederseniz '' Allah 'ın adı ile oku '' Allah 'ı bilerek , tanıyarak , onun izni ile oku denmiştir. Çünkü İnsan-ı Kamil Hakk'ın yeryüzündeki halifesi ise bizde ona yakışır bir şekilde halife olmak için gayret etmeliyiz ve O'nun biz Ademoğluna ilk ayeti olan '' Allah'ın adı ile oku '' emrini es geçip diğer lerini yapmaya kalkarsak durumumuz ruhu olmayan vücuda benzer ve yaptıklarımız ezberden ve taklitçilikten öteye geçemez.

Tekrar ediyorum Allah görünmek ve bilinmek ister. Bu da kendisinin isim ve sıfatlarını görerek eserlerini bilen, anlayan ve öven, takdir edenlerin varlığını gerektirir. Bu da yaratılanları araştırıp, olanları okuyup , öğrenip , düşünen , kalben O'na iman edip , ibadetini elinden geldiğince yapmaya çalışarak O'nu layıkı ile tanımaya , bilmeye çalışarak varlığının amacını ortaya koyan İnsan-i Kamil olmayı gerektirir. Yukarıdada söylediğim gibi 6 rakamının aritmetikte 7 den 8 den farkı yoktur , amaç 6 değil , Amaç zahiren bilinen ve görünen şeylerin ardındaki batınındaki Allah C.C. bizlere hayretler içerisine düşüren hikmetlerini idrak edebilmektir. Yoksa kitabımızı içinde ne olduğunu anlamadan bilmeden bir roman gibi okumak değil.

Sevgili Hacerx , herşeyi öğrenmeye , dinlemeye , anlamaya gayret etmeliyiz öğrendiklerimizi ise kalbimizde harmanlayıp en doğrusunu bulmaya çalışmalıyız . Allah razı olsun

Doğrusunu Allah bilir.

hacerx
21.Nisan.2010, 14:55
Sevgili Hacerx , herşeyi öğrenmeye , dinlemeye , anlamaya gayret etmeliyiz öğrendiklerimizi ise kalbimizde harmanlayıp en doğrusunu bulmaya çalışmalıyız . Allah razı olsun

Doğrusunu Allah bilir.

Sizden de Allah razı olsun hocam. haklısınız. sözlerinizin bir dua olmasını diliyorum. çünkü gerçekten ben çok cahil biriyim.
siz çok güzel bir açıklamada bulunmuşsunuz. hakikaten Kur'an-ı Kerim, Efendimizin hayatı, tüm kainat ve islam başlıbaşına birer mucize. Böyle çalışmaların bir çok insanın iman etmesine veya inanların da imanlarının artmasına vesile olduğu ortada. "Allah böyle adi şeylerle uğraşmaz" dememeliyiz. Şüphesiz O, nasıl ki bir insanın sadece bir DNA parçasına dahi o insanın hem tüm özelliklerini hem tüm yaşantısını nakşetmişse aynı şekilde Kur'an-ı Kerim'e de tüm varlığı nakşetmiş olabilir. Buna O'nun gücü yeter ama benim gibi insanların görmesi tabiki zor.

Bunları görebilenlere en iyi örneklerden Bediüzzaman hazretlerini verebilirim. O'nun eserlerini okumak bu konuda fikir sahibi olmaya yeterli bence.

dilayla
22.Nisan.2010, 12:47
insanların hiç başka işleri yokmu ki... bu saçmalıklarla uğraşıyorlar..........

ActiveX
23.Nisan.2010, 18:47
Belya b.Melikana sorumdur ..
‘’ Allah Gökleri ve yeri 6 günde yarattı’’ ( Resulum kainatı senin yüzü suyu hürmetine yarattım ) kudsi hadis .
Her şeyi sayıya göre deger vermişsiniz veya öyle alıntı yapmışsınız şimdi diyorum ki burada gecen 6 gün ne demek bildigimiz haftanın günlerimi veya bilmedigimiz günlere denk gelen sayılarmı açıklarsanız memnun olurum..

denge
23.Nisan.2010, 19:12
Sn Denge, sakın ama sakın ''Ben insanların Fen matematik kimya vs okumalarından rahatsız değilim ben Kur'an'da bu ilimlerin aranmasına karşıyım'' gibi talihsiz düşünceler içine girmeyin , bu sizi gaflete ve delalete sürüklemekten ve etrafınızdaki insanları yanlışa sürüklemekten başka bir şeye yaramaz. Neden biliyormusunuz ? Cenabı Hakkın bizlerin gerçekleri bilip anlamamız için , O' nu daha iyi tanıyabilmemiz ve yanlış şeylere sapmamız için bizlere rehber olarak gönderdiği o yüce Kuran-ı Azimüşan dan alacağız tabiki bütün emirleri , ilimleri , nurları ve bilgileri o bizim en büyük kaynağımızdır ve yaratılmış bütün ilimlerin zabıt altına alındığı hikmet dolu olan ve Hakk'ın büyük akıla emrettiği levhaya yazılmış hikmet dolu sözleridir. . Cenab-ı Allah bizleri sadece namaz kılalım , oruç tutalım , zekat verip hacca gidelim diye yaratmış olsaydı Kuran 'a ve onca peygambere ne hacet vardı ? Hiç düşündünüzmü ilk inen ayet neden '' Allah'ın adı ile oku '' dur acaba ? Maksat yat kalk namaz kıl olsaydı ilk inen ayet '' namazı kılın, zekatı verin. Rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin. (http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=2)'' ayeti olması lazım değilmiydi ? Buradaki hikmeti anlamak lazım. Sadece '' oku '' da denmemiştir dikkat ederseniz '' Allah 'ın adı ile oku '' Allah 'ı bilerek , tanıyarak , onun izni ile oku denmiştir. Çünkü İnsan-ı Kamil Hakk'ın yeryüzündeki halifesi ise bizde ona yakışır bir şekilde halife olmak için gayret etmeliyiz ve O'nun biz Ademoğluna ilk ayeti olan '' Allah'ın adı ile oku '' emrini es geçip diğer lerini yapmaya kalkarsak durumumuz ruhu olmayan vücuda benzer ve yaptıklarımız ezberden ve taklitçilikten öteye geçemez.
Allahın emriyle okumak her harfin altında bir şeyler aramak değildir.
Onun emriyle kimya, fizik, matematik vs. okumak onun dinine hizmet edecek şekilde bu ilimleri kullanmaktır. Yoksa sizin dediğiniz gibi kimya fizik gibi ilimleri Kur'anda aramak demek değildir. Beni insanları delalete düşürmekle suçlamışsınız. Biraz dikkat edin lüften zann ile konuşmayın ve delalete çağırmanın ne demek olduğu üzerinde iyi düşünün.
Gelelim şu "altı" meselesine..
Sizin dediğiniz gibi Allah Kitab-ı Mübin'de "Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratan, sonra da Arş’a kurulup işleri yerli yerince düzene koyan Allah’tır. O'nun izni olmaksızın, hiç kimse şefaatçi olamaz. İşte O, Rabbiniz Allah’tır. O hâlde O'na kulluk edin. Hâlâ düşünmüyor musunuz? " (Yunus 3) diyor ama yine başka bir ayetinde bu günlerin süresinide belirtiyor
Bir de senden acele azap istiyorlar. Hâlbuki Allah asla va’dinden caymaz. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir (Hacc 47)
Peki Bin yılı nasıl açıklıyacaksınız
olayın içine rakamlarla gireseniz altından kalkamazsınız.

20 NisaN
23.Nisan.2010, 20:18
Bende bu rakamların zoraki toplamalarla bir araya getirildiğinden yanayım. Bakın size bir örnek daha.

http://islamkent.org/showthread.php?t=11340

ActiveX
24.Nisan.2010, 08:59
Miraca çıkan 6. peygamber oldu
Diger miraca çıkan 5 peygamber kimlerdir ?
Peygamber efendimizden önce sadece 16 kişi Muhammed ismini almıştır .
tüm siyer bilgimi alt üst ettin kim bunlar yazarmısın....

Belya B. Melikan
10.Ağustos.2010, 21:33
Allah razı olsun , Selam olsunki isimleri şakilerin değil saidlerin hanesine yazılanlara ki cennete varana kadar Rahman 'ın selamı üzerlerine olsun.

Selam olsun Fatiha yı Besmele-i şerife ile birlikte bir nefeste okuyanlara .

Peygamber efendimiz Resullerin ve kendisine vahiy indirilenlerin sonuncusudur. Allah ona bütün kelimeleri cami kitabı ( Kur'an-i Azimüşan ) vermiştir. Altı ( 6 ) sayısı ona has kılınmıştırki , hiçbir ümmetin Resulune bu özellik verilmemiştir. Altı cihetinin genelliğinden dolayı onun risaleti de genellik vasfına sahip kılınmıştır. Bu yüzden hangi cihetten gelirsen gel , Peygamberimizin nurundan başka bir şey bulamazsın. O nur seni her bakımdan kaplar . Kim ne almışsa ondan almıştır. Resuller ne bildirmişlerse ondan bildirmişlerdir.

Allah'ın selameti üzerinize olsun

Aziz_Şirzad
10.Ağustos.2010, 22:24
selam.-Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan...-araf suresı ayet.-Andolsun, sana çiftlerden yediyi ve büyük Kur'an'ı verdik.-hıcr suresı ayet.Allah kuranda salt bu sayıdan deyıl bır cok sayıdan bahsetmıstır.bunlar ozetle sunlardır.ey babacıgım......11 yıldızın bana secde etıklerını gordum.-ayet.-allah ındınde ayların sayısı 12 dır.-ayet.-sızı 9 ay karnında tasıdı.-ayet.-onların sayısı 19 dur.-ayet. vs bu rakamlar muhakkak kı bosuna deyıldır rakamlar bır gızem ıcerır ama bır kısmının gızemı bıze asıkardır bır kısmının gızemı ıse bıze asıkar deyıldır.bunlar bır ılım gerektırır allahın ılımden bır sebeb verdıyı kısıler bunlara vakıf olabılır zulkanreny verılen sebeb ve suleymanın yanındakı salıh kula verılen sebeb mısalı.ebced kadım bır ılımdır kı bazı ıslam alımlerı bu ılım ıle ugrasmıslardır.imam ali as celcelutıye yı ebcedsel olarak yazmıstır kı bazı seylerı ortaya cıkmıstır. caferı sadık ıbnı arabı ve cagımızda saıdı nursı(kurdi) bu ılım ıle ugrasmıstır.gızemlerı bı ılımdır kı sayıların konusturulması da denır buna ebcedı sagır ve kebır olarak ıkıye ayrılır.bılmedıyımız seylerı yada ıdrak edemedıyımız seylerı red etme gıbı bır merakımız var bızım oysa toptan red yerıne olaya bakmak gerek .
BU arada resul selamullahı aleyhı ve selame yahudıler ebced en cıkartıkları sorular sormus ve onun gelısının yakın oldugunu ebced ıle bılmıslerdır.
bir katkı RESul selamullahı aleyhı veselam vefat etıkten 6 ay sonra kuran toplanmıstır ve kıtab halıne getırılmıstır.
TEBRIK EDERIM GUZEL bı calısma olmus .bence ebcede fazlada dalmayın cok guzel bır ılım olmakla beraber aklı sıyıran bır ılımdır de.- selam hıdayete tabı olanlara olsun.- ayet.

Aziz_Şirzad
11.Ağustos.2010, 19:36
selam.
miraca çikan yalnız resulullah tır mırac olarak ısımlendırılen O nun cıkısıdır. ama soyle denırse cennete gıdıp goren ve orda kalan yada ınen kac kısıdır dıye o zaman soyle cevaplanır bu soru.
1 adem 2 hava 3 ıdris 4 harun 5 ısa 6 muhammed mustafa selamullahı aleyhı ve selam.

Belya B. Melikan
11.Kasım.2010, 01:20
Allah'ın selamı cümlenizin üzerine olsun sevgili kardeşlerim. Hadi bir sır daha vereyim , Peygamber efendimiz Hatem'ül enbiya dır , yani peygamberlerin sonuncusu ve hepsinin hatemidir , mührüdür. La İlahe İllallah Muhammeden Resulullah kelimesinin arapça harflerinin toplamı 28 'dir . Kur'an-ı Kerim de ismi zikredilen peygamberler 28 tanedir . Arap alfabesi de 28 harftir. Kur'an - ı Kerim arapçadır ve Cenab-ı Hakk'ın kelimesidir.

Rahman ve Rahim olan yüce Allahım inşallah bir gün hepimize '' Selamün Kavlen Min Rabbirrahim '' diyebilmeyi nasip eder.

denge
11.Kasım.2010, 21:31
Allah'ın selamı cümlenizin üzerine olsun sevgili kardeşlerim. Hadi bir sır daha vereyim , Peygamber efendimiz Hatem'ül enbiya dır , yani peygamberlerin sonuncusu ve hepsinin hatemidir , mührüdür. La İlahe İllallah Muhammeden Resulullah kelimesinin arapça harflerinin toplamı 28 'dir . Kur'an-ı Kerim de ismi zikredilen peygamberler 28 tanedir . Arap alfabesi de 28 harftir. Kur'an - ı Kerim arapçadır ve Cenab-ı Hakk'ın kelimesidir.

Rahman ve Rahim olan yüce Allahım inşallah bir gün hepimize '' Selamün Kavlen Min Rabbirrahim '' diyebilmeyi nasip eder.

sen önce sır olarak verdiğin değerli (!) bilgilere yapılan eleştirilere cevap ver.
Sonra devam edersin sırlarına...
Ha unutmadan bende sana bir sır vereyim
Allah boş işlerle uğraşanların yaptıklarına "lehvel hadis" diyor.
Bi bak bakalım nerde çeçiyor bu "lehvel hadis"? sırrı nedir?

ALI25
12.Kasım.2010, 00:35
Elinize saglik sag olun güzel paylasim yapmissin kardeslerim.Ama bir taraftan kendinizi yormus bir taraftanda o kadarda zamanizda gitmistir.Bir de sizler de bir kere düsünün o güzelim zamaniniza neye verdiniz vermektesiniz böyle bir tartismada.Bir tartisma hayir varmidir ki bir tartismada kar mi var yoksa zarar mi getirir insanogluna.Sonra sarttir mi meseleyi uzun yazmak sonra bir mesele bu kadarda mi uzatilmasi gerekirde düsünmekteyim aklim almiyor sizleri arkadaslar.

bir garip
30.Kasım.2010, 08:35
Selamünaleyküm ben yeni üye oldum sayfaları gezerken kardeşlerimizin konu üzerinde düşüncelerini yazan yazıyı denk geldim. Bana göre de rakamlara takılı kalmak doğru değil.saplantı haline gelirse allah muhafaza öğrenmek istediğini değil sayıları takip etmeye başlar insan ne faydası var üç beş altı ne farkederki okumak anlamını kavramaya gayret etmek olması gereken değilmidir ben cahilim sizler kadar bilgim yok ama mantığım böyle olması gerektiğini söylüyor. Selametle kalın.

ALI25
07.Aralık.2010, 14:56
Ve aleykum selam hos geldin aramiza üyeligin hayirli olsun sen sag ol Bir Garip sende kendince bir haklisindir.Önemli olan ele alinan her hangi bir konu insanogluna bir sey kazandirmasi gerekir yoksa bos olur.Simdi her hangi bir konu ele alinmasi icin onda bir hayir bir menfaat olmasi gerekir ki yoksa giden zaman heder olur insanoglunada yazik olur durduk yerde kendini yormus olur bos yere kendini cabalamis olur.

Ricalu'n-Nisa
15.Ocak.2011, 19:00
Inginç geldi allah razı olsun

arcadian
01.Kasım.2011, 16:23
belya bin melkan rumuzunu kullanan arkadaş kullandığınız rumuz biraz ağır değilmi rumuzun gerçek sahibinin dikkatini çekmek içinmi yaptınız yoksa sonuçlarını bilmedenmi seçtiniz

talut
01.Kasım.2011, 16:30
ebced hesabına bakılsaydı muteber bır ılım olsaydı mehdının gelmesi gerekiyordu hatta kıyametın kopması bıle gerekiyordu
ebced hesabı fıtne ve fesattan başka bır şey çıkarmamıştır

hebâenmensûrâ
15.Mart.2012, 09:36
bu biraz sunun gibi olmus acikcasi;

"2009 yazarkende iki sıfır var 9 un yanındaki 0 solda. 0 sildiniz... kaldımı dokuz. 2 nin yanında bir sıfır var onu da sildiniz kaldı mı 2! toplayın ne yapar, 11 yapar. 2009 içinde ki iki sıfırı da sildiniz ne kaldı 29 kaldı... 11 ile 29 u toplayın 40 yapar ve mhp nin 40. yıl dönümü''

tanidik geldi mi? evet evet gelmistir :)

vel hasili kelam sayilarla zartlarla zurtlarla ugrasilacagina insanoglu kendini daha faydali ilmlere vermis olsaydi bizim Muslumanlar olarak simdiki konumumuz bu halde olmazdi...

suffa
16.Mart.2012, 14:24
1915 yılında Einstein, zamanın göreceli olduğunu, mekana, seyahat eden kişinin süratine ve o andaki yerçekimi kuvvetine bağlı olarak zamanın akış katsayısının da değiştiğini öne sürmüştür. Kuran'da 7 farklı ayette bildirilen evrenin yaratılış süresinin, zamanın akış katsayısındaki bu farklılıklar göz önünde bulundurulduğunda bilim adamlarının tahminleri ile büyük bir paralellik içinde olduğu görülür. Kuran'da bildirilen 6 günlük süreyi, 6 devre olarak da düşünebiliriz. Çünkü zamanın göreceliği dikkate alındığında, "gün" sadece bugünkü koşullarıyla, Dünya üzerinde algılanan 24 saatlik bir zaman dilimini ifade etmektedir. Ancak evrenin bir başka yerinde, bir başka zamanda ve koşulda, "gün" çok daha uzun sürelik bir zaman dilimidir. Nitekim bu ayetlerde (Secde Suresi, 4; Yunus Suresi, 3; Hud Suresi, 7; Furkan Suresi, 59; Hadid Suresi, 4; Kaf Suresi, 38; Araf Suresi, 54) geçen 6 gün (sitteti eyyamin) ifadesindeki "eyyamin" kelimesi, "günler" anlamının yanı sıra "çağ, devir, an, müddet" anlamlarına da gelmektedir.
alıntı

---------- Post added at 14:24 ---------- Previous post was at 14:17 ----------

Daha dünya yaratılmamışken gün kavramını kabul etmek yanlış olmaz mı.biz günü dünyanın kendi ekseni etrafında bit tur dönmesiyle oluşur biliyoruz.

garip kul
10.Haziran.2012, 16:51
Denge , dünya yaratıldığından beri bir sürü alimler , toplumlar , halklar , insanlar ve onlarla birlikte kat be kat bir sürü ahmak gelip geçmiş bu diyarlardan . Cenabı Allah Yaratılmışların en şereflisi olan insana ( tabi buradaki insandan kasıt İnsan-i Kamil yani kamil , bilgi ve ilim sahibi olan ve bu ilmini Allah yolunda kullanan , hayırlı ve düzgün işler yapan , elinden geldiğince ibadetini doğru ve kamil bir zihniyetle yapan insan ) ( yoksa ot gibi yaşayan , ne olduğunu , ne için yaratıldığını bilmeyen , ne için , neye , nasıl ibadet ettiğini bilmeden , anasından babasından gördüğü ile yetinip taklitçi bir zihniyetle bir halt ettiğini sanan , sorgulamayan , araştırmayan , öğrenmeyen , öğrenmeye çabalamayan bazı kazmalarla birlikte kafirler , zalimler den ve bilerek veya bilmeyerek cahilliğinden tembelliğinden dolayı onlara hizmet eden ruhunu şeytana satmış insan görünümlü yaratıklardan bahsetmiyorum ) Kur'an-ı Azimüşanı indirmiştir. Yaratılışta daha meşakkattli olan dağlar , taşlar , ondan sonra gelen otlar bitkiler bu emanetin vehametinden ve layıkıyla taşıyamamaktan korktuklarından dolayı O'nu kabul etmemişler , onlardan daha kolay bir yaratılışa sahip insan kabullenmiştir. Çünkü insan zalim ve cahildir ( Kendisine teklif edilen bu emaneti çok ama çok azı layıkıyla taşımaktadır ) . Yaratılış hikmetini anlamayan , araştırmayan , sorgulamayan , öğrenmeyen , öğretmeyen hatta öğrenmeye çalışanları engelleyenler layığını zamanı gelince bulacaktır.

Sen ve senin gibi kendini müslüman zanneden zavallı güruhlar yüzünden , insanların çoğu Cenab-ı Hakk'ın yaratışındaki o muaazam harikuladeliği , düzeni , sebepleri ve sebepleri mümküne bağlamasındaki inanılmaz yüceliği ve yaratılış hikmetini anlayamamaktadırlar. Ruhlarını şeytana satmış olan kafir topluluğu bilinçli bir şekilde insanları köleleştirmek amacıyla bunları yüzyıllardan beri unutturmaya çalışmışlar ve senin gibi salaklarında yardımı ile ne yazıkki başarılı olmuşlardır. Sen insanı ne zannediyorsun , bir şekilde doğup , büyüyüp , yemek yiyen , tüketen , kendiliğinden üreyen , en iyi haliyle arada da o da yapıyor sa üç beş ibadet edip bu dünyadan boş yere göçüp giden , eşya ya sadece dünya gözüyle eşya gibi bakan , yediğini ( oda çalmıyorsa ) çalışarak kazandığını sanan ( acaba yediği tek bir lokmanın bırakı lokmayı zerrenin bile hakkını ömrünün sonuna kadar namaz kılsa eda edemiyeceğini idrak edemiyeceğini bile anlayamazlar ) bir zat mı sanıyorsun ? Aşağılamak için değil ama bir misal için veriyorum çayırda otlayan bir inek bile bundan daha hayırlıdır , neden biliyormusun ? Hiç olmaz ise sütünden , derisinden , gübresinden , etinden fayda veriyor , hiç olmaz ise başka canlılalara hayat veriyor , yaşarken dolaşırken bile yaptığı şeylerle , hatta gölgesiyle bile yaratılış hikmetine uygun olarak yaşıyor ve ölüyor ve Allah'a ibadet ediyor . İnsan Cenab- ı Hakk 'ın yeryüzündeki halifesidir , bir halife olarak ilk ve en büyük görevi görünen ve görünmeyen ( zahirisi ve batınısı ile ) şeyleri , ilimleri , yaratılmışları , kendine emanet edilmiş olan şeyleri '' Oku , Seni yaratan Rabbinin adı ile oku '' emriyle , neden yaratıldığını , halef kılındığını öğrenmesi , öğrenmeye çalışması , saf ve temiz bir kalple onu bulmaya çalışmasıdır. Senin gibi salak , cahil , tembel ve bir halt bildiğini zanneden aptallar ve zalimler topluluğu bunu anlayamazlar . Bunu o kadar kolaymı zannediyorsun ey cahil , ey zalim , ey gaddar , ey ne idüğü belirsiz ucube ?

Senin ve senin gibi salakların yüzünden bu ümmet Cenab-ı Hakk 'ın yaratmadaki gayesini , hikmetini , harikuladeliğini ve yaratılışındaki gaye yi sebepleri ve mümkünleri göremez hale geldi. Cihan-ı Alem e Rahmet olarak gönderilmiş , alemlerin onun yüzü suyu hürmetine yaratılmış temiz ve pak efendimiz e ithafen ve Cenab-ı Allah 'ın onun batınisine ( gözle görülmeyen yansımalarına , ilimlerine ) ait koyduğu mühürleri , sebepleri , mümkünlerin bir kısmı dahi olsa yazılmış olan şeylere '' uyduruk '' diyemezsin . O kadar körsünüzki baksanızda göremezsiniz , adam orada şu rakam , bu rakam kutsalmı diyor aşşağılık yaratık . Orada hiç bir şeyin boş yere yaratılmadığını , her şeyin bir sebeb ve mümküne bağlandığını yazıyor ?Senin gibi kazmalar bunu idrak edemez . Niye böyle biliyormusun ? Dur anlatayım ; Zamanı gelince hesap günü o aşşağılıkların en aşağısında olan zındıklar '' Ama biz bunu böyle bilmiyorduk , bize kimse öğretmedi , biz bilmediğimiz şeylerdenmi hesaba çekileceğiz diye hadlerini bir daha aşıp zalimliklerine zalimlik kattıklarında Yüce Allah , ben size herşeyi bildiren , açıklayan bir kitap göndermedimmi ? Neden okumadınız , neden sizlere bildirdiğim ilimleri , yasakları , sevapları öğrenmediniz , size bunları tebliğ eden peygamber göndermedimmi ? neden O' nu dinlemediniz , O'nu neden örnek almadınız demiyecekmi ? delil olarakda sizlere zahirisi ile batınısi ile delileriyle ortaya dökmeyecekmi ? Allah-ı Zül Celal in kudreti o kadar büyükki , insanların aklının alamayacağı hikmetlerle dolu , çünkü o Rahman ismiyle tecelli etti , O 'nun rahmeti her şeyi kuşatmıştır , O 'nun ilminden gayri ilim bulamazsın . Sen ve senin gibiler bunu anladığınızda iş işten çok geçmiş olacak.

Siz salaklığınızla Şeytana ve onun hizmetçilerine kölelik edersiniz ancak .Kendine ''DENGE'' diyen dengesiz , Kendine gel ey zalim ! En azından bilmediğin konularda yorum yapma , insanları şaşırtarak onlarında günahını kendi boynuna yükleme . Kafirler bile yüce kitabımızı , peygamberimizi , hadislerini , hayatını , Rönesanslarda , Nasa larda , Pentagonlarda , ne cehennimin dibindelerse , didik didik edip ne almışlar sa O'ndan alıp bu gün bu seviyeye ulaşıp bütün dünyayı köleleştirmeye gayret sarfederken , ondan faydalanırken , senin gibi ne idüğü belirsiz kafasız lar yüzünden Bu büyük Ümmet-i Muhammediye ne hale gelmiş aç o kör gözlerini dünyaya bir bak . İnsan sadece et ve kemikten yaratılmamıştır. Herşeyin senin göz dediğin kör uzvunla bakarak gördüğünü zannettiğin gördüğünün dışında başka başka halleri var RUH 'u var , sebepleri , mümkünleri var , hiç kimsenin sorgulayamayacağı , hayranlıklar içinde kalacağı şekilde bir tertip ve düzeni var , nizamı var , her türlü ilmi ve aritmetik bir düzeni var. Allah sana kitap göndermiş , bunu mezarlıklarda oku diye göndermemiş , yarım yamalak kılınan namazlarda okunsun diye şiirde yazmamış . O'nu okuyup , anlaman ve yaratılmış ve yaratılacak ne varsa O'nda var diye sana göndermiş , sana hayat bahşetmiş ara bul öğren ve öğret diye .

Senin gibi ''DENGE'' sizler yüzünden bu ümmet Allah 'ın ilminden uzaklaşıyor , aslını RUH unu unututyor unutturuluyor , yok o günah yok bu haram , yok şu şöyle yok bu böyle , ee nasıl olacak bu işler , yat kalk namaz kıl yeterlemi ? Cenab-ı Hakk 'ın bizim kıldığımız namaza ihtiyacımı var yoksa , yoksa namazı ( sizin anladığınız şekilde yat kalkı , bizim anladığımız şekil farklı onu senin gibi ler anlayamaz ) yani '' Salat '' ı yani zikri bize rehberlik etsin , bizi doğru yola ulaştırsın , sapıttığımız zaman bize doğru yolu göstersin diye , kullarına karşı merhametinden ve rahmetinden dolayımı gönderdi bir düşün bakalım .

Senin gibi cahillerin yüzünden bu ümmet ne hale geldi , kafir dediklerin uzayı aştı. Sen şimdi Bill Gates amcanın teknolojisiyle ( Acaba windows ne demek , amblemindeki 4 pencere nerden gelmiş bir bak bakalım ) Apple bilgisayarı ( Logosu Isırılmış elma yani şeytanın kandırarark Adem e ısırttığı yasak elma ) yı kullanıp www. diye yazarak ( bunun da anlamını bilmiyorsan yuh sana ) bana cevap verirken , arada bir göstermelik olarak boykot edip içmediğin Coca Colandan bir yudum almayı unutma . Ulan giydiğin elbiseden , kullandığın telefona kadar , yediğin içtiğin şeylere kadar her şeyin iradesi ve başına geçtiler , senin beğenmediğin ve sana emanet edilmiş '' UYDURUK '' şeylerle biliyormusun ? Atom bombasını nasıl yaptılar , bindiğin arabayı nasıl yaptılar , insanları nasıl köleleştirdiler biliyormusun ? Senin '' UYDURUK '' dediğin şeyleri araştırıp öğrendikleri için . Onlar bu ilimleri insanlığı köleleştirmek için kullanıyorlar , peki sen ne yapıyorsun , ot gibi görmezlikten gelip , zalimle zalim oluyorsun .

Biraz araştır bakalım , bunlarla ilgili hadisler , ayetler , sureler falan varmı ? Olurmu canım hiç olurmu bunlar hiç KUR'AN -ı AZİMÜŞŞAN da yazarmı , peygamberin sözlerinde , hayatında olabilirmi ? Velilerin , evliyaların , alimlerin tavsiyelerinde , beyanlarında varmıdır ki acep ? Yok canım ne işi var bu zahiri ilimlerin orda hiç olurmuymuş , onlarda sadece yat kalk namaz kıl falan yazıyor , hiç böyle '' UYDURUK '' şeyler olurmu , o '' UYDURUK '' şeyleri kendi kendilerine uydurup gen haritaları , dünya atlasları , arabalar , uçaklar , gemiler , televizyonlar yaptılar , bunların hepsinide kendileri buldular zaten dimi . Evet kendileri buldular çünkü araşatırıp öğrendiler , çünkü Allah HAK ise ister zalim ister alim olsun kim neyi hak ediyorsa ona verir. hadi bil bakalım ilk baş kaynak olarak nerelere baktılar nelerden esinlendiler . Yoksa '' UYDURUK '' hikayelerden olabilirmi acaba ? Yok sa Allah Hak ettiğine vermez sadece müslümanlara veya kendini müslüman zanneden zavallılaramı verir zannediyorsunuz . O h ne kolay ne ala , herkes La ilahe illalah desin olsun bitsin .

garip kul
10.Haziran.2012, 17:37
O zalimler güruhu bunları zalim emellerine alet etmek için kullanıyor , öğreniyorsa siz ne yapacaksınız o zaman ? Siz niye varsınız ? Din kisvesi ardına sığınıp , şu günah bu günah deyip kestirip atacakmısınız yoksa onlardan katr be kat merak salıp , ya bu Kur'an da ne yazıyor , ne anlatılmak isteniyor , peygamber ne demiş , nasıl yapmış , cismaniyetiyle , ruhaniyetiyle , hal ve harekteleri ile , sebeb olduğu şeyler ve vesile olduğu hareketler ile ne yapmış ne anlatmaya çalışmış diye O zalim güruhtan kat be kat gece gündüz demeden , aldığın her nefesin kıymetini bilerek araştırıp öğrenmeye ve insanlara , Ümmeti Muhammediye ye bir şeyler bırakmaya faydalanacakları bilimler ve teknikler geliştirmeyemi çalışalıcaksınız yoksa aman bana ne diye , nasıl olsa Allah her şeyi görüyor bir şeyler yapar nasıl olsa diye yan gelip yatacakmısınız . Şimdi söyleyin ey MÜSLÜMANLAR , ey Ümmeti Muhammediye , telefondan uçağa , gemiden arabaya , televizyondan bilgisayara , bana bir tane Müslamnların geliştirdiği bir teknoloji söyleyin , petrolden demire , çinkodan bakıra , tohumdan gübreye , yediğiniz tavuktan ,içtiğiniz süte , giydiğiniz elbiseye kadar bunların bulaşmadığı kontrol altına almadığı bir bilim , bir dünya nimeti varmı ? Varmı varmı ? O zaman siz niye varsınız , siz niye varsınız , siz niye varsınız ?

Tarihe bir bak zulme ve haksızlığa uğrayan toplumlara bir bak , neden bu olaylar başına gelmiş acaba ? Oy sa ne güzel namaz kılıp duruyorlardı , çaktırmadan bozdukları , tutmadıkları oruçları ile de ramazanda iftar ziyafetleri verip yan gelip yatıyorlardı ne güzel . Ya ne oldu da oldu bozguna uğratıldılar , halbukisi abdest falanda alıyorlardı , yoksa Allah zalimmiydi bunlar başlarına niye gelmişti , hani Allah 'ın sevdiği kullarına ne bir keder ne bir üzüntü dokunmayacaktı ? pardon duyamadım , yoksa ALLAH onları unutup pasmı geçti , tüh tüh neden acaba , zalimin zalimliğini görmezden gelip zalim oldukları için olabilirmi veya '' Oku , Seni yaratan Rabbi nin adı ile oku '' ayetini hiçe sayıp ilimden , bilimden , araştırmaktan , öğrenmekten vaz geçip veya senin gibiler tarafından vazgeçirilip emek verip çabalamadıkları içinde olabilirmi acaba ?

Sen kimsin zındık , sen kendini ne zannediyorsun ? Bu işler sakal bırakmakla , bir halt bildiğini zannedip te fetva vermekle de olmuyor , aşağılık iblis in uşağı , kafirler bile senden daha hayırlıdır , hiç olmaz ise kafir olduğunu kabul ediyor sen nesin peki ? Müslümanmısın ? Hangi kitaba inanıyorsun , hangi peygambere inanıyorsun ?

Yaratılmış ve yaratılacak her şey ne varsa O 'ndan almıştır almaya da devam edecektir. Senin ''uyduruk'' dediğin şeyler Allah 'ın hikmetini sorgulamaktır , ilmini bilmini , kudretini sorgulamaktır. Sizin gibi beyinsizlerin anlayamayıcağı , bizlere biraz zahmetli gelse de ( öyle ya ne gerek var dimi ) , öğretmeye çalıştığı , herşeyin bir nizam ve ölçüde yaratıldığının ispatıdır , aşşağılık herif .

Senin gibi ''DENGE''sizler ve yan gelip yatan kendini müslüman zannedenler oldukça kafirlere ne ihtiyaç var acep , zaten kendi kendinize kıyametinizi hazırlıyorsunuz .

Doğrusunu Allah bilir , Selam olsun isimleri Şakilerin değil Salih lerin hanesine yazılanlara , selam olsun Allah 'ını , kitabını , peygamberini şeklen değil ne için ve nasıl sevdiğini bilenlere , her zerresiyle seven ve ona layık olmak için emek sarfedenlere . Allah 'ın selameti cümlesinin üzerine olsun.

---------- Post added at 18:37 ---------- Previous post was at 17:52 ----------

Ha birde dünyayı oyuncak gibi oynatmaya çalışanların oyunlarını görüp inadına bir şeyler yapmaya çalışırken , sizin gibi ''DENGE'' sizler yüzünden kendimi kahrediyorum . Ulan bırakın artık bu çok bilmiş ayakları ile dini kitabı zalimce alet etmeyide uyanın artık , uyanın artık yoksa Filistin in , Irak 'ın , Afganistan 'ın , Bosna nın .... başına gelenler , Mısır ın , Cezayir in , Suriye nin , İran ın .....başına gelmek üzere olanlar bizimde başımıza gelecek , zaten 1. dünya harbinde kıyısından teyet geçtik . Hadi size bir sır da ben vereyim sizce İstanbul ( iki denizin birleştiği yer , hani Musa A.S. nın Hızır A.S. la buluştuğu yer , hani Yuşa A.S. ın balığı zayi ettiği yer ) yakın tarihte kimlerin eline geçecek . Balık zayi mi olmuş , nedir bu balık yahu , balıkla ne kastedilmiş acaba masaldır o masal öyle ya O Yüce Kitabında Allah'ın işi gücü yokda göz göre göre kaybettikleri şaşıp kaldıkları , Şeytan ın onlara unutturduğu balıklarınımı anlatacak hadi canım , palamuttur o palamaut yok yok sazan dır mutlaka . Hani Bilge Kagan Orhun kitabelerinde yazmıştı ya ( yazılanlar ne kadar da Kur'an ayetlerine benziyor , ne o benzemiyormu yoksa , yok canım şu bizim Bilge Kagan diğer adları ile Mete han , Oğuz Kagan yoksa Zülkarneyn A.S. olabilirmi acaba ) Hani bize tarihimizi , geçmişimizi unutturup Kur'an ı sapıttırmaya çalışıp da peygambermiydi değilmiydi diye adice şerefsizce tartışmaya kalktıkları Zülkarneyn A.S. 'ın öğrettiklerinden kırıntılarla hazırlanan mayaların güneş takviminin süresi 2012 de bitecek ya . Neden bitecek biliyormusunuz Bu ilimin tamamı sadece İnsan-ı Kamil peygamber efendimize verilmişti , Zülkarneyn A.S. ın öğrettiklerinden sadece 5. güneş devresine kadar olanı biliyorlardı . Hadi bilin bakalım 6. ve son devreyi kim biliyordu , ve onunla ilgili neler söylemişti Hadislerinde biraz araştırın bakalım. Ne tüh Belya 'nın yazdıklarında da hep 6 mı vardı hadi canım , yoksa bu sefer bu 6 Hatem-i enbiya efendimizin kendi soyundan gelme Hz. Mehdi nin dönemi olabilirmi acaba , siz uyumaya devam edin . İyi uykular Malik sizi bekliyor kapılarda sabırsızlıkla ( Malik kim diye sormazsınız dimi ) . Onu da siz bulun

muwahhid202
10.Haziran.2012, 18:08
Ebced sisteminin İbranice ve Aramice'nin etkisiyle Nabatice'den Arabca'ya geçtiği bilinmektedir. Arap alfabesindeki harflerin sayısal karşılığının İbranice ve Aramice'nin harfleriyle aynı değerde olması, bu bilgiyi güçlendirmektedir.
(Mustafa Uzun, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, "ebced" maddesi, c: 10, s. 70)

Cifr, ansiklopedilerde, "gelecekte vuku bulacak olayları değişik metotlarla öğrettiğine inanılan ilmin adı" olarak tanımlanır.
(Metin Yurdagür, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, "cefr" maddesi, c: 7, s. 215)

Yahudilerin bilhassa büyücü ve sihirbazların (Hurafecilerin) kullandığı ve hiçbir doğruluğu olmayan, hayal mahsulü ve yalan olan gaybdan ve gaybii haber vermeye dayanan ebced-cifir hesaplarını kullanarak yapılan işlemler tamamen batıl ve İslama aykırıdır...
Allah'teala şöyle buyurmuş:Yahudilerden bir kısmı, (Allah'ın kitabındaki) kelimeleri esas mânâsından kaydırıp; dillerini eğerek ve dine saldırarak, "Sözünü işittik, emirlerine isyan ettik, dinle, dinlemez olası ve râinâ (bizi gözet)" diyorlar. Halbuki onlar, "İşittik ve itaat ettik; dinle ve bize de bak" deselerdi bu, kendileri için daha hayırlı ve daha doğru olurdu. Fakat Allah, küfürleri yüzünden kendilerini lanetlemiştir. Artık onlar, pek azı müstesna, iman etmezler.(Nisa 46)

Bir de Cenab'ı Hak Kur'anı ne için indirdiğini, kimlerin ne işine yarayacağını, ne yapmamız gerektiğini nasıl anlatmış ona bakalım.

Yaratan Rabbinin adıyla oku!
O, insanı bir alekadan (embriyodan) yarattı.
Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir.
O Rab ki kalemle yazmayı öğretti.
İnsana bilmediği şeyleri öğretti.( ALAK:1-5)

Sana vahyedilen kitaptan bölüm bölüm oku, ilgili ayetlerini uygula. Namazı adâbına riayet ederek aksatmadan âşikâre kıl. Namaz, meşru olmayan şehevî fiilerden, gayri meşru ilişkilerden, zinadan, haddi aşmaktan, cimrilikten, ahlâksızlıktan ve şeriatın suç saydığı, haram kıldığı, kamu vicdanının tasvip etmediği, mü’minlerin icrasında hayır görmediği şeylerden, bunların savunuculuğunu, sözcülüğünü yapmaktan insanı alıkoyar. Allah’ı zikir, namaz, Allah’ın övünç kaynağı kelamını okumak, Allah’ın dinini tebliğ elbette en büyük ibadettir. Allah’ın kullarına lütfuyla ilgisi ise en büyük mazhariyettir. Allah hile ile kurduğunuz düzenleri, tuzakları ve ilişkileri biliyor.(ANKEBUT:45)

Tâ, Sîn. Bunlar sana, Kur'ân'ın ve apaçık bir kitabın âyetleridir.
İman eden müminler için hidayet rehberi ve müjdeci olmak üzere.(NEML:1-2)

Neura
12.Haziran.2012, 03:20
sacmalardan secmeler.